Günümüzde oldukça yaygın olan ve hızla rağbet edilen alternatif tıbbın en mühim özelliği ilaç kullanmadan tedavi şekilleri uygulaması ve yeme içme üstüne organik gıdaları tüketerek sıhhatli kalmayı sağlamasıdır. Alternatif tıbbın en fazla yararlandığı kaynak doğada bol miktarda bulunan bitkilerdir. Neredeyse her bitkinin bir yada birden oldukca faydası vardır. Gündelik hayatımızda da sürekli olarak karşımıza çıkan nebat çayları ve bunların bedenimize olan tesirleri alternatif tıbbın neticesidir. Nebat çaylarının her bir ortak ya da değişik pek oldukca hastalığa, sıhhat sorununa şifa olmaktadır. Öyleki ki artık bir çok insan için nebat çayları tüketilen rutin besinler kategorisinde yer almıştır. Bunlardan biri de tabiat ananın güzelliklerinden bir olan papatya çayı olmaktadır. Alternatif tıbbın favori ürünlerinden bir olarak gündelik hayatımızda yerini almaktadır. Peki papatya çayı yararları nedir?

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Kafein içermez ve değişik türlerde antioksidanları içinde barındırır. Antioksidanlar kalp hastalığı ve kanser dahil çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Kullanım alanı son aşama geniş olan ve insanlık tarihinde malum en eski bitkilerindendir. Yabani bir bitkidir. Şifa olduğu rahatsızlıklar için tüketildiğinde kısa sürede tesirini göstermektedir. Faydaları oldukça oldukca olan papatya çayı olağanüstü bir bitkidir. Antioksidanlarla dolu bir nebat olduğundan ihtiva ettiği her bir antioksidan değişik bir rahatsızlığa ve soruna iyi gelmektedir. Dünya genelinde oldukça popüler bir bitkidir.

Iyi mi Hazırlanmış olur?

Uzun senelerdir tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hem leziz hem de sıhhat açısından pek oldukca faydayı içinde barındırmaktadır. Hazırlanışı için eczane ya da aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz kurutulmuş hali, su ve isteğe nazaran bal yada limondur. Papatya çayı yapımı için;

 • Bir su bardağı kaynatılmış suya 2 tatlı kaşığı kurutulmuş hali ekleyip üç dakika demlendirilir.
 • Ondan sonra çiçekleri eleyerek isteğe bal ile limon ilave edilebilir.

Sonrasında keyifle tüketilebilir.

Papatya Çayı Ne Süre İçilmeli?

Gün içinde bir ya da iki kere içilmesi uzmanlar tarafınca önerilmektedir. En fazla iki kere içilmelidir. Burada verilen ölçü nebat reçetesine ve nebat uzmanına bağlı olmaktadır. Bunlara bağlı olmadan bireysel olarak tüketiliyorsa her bir fincan arasına iki üç saat konmasına dikkat edilmelidir.

Her şeyin fazlası zarar diye malum yaygın ve isabetli bir söz vardır. Bilinçsiz bir halde fazlaca tüketilmesi beklenmedik çeşitli sıhhat problemlerine yol açabilmektedir. Bu aşamada her şeyde olduğu benzer biçimde burada da uzman önerisi almak ehemmiyet arz etmektedir. Bilhassa teşhis edilen herhangi bir sıhhat probleminiz yada tertipli kullandığınız ilaçlar var ise tüketmeye başlamadan ilkin muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir. İhmal edilmiş olduğu takdirde istenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalmanız ihtimaller içindedir.

Ürünü tüketmede dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlardan biri de sizlere ulaşmadan önceki aşama olmaktadır. Güvenli ve kaliteli olduğundan güvenilir olmanız gerekmektedir. Beklediğiniz pozitif yönde etkiyi görmek adına aldığınız papatya çayı bu özelliklere haiz olmalıdır.

Gıda Değerleri

100 gram papatya çayı içinde; su, karbonhidrat, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, çinko, tiamin, folat, A vitamini bulunmaktadır. Sıfır yağ içermektedir. Ek olarak 100 gram papatya çayı içinde ortalama olarak 1 kalori vardır. Bu yüzden kalorisi oldukça düşük gıda maddelerinden biridir. Kilo problemi olan kişiler tarafınca da sıkça tercih edilmektedir. Kurutulmuş olduğundan senenin her mevsimi kolaylıkla bulunabilir ve tüketilebilir. Yararını görmek adına bilhassa şeker ve benzeri tatlandırıcılar olmadan tüketilmesi oldukca önemlidir.

Kullanım amacına nazaran hazırlanış şekli ve tüketilme dozu da değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden tüketilirken pozitif yönde tesirleri açısından tam bir netice almak için bu anlatılan hususlara dikkat etmek ehemmiyet arz etmektedir.

Papatya Çayı Faydaları Nedir?

 • En bilindik özelliği sinirleri gevşeterek uykusuzluğa iyi gelmesidir. Uyku standardını artırmakta kronik uykusuzluğa iyi gelmektedir. Eski tıp uygulamalarından bu yana malum bir faydasıdır.
 • Mide krampı ve ağrılara iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır. Sindirim sistemine iyi gelmesi de en bilindik bir öteki faydasıdır. Bulantı ve gaz dahil olmak suretiyle pek oldukca sindirim problemine iyi gelmektedir.
 • Diş ağrılarına iyi geldiği için diş problemi yaşayanlar papatya çayı ile gargara yapabilirler.
 • Cilt toniği olarak kullanılabilmektedir. Cildi güzelleştirerek canlı bir görünüme kavuşturmaktadır. Kaşıntılı ve döküntülü cilt sorunlarını gidermek için birebirdir. Papatya çayının cilde faydası oldukça yüksektir.
 • Göz kapağı iltihaplanmalarına iyi gelir. Enfeksiyon önleyici özelliğe haizdir.
 • Sinüzit, nezle benzer biçimde rahatsızlıklar yaşayanlar buharını soluyarak iyileşme sağlayabilmektedir.
 • Kan şekeri seviyesini düşürür ve dengelemeye destek sunar. Araştırmalara nazaran tüketenlerin averaj olarak kan şekeri düzeyi su tüketenlere nazaran daha düşük seyretmektedir.
 • Regl dönemindeki ağrılara, sırt ve bel ağrılarına iyi gelir. Ağrıyı hafifletir ve kişiyi rahatlatır.
 • Belli başlı kanser türlerine karşı koruyucudur. Sindirim sistemi, göğüs, deri, prostat ve rahim kanser hücreleri ile savaştığı gösterilmiştir.
 • Kalp hastalığının mühim emarelerinden ikisi gerilim ve kolesteroldür. İçinde barındırdığı antioksidanlardan önde gelen flavo yardımıyla bu rahatsızlıklarda iyileşme görülmektedir.
 • Kemik erimesini yavaşlatabilmekte ya da önleyebilmektedir.
 • Yatıştırıcı etkisinden dolayı stres ve kaygıyı azaltmaktadır.
 • Saç bakımı için iyi bir alternatiftir. Kafa derisindeki tahrişi azaltır, saç tellerini kuvvetlendirir ve kepeklenmeyi giderir. Saçlarınızı yumuşatır.

Papatya Çayı Zararları

Oluşabilecek papatya çayı yan tesirleri;

 • Kullanıldığı kozmetik ürünlerinde göz ile direkt temas etmiş olduğu takdirde tahriş edebilmektedir.
 • Minik çocuklar, hamile ya da emziren bayanlar, karaciğer yada böbrek rahatsızlığı olanlarda risk oluşturabilmektedir.
 • Uyuşukluk, kusma ve mide bulantısına niçin olabilmektedir. Bu yüzden bu kategoriye girenlerin tüketmeden ilkin doktora danışmaları ehemmiyet arz etmektedir.

Her ne kadar nebat çayı da olsa aşırı düzeyde tüketilmesi sağlığınızın bozulmasına yol açabilmektedir.

Sıhhatli günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir