İnternetin gelişmesi sonucunda yüksek hızda aktarım sağlayabilecek hız olmaktadır. 4G teknolojisi hemen hemen ülkemize gelmeden 5G geçiş tartışmaları yapılmaktadır. Veri boyutlarının büyük olmasına karşın kablosuz olarak 5G teknolojisi yardımıyla süratli aktarım sağlanabileceği görülür.

5G Teknolojisi Nedir
5. nesil teknoloji yada 5G’dir. Kablosuz şekilde iletişim sağlanması adına veri aktarımıdır. Ülkemize 3G teknolojisinin yeni gelmesi ile 8mbit veri aktarımı sağlanabiliyor. Alt yapı problemlerinden dolayı 3G teknolojisine 2009 senesinde geçiş yapabildik. Maliyetli olmasına karşın 3G teknolojisi çeşitli alanlarda yüksek web hızı sağlamaktadır. Akıllı telefonların gelişmesi gereksinim duyan yüksek web hızını sağlamaktadır.

5G teknolojisi kablosuz alanlarda kullanımı yüksek çözünürlük sağlaması olacaktır. Mobil kullanım açısından video ve TV kanalların izlenimleri sağlanabilirdir. Yeni nesil 5G teknolojisi webin en hızlıları arasına girerek aktarımı sağlayacak. Telefonlarda web hızını 1gbit hızda sağlamasıdır.

Akılı telefonların kablosuz olmasına karşın Wi-Fi bağlantılarına ve TV’ye gore istenilenler süratli şekilde aktarılmış olacaktır. 4K olan bir filmi televizyonunuzda izleyebileceğiniz yüksek hıza haizdir. Telefonlarda 1gbit/saniye olması üstüne kablolu webin yerini alacaktır.

Koreli teknoloji devi Samsung’un yapmış olduğu testlerde 5G denemesi 7,5gbit/saniye hızına ulaştı. Alt yapının hazırlanması ve tamamlanması sonucunda 5G web hızı ile sağlanır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir