Teknoloji dünyasındaki kar oranı her geçen gün yükselmesi büyük yatırımcıların yatırımlarının yapılması sağlanıyor. 3G teknoloji ile hemen hemen yeni tanışmışken dünya 4G teknolojisini kullanmaya başladı. Kısa sürede ülkemize gelecek olan 4G teknolojisi yardımıyla web hızında inanılmaz artış gözlemlenmektedir. Kablosuz bir halde internete bağlanma süratli veri aktarımı sağlanmaktadır. İnternet kullanıcıları 8mbit internete doğru ilerledi. Kısa sürede daha üst veri aktarımı gerçekleşerek veri alışverişi sağlanacaktır.

4G Nedir?
İlk olarak ses aktarım özelliği ile 2G sistem geliştirildi, 1998 senesinde 3G piyasaya çıktı. Veri aktarımında kar payının ve akıllı telefonların gelişimi 4G’nin gelişmesini sağlamış oldu. Avrupa, 2004 senesinde 3G teknolojisi ile tanışmasından sonrasında Japon firmalar 4G’nin gelişmesinde alt yapı hazırlığına başladı. Devletimizde 3G’ye geçiş 2009 senesinde yapılmış oldu kısa zamanda yaygınlaştı. Akıllı telefonlar için bir oldukça özelliğin etken olarak kullanımı elde etmiştir.

4G teknolojisi kablosuz alanlarda yüksek web hızına haiz olmasında tesir sağlar. Bugün kullanılan web hizmeti mobil alanda yüksek aktarım sayesine video ve TV kanallarında gösterim yapma özelliği sağlandı. Hızla gelişmesi sonucunda 4G yüksek çözünürlüğü desteklemiştir. 3G modelinin üst modeli olmasına karşın cep telefonlarında 100mbit, bilgisayarlarda 1gbit web hızını hedefleyen teknolojidir.

ABD’da meydana getirilen 4G testleri doğrultusunda LTE’nin hızı oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Teknoloji için alt yapı çalışmalarının maliyeti yüksek olmaktadır. Turkcell 4G geliştirmesi için alt yapı hazırlıklarını yaparak hizmete getirmeyi planlıyor.

ADSL kablolu ve kablosuz webin yerini 4G gelişmesi sonucunda alabileceği görülmektedir. Masraflı ve zahmetli olmasına karşın yapılacak olan yenilikler yardımıyla yüksek hızda web sunulacaktır. Ucuz ve kaliteli webin adresi olacak 4G’ye geçiş yapmamız 2016 senesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Teknoloji şirketlerinin yapacağı yatırım ve alt yapı hizmetlerinin geliştirilmesi yardımıyla sağlanabilir olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir