Tereyağından asla vazgeçemeyenler için 100 gram tereyağı kaç kaşık? Sorusu oldukça önemlidir. Tereyağı, öteki yağlara gore daha sağlıklıdır fakat kalorilidir. Doğrusu hepimiz tereyağı tüketmemelidir. Bilhassa kolesterol, diyabet ya da kalp rahatsızlığı olanlar tereyağı tüketirken oldukça dikkatli olmalıdırlar. 100 gram tereyağı kaç kaşık? Sorusunun cevabı ise, kaşığa göre değişiklik gösterir. Yiyecek, tatlı ve çay kaşıklarına gore kaç kaşık olduğu değişim gösterir.

100 Gram Tereyağı Kaç Kaşıktır?

Yiyecek tariflerinde, rejim ya da beslenme listelerinde 100 gram tereyağı benzer biçimde bir ifade kullanılabilir. 100 gram tereyağı, 7 yiyecek kaşığıdır. Bununla birlikte, 10 tatlı kaşığı ve 20 çay kaşığına denk gelir. Doğrusu yiyecek yaparken ölçü kullanacaksanız, 7 yiyecek kaşığı, 10 tatlı kaşığı ya da 20 çay kaşığı tereyağı kullanmalısınız.

Tereyağı Kullanım Alanları

Tereyağının mutfakta kullanım alanı oldukça geniştir. Tereyağının kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir;

 • Poğaça, kurabiye, kek, börek, pasta benzer biçimde hamur harcı işlerinin yapımı
 • Tencerede ve fırında pişirilen yemeklerin genelinde
 • Beşamel, Cafe de Paris benzer biçimde çeşitli sosların yapımı
 • Pasta kreması ya da krema tarifleri
 • Kahvaltılık yemekler ve yumurtalı tarifler
 • Pilav yapımı
 • Çorba çeşitleri

Görüldüğü suretiyle tereyağının kullanıldığı bölgeler oldukça fazladır. Bir mutfakta tereyağı eğer olmazsa olmazdır. Çorbalarda sıvı yağ yerine tereyağı kullanmanız daha sağlıklıdır. Ek olarak pilavınızın daha leziz olması için kesinlikle tereyağı kullanmalısınız.

Hamur harcı işlerinde margarin hamurunuzun tadını daha ağır yapabilir fakat tereyağı hamurunuzun ağızda dağılmasını sağlar. Yemekleriniz ve tatlılarınız için hazırladığınız soslar, kremalar ya da pasta dolguları benzer biçimde malzemeler için tereyağı eğer olmazsa olmazdır. Sıhhatli yemekler için kafi oranda tereyağı kullanmalısınız.

Kaşık tereyağı / Kaynak: © Sual.com.tr

100 Gram Tereyağı Kaç Kaloridir?

100 gram tereyağı 716 kaloridir. 1 yiyecek kaşığı tereyağı 113, 1 tatlı kaşığı tereyağı 56,5 kaloridir. Beslenmenize dikkat ediyorsanız bu sayılara dikkat etmelisiniz. Diyetisyeninizin verdiği listeye gore tereyağı kullanmalısınız. Duruma gore içinde ne olduğu daha yalın tereyağlarını tercih edebilirsiniz.

Tereyağının İçeriğinde Neler Vardır?

Tereyağının esas malzemesi süt yağıdır. Tereyağının %80’inini süt yağı oluşturur. Ek olarak, süt şekeri, su, çeşitli mineraller, kolesterin, protein, asitler ve suda çözünmüş vitaminler de tereyağının içinde bulunur. Bununla birlikte aroma verici maddeler de mevcuttur. Tereyağı, mandırada bulabileceğiniz bir üründür. Marketlerde de bulabilirsiniz sadece tereyağının en kalitelisini mandıralardan satın alabilirsiniz.

Evde Tereyağı Yapımı

Marketlerdeki ya da mandıralardaki tereyağlarının içeriğine güvenmiyorsanız, kendi tereyağınızı yapabilirsiniz. Zannedildiği kadar zor değildir ve oldukça azca araç-gereç gerekir. Yalnız 1 su bardağı soğuk su ve süt kaymağıyla tereyağı yapabilirsiniz. Tereyağı yapmak için şu adımları izlemelisiniz;

 • Süt kaymaklarını devamlı dondurucunuzda hazır bulundurun.
 • Tereyağı yapacağınız vakit kaymakları dondurucudan çıkarıp çözülmesi için beklemeye alın.
 • Süt kaymakları çözüldükten sonrasında hepsini robota koyun.
 • Kaymakların üstüne 1 bardak soğuk su ilave edin.
 • Robotu 3-4 dakika süresince çalıştırın.
 • Bu sürede kaymaklarınız yağa dönüşmeli. Dönüşmediyse, kaymaklar yağ olana kadar robotunuzu çalıştırın.
 • Yağa dönüşen kaymak, tereyağıdır. Tereyağınızı alın ve süzgeç üstünde yıkayıp suyunun süzülmesini bekleyin.
 • Süzme işlemi oldukça önemlidir. Süzerken tereyağınızda kalan süt çıkacaktır.
 • Süzdükten sonrasında tereyağını elinize alıp sıkın.

Tereyağı yapmak işte bu kadar kolay. Süt kaymağı miktarına ise, ne kadar tereyağı elde etmek istediğinize gore karar vermelisiniz. Siz de kendi tereyağınızı hazırlayabilirsiniz. Hem kendiniz yapmanız daha doğaldır. Tuz oranını ise kendi damak keyfinize gore ayarlamalısınız.

Kahvaltılarda Tereyağı Kullanımı

Kahvaltıda tereyağını oldukça değişik şekillerde kullanabilirsiniz. Tereyağından bıçakla birkaç parça kesip bir tabağa koyup yumuşatabilirsiniz. Böylece tereyağını rahatça ekmeğinize sürebilirsiniz. Üstüne reçel, bal ya da marmelat seçimi bir şeyler sürebilirsiniz. Bir öteki alternatif ise, tereyağını tencerede tamamen eritmektir. Tereyağını bu şekilde hazırlarsanız, ekmeğinizi banarak tüketebilirsiniz.

Kahvaltıların vazgeçilmezi sahanda yumurtayı tereyağlı yapabilirsiniz. Sıvı yağ ya da margarin yerine tereyağını kızdırıp yumurtaları üstüne kırabilirsiniz. Sahanda yumurta, tereyağı ile bir başka leziz olacaktır. Bunun yanı sıra, ekmek kızartıp üstünde tereyağı eriterek de tüketebilirsiniz. Meşhur bölgesel lezzet olan mıhlama için de tereyağı eğer olmazsa olmaz bir malzemedir.

Tereyağı İle Enfes Pilavlar Yapın

Pirinç pilavı tarifinde tereyağı en mühim malzemedir. Pirinç pilavı için şu malzemelere ihtiyacınız vardır;

 • Pirinç
 • Sıcak su
 • Tereyağı
 • Sıvı yağ
 • Tuz

Başlangıçta pirinçlerinizi süzgece koyun kucak kucak sudan geçirin ve süzülmesini bekleyin. Süzülünce bir kaba alın ve pirinçlerin üstüne çıkacak şekilde ılık su ilave edin. Pirinçlerinizi karıştırın ve ılık su içinde 20 dakika kadar beklemeye alın. Sonrasında bolca suyla sudan geçirin ve süzgeçten geçirin. Pirincin nişastasının tamamen çıkması lazım. Yıkadığınız su temiz ve berrak olana kadar pirinçlerinizi sudan geçirin. Yıkama ve süzme kısmı oldukça önemlidir.

Bir tencerede 3 yiyecek kaşığı tereyağını eritin. Tel şehriye kullanmak istiyorsanız, erittiğiniz tereyağında tel şehriyelerinizi kavurun. Rengi dönene kadar kavurmanız yeterlidir. Hemen sonra pirinci ilave edin ve 5 dakika kadar da pirinçleri kavurun. Pirinçlerin kavrulduğunu ise, kaşıktan tane tane döküldüğü vakit anlayabilirsiniz.

Pirinçleri kavurma işlemini de tamamladıktan sonrasında 2,5 su bardağı sıcak suyu ilave edin. Üstüne göz sonucu tuz ilave edin. Tencerenin kapağını kapatıp pilavınızın pişmesi için bekleyin. Pilav üstündeki suyu çekene kadar pişirin. Pilav suyunu çekince üstünde minik minik noktalar oluşacaktır. Piştiğini buradan anlayabilirsiniz.

Suyunu çekince altını kısın. Kısık ateşte de bir süre pişirin. Tam olarak pişmesi için suyunu tamamen çekmesi gerekir. Suyunu iyice çekince ocaktan alın ve pilavın üstüne kağıt havlu sererek tencerenin kapağını kapatın. Bu şekilde pilavınızı ortalama 15 dakika beklemeye alın. Pilavınız iyice dinlenmiş olacak. Son olarak bir kaşıkla karıştırıp servise hazır hale getirebilirsiniz.

Tereyağı

Tereyağının Yararları

Tereyağı her ne kadar kalorili de olsa, yararları da vardır. Tereyağının yararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücudu toksinlerden arındırır.
 • Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Böylece vücut kolay kolay hasta olmaz.
 • Gıda kıymeti oldukça yüksek olduğundan dolayı, vücudun gereksinim duyan besinin çoğunu karşılar.
 • Vücutta sıhhatli hücrelerin sürekli yenilenmesini sağlar.
 • Göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Oluşabilecek herhangi bir göz hastalığını engeller.
 • İltihapların geçmesini sağlar.
 • Bolca oranda kalsiyum içeren tereyağı, kemik sağlığı için muhteşem bir üründür.
 • Yüksek kolesterolün düşmesini sağlar.

Bunlar tereyağının vücuda olan faydalarıdır. Yeteri oranda ve tertipli tereyağı tüketirseniz, kuvvetli ve tertemiz bir vücuda haiz olabilirsiniz.

Tereyağının Zararları

Tereyağının yararları kadar zararları da vardır. Tereyağının oldukça fazla tüketilmesi sonucunda şu zararlar meydana gelebilir;

 • Karaciğer yağlanması yapar.
 • Kolesterolü yükseltir.
 • Kan şekeri negatif bir halde yükselir.
 • Damarların tıkanmasına sebep olabilir.
 • Kilo yapar.
 • Kalp ve damar hastalıklarına neden olur.

Bunlar da tereyağının zararlarıdır. Mevcut bir hastalığı olanlar aslına bakarsan dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra, gençler de gençliğine güvenmemelidir. Genç yaşta sağlıksız beslenmenin bedelini ileride ödeyebilirler. Tereyağı dengeli tüketildiğinde oldukça yararlı sadece düzensiz tüketildiğinde oldukça zararı dokunan olan bir besindir. Dikkat edilmelidir.

Günde Kaç Kaşık Tereyağı Tüketilmelidir?

Her gıda için ideal günlük bir miktar vardır. Tereyağında ise ideal günlük miktar 1 yiyecek kaşığıdır. 1 yiyecek kaşığı hepimiz için en idealidir. Bu miktar kahvaltıda ve yemeklerde kullanılabilir. 1 yiyecek kaşığından fazlası, vücudunuza zarar verebilir.

Tereyağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Piyasada her alanda sahtecilik olduğu benzer biçimde, tereyağında da sahtecilik vardır. Ilk olarak tereyağının rengiyle düzmece olup olmadığını anlayamazsınız. Tereyağının sarı ya da beyaza yakın bir renk olması, hayvanın sütüyle ilgili bir şeydir. Tereyağı sarı da olabilir beyaz da olabilir.

Tereyağından güvenli olmak için bir parça alıp sıcak suya koyun. Tereyağı gerçekse, tek parça kalır ve küçülerek erir. Sadece tek parça değil de parçalara ayrılıp o şekilde eriyorsa sahtedir. Bazı sahtekarlar margarini tereyağı fiyatına satar dikkatli olmalısınız.

Tereyağını oda sıcaklığına çıkarıp beklettiğinizde yumuşuyorsa gerçektir. Oda sıcaklığında su benzer biçimde eriyorsa, gerçek tereyağı değildir. Gerçek tereyağına buzdolabından çıkarılıp bıçak batırıldığında yalnız bıçak batırılan bölgeler parçalanır. Tereyağı katkılı ya da sahteyse yağın tamamı çatlar.

En önemlisi ise, tereyağını tencerede erittiğinizde ortaya çıkan sonuçtur. Gerçek bir tereyağı tencerede eritilince göz göz olur ve köpürür. Eğer satın aldığınız tereyağı, erirken göz göz olup köpürmüyorsa o yağ kesinlikle sahtedir.

Tereyağı alırken bunlara dikkat etmelisiniz. Popüler markalardan şaşmamalısınız. Sırf daha ucuzunu almak için sağlığınızdan olmayın. Pahalı tereyağları da düzmece olabilir fakat siz devamlı en malum markalara yönelin. Böylece düzmece tereyağı alma riskiniz daha düşük olacaktır. Sağlığınız için kafi oranda ve orijinal tereyağı tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir