Milyonlarca kişinin büyük bir merakla beklediği yeni asgari ücret belli oluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 asgari ücret zammını deklare etti. 2023 asgari ücret net 8 bin 500, brüt ise 10 bin lira oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu yeni asgari tutara senelik averaj yüzde 74,43, 2022 Temmuz ayına gore ise asgari tutara yüzde 54.66 oranında zam yapılmış olundu. Asgari Ücret zammı ile beraber geçtiğimiz yıl kaldırılan Asgari Geçim İndirimi (AGİ)’nin bu yıl olup olmayacağı araştırılıyor. Peki AGİ nedir, kalktı mı?2023 agi ne kadar olacak ?

Agi nedir ?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir? Asgari Geçim İndirimi, uygar duruma gore ve çocuk sayısına gore değişim gösteren 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden çıkarılmasıyla vergi dışı bırakılmasıdır.

Agi ne kadar olacak ?

Asgari Geçim İndirimi olarak malum AGİ 2022 senesinde asgari ücretten damga ve gelir vergisinin kaldırılmasının arkasından kaldırılmıştı. Bakan Alim geçtiğimiz yıl yapmış olduğu açıklamasında ‘Açık bir halde izah edeyim. AGİ aslına bakarsak bir tip vergi iadesidir. Bir çocukluya, 3 çocukluya bir vergi iadesidir. Biz vergiyi kaldırdığımız için vergi iade etmiyoruz ifadesini kullanmıştı.

2023 asgari ücret AGİ var mı, devem edecek mi ?

2023 senesinde uygulanacak asgari ücret açıklandı. Asgari Ücretten alınmayan damga vergisi ve gelir vergisinin bu yıl içinde alınması beklenmiyor. Bu yüzden vergi iadesi olarak malum AGİ’nin gelecek yıl içinde ödenmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir