Boy uzaması, insanda yalnız belirli bir yaşa kadar devam eder. Boy uzaması on beş yaşından sonra bir süre daha devam eder. Kişinin boyunun on beş yaşından sonra ne kadar uzayacağını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Beslenme durumu, meydana getirilen fizyolojik aktiviteler, salgılanan gelişme hormonu; kişinin on beş yaşından sonra ne kadar uzayacağını etkileyen başlıca faktörlerdendir. Tüm detaylar, 15 yaşından sonra boy ne kadar uzar? sorusuna yanıttır.

15 Yaşından Sonra Boy Uzaması Değiştirilebilir Mi?

Boy uzamasını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bu faktörlerden bazıları genetik olmakla birlikte; bazıları da kişinin kendi elinde olan faktörlerdendir. on beş yaşından sonra da; boy uzaması, kişinin kendi elinde olan faktörler ile değişiklik yapmak mümkün.

Bu faktörlerin bir çok:

  • Dengeli beslenmek
  • Güneş ışığından yeteri kadar faydalanabilmek
  • Ağır sporlardan uzak durup, hafifçe egzersizler yapmak
  • Ağır yük kaldırmaktan kaçınmak
  • Uzanma ve esneme hareketleri boya tesiri olan kasları esnettiği için basketbol ve voleybol benzer biçimde uzanmayla esneme içeren spor dallarına yönelmek
  • Protein ağırlıklı beslenmeyle kas yapısını beslemek, beslenen kasların çalıştırılması

Şeklinde faktörlerdendir.

İzleyin: Boy kaç yaşına kadar uzar?

https://www.youtube.com/watch?v=EwGBmvXsHa4Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Boy kaç yaşına kadar uzar? (https://www.youtube.com/watch?v=EwGBmvXsHa4)

15 Yaşından Sonra Boy Uzaması Niçin Olmayabilir?

İnsanlarda on beş yaşı tamamlanınca boy uzamasında duraklama süreci yaşanabilir. Durağan seyreden ve boyun gelmiş olduğu noktadan artmasına engel olan boy uzama problemi, egzersiz yapılmamasına yada hormonlarda oluşan sıkıntıyla görülür.

On beş yaş tam gelişim ve insan vücudunun şeklen kendisini değişiklik yapma çağı olduğundan, hem hormonlar hem de boy aynı anda gelişir. Sadece hormonlardaki gereğinden fazla salgılama ve gereğinden daha azca hormon salgılanması durumunda; başka hormonların baskılanması, kimi hormonun tamamen dönem dışı kalması, vücudun kademeli büyümesinin durması gündeme gelebilir.

On beş yaş bununla beraber vücudun aşama halinde geliştiği dönem olduğundan, hanım ve erkeklerde ayrı olarak boy uzamasının incelenmesi gerekir. Hanımlarda on beş yaşlarında boyun uzayabilecek olduğu düzey tamamlandığı için, boy daha çok uzayacak olsa da beş santimetre uzama dışındaki seviyeye gelmez.

Erkeklerdeyse cinsiyete bağlı hormonların etken olma süreci on beş yaş olduğundan, adam vücudunda ağırlık verilen mevzu boy olmaktan ziyade hormonlar olur. Bu yüzden de erkeklerde on beş yaşlarında boy uzaması tamamen denecek kadar duracaktır.

15 Yaşından Sonra Erkeklerde Boy Ne Kadar Uzar?

On beş yaşından sonra erkeklerde boy aniden ve yüksek santimetre miktarında uzar. On beş yaşına kadarki süreçte, yalnızca kademeli büyümeye yatkın vücutta; cinsiyet hormonları, gelişme ve gelişme hormonları, metabolizma yapısı geliştirilir ve kurulur.

On beş yaş dolduktan sonraysa gelişme ve gelişme hormonları erkeklerde had safhaya çıkacağı için, aslolan boy uzama süreci de on beş yaşı dolduktan sonra adım atar. Kimi erkeklerde ortalama 30 santimetre miktarında boy uzaması olurken, birçok erkekteyse averaj 20 santimetre miktarında boy uzayacaktır.

Tam ne kadar boy uzayabileceğini idrak etmek için; anne ve baba boylarının santimetre cinsinden yazılarak toplanması, çıkan boy toplamının ikiye bölünmesi, elde edilmiş bölüm sonucuna sekiz eklenmesi gerekir. Toplama da yapılarak bulunan netice, bir adamın on beş yaşından sonra hangi boya kadar uzayabileceğini gösterir.

Sadece, gelişme döneminde erkeklerde gelişme hormonlarında mesele oluşmuşsa yada genetik olarak kısa boy baskınsa boy uzama miktarı azalır. Hormon ve genetik sebeplerde beş santimetre uzama gösteren erkekler de olabilir.

Yaş ve boy tablosu

15 Yaşından Sonra Hanımlarda Boy Ne Kadar Uzar?

Bayanların boylarının uzaması, erkeklerden ilkin tamamlanır. Bundan dolayı hanım vücudu; hormonların adam salgılanmaya başladığı, cinsiyete bağlı hormonların daha erken süre dilimlerinde devreye girmiş olduğu ve erken süregelen süreçle daha erken tamamlandığı vücut bütünüdür.

Erkenden tamamlanan gelişimler, öteki gelişim dönemlerine de erken geçişe niçin olur. Bu yüzden hanımefendilerin on beş yaşına gelmesine karşın erkekler kadar büyük boy farkı yaşamayacağı bilinmelidir. 5 santimetre ile 7 santimetre arasındaki boy uzaması, on beş yaşını tamamlayan bayanlar için averaj değerlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir