Bir yılı daha kapatmak üzereyiz. Ülkemiz için ekonomik anlamda sıkıntılı geçen bu senenin peşinden insanoğlu, 2023 yılını büyük umutlar ile beklemektedir. 2023 yılının resmi tatil günlerinin averaj olarak kaç gün olacakları ve bu tatil günlerini iyi mi daha verimli bir hale getirebileceğinizi anlattık. 2023 yılı içinde 5 değişik tatil planı yapılabilir. Bu yazımızda sizlere, 2023 yılındaki izin günlerini ve resmi tatilleri anlattık.

2023 senesinde kaç değişik tatil var?

2023 yılına girmeye oldukca azca kaldı. İnsanlar da bu yüzden 2023 yılındaki tatil günlerini merak etmeye başladı. Meydana getirilen planlar doğrultusunda insanoğlu, 2023 yılını oldukca daha verimli bir halde geçirebilir. 2023 yılının ilk tatili ise Ramazan Bayramı olacak. Ramazan Bayramı olacak. AYnı zamanda Ramazan Bayramı bu yıl 23 Nisan ile beraber kutlanabileceği için beklenilenden daha uzun sürecek. Bunun benzer biçimde birçok değişik tatil durumu ortaya çıkıyor ve 2023 yılının içinde bu şekile toplamda 5 değişik tatil var. Gelin hep beraber 2023 senesinde tatil yapabileceğiniz günleri inceleyelim.

Ramazan Bayramı ve 23 Nisan

Senenin ilk tatillerinden önde gelen Ramazan Bayramı, 30 günlük bir Ramazan ayı sonrası insanların rahatladığı bir gündür. Bu gün içinde insanoğlu, birbirleri ile bayramlaşıyor. Bazı insanoğlu ise bu tür bayramları, kafa dinlemek ve mental olarak iyileşmek için kullanıyor. Ramazan Bayramı, 20 Nisan Perşembe günü başlamış olacak. 23 Nisan ile birleşecek olan bu tatil syesine toplamda 3,5 gün kadar dinlenebileceksiniz. Senenin ilk resmi tatil günü bu şekile olacak.

1 Mayıs

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, pazartesi gününe denk geliyor. Bu sayede 1 Mayıs izni ve hafta sonu izinleri birleştirilebilir, ortaya da 3 günlük bir tatil çıkabilir. 2023 yılı, bu benzer biçimde birçok değişik resmi tatilin birleşmesi ile bizlerin bu yıl içine devamlı olarak tatil yapabilme imkanı sağlayacak.

19 Mayıs

Mayıs ayının bitimine yakın, 19 Mayıs Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayacağız. Bu resmi tatil günü Cuma gününe denk geliyor. Bu sayede de hafta sonu izni ile birleşecek olan bu tatil günü, insanlara 3 günlük bir izin yapabilmesinde oldukça etkili olacak. Bu sayede mayıs ayında 2 kez 3 günlük küçük bir kaçamak yapabileceksiniz.

Kurban Bayramı

Tüm Türkiye’nin beklemiş olduğu bu bayramda insanoğlu, kurban ibadetlerini yapmak için sıraya giriyor. Kurban bayramı 2023 senesinde, 27 Haziran Salı günü başlamış olacak. 1 Temmuz gününe kadar devam edecek bu tatil için ekstradan 1,5 gün izin alabilirseniz, toplamda 9 günlük bir tatil fırsatı ayağınıza gelmiş olacak. Kurban Bayramı’nın en güzel yanı da bu şekilde karşımıza çıkıyor. Hem gezip eğlenebiliyorken hem de işten ve stresten uzun bir süre uzaklaşabiliyoruz.

15 Temmuz

15 Temmuz günü resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Sadece 2023 yılındaki 15 Temmuz günü, maalesef Cumartesi gününe denk geliyor. Bu yüzden de 15 Temmuz tatili için beklenilen bir plan yapabilmek birazcık daha güç fakat Cumartesi günü çalışanlar için birazcık daha iyi olacak. 15 Temmuz günün olduğu haftada iki günlük bir izin yapabilecekler.

30 Ağustos

30 Ağustos, vatanımızda Zafer bayramı olarak kutlanılmaktadır. 2023 senesinde 30 Ağustos zamanı, Çarşamba günün denk gelmektedir. Eğer Zafer Bayramı öncesi ya da sonrası 2 günlük izin alabilirseniz, toplamda 5 günlük bir kafa iznine çıkabileceksiniz. Haftanın tam ortasına gelmesi ve 2 günün e bir iş için oldukca fazla olmaması, bu yıl ki 30 Ağustos Zafer Bayramı2nı oldukça hususi kılıyor.

2023 yılı resmi tatil günleri tablosu

Tatil
Tarih
Gün
Süre

Yılbaşı
1 Ocak
Pazar
1 gün

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan
Pazar
1 gün

Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs
Pazartesi
1 gün

Ramazan Bayramı
Arife: 20 Nisan Bayram: 21-22-23 Nisan
Arife: Perşembe Bayram: Cuma, Cumartesi, Pazar
3,5 gün

Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs
Cuma
1 gün

Kurban Bayramı
Arife: 27 Haziran Bayram: 28-29-30 Haziran 1 Temmuz
Arife: Salı Bayram: Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi
4,5 gün

Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü
15 Temmuz
Cumartesi
1 gün

Zafer Bayramı
30 Ağustos
Çarşamba
1 gün

Cumhuriyet Bayramı
Arife: 28 Ekim Bayram: 29 Ekim
Arife: Cumartesi Bayram: Pazar
1,5 gün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir