Dinimizde meydana getirilen bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaların belirtilen zamanda yapılması, daha caiz görülmüştür. Bu uygulamalardan biri de 7 günlük bebeğin saçının kesilmesidir. 7 günlük bebeğin saçının kesilmesi, kim bilir birçoğumuzun pek fazla bilmediği uygulamalardan biridir. Sadece 7 günlük bebeğin saçının kesilmesi sünnettir.

Peki, 7 günlük bebeğin saçı neden kesilir? Bazı anne babalar, çoğu zaman bebeklerinin saçını istedikleri zamanda kesmektedirler. Sadece 1 haftalık bebeğin saçının kesilmesinin bir anlamı bulunmaktadır. İslam dininde mühim görülen bu durum, günümüzde unutulmuş sünnetler içinde yer almıştır.

7 Günlük Bebeğin Saçının Kesilmesi Sünnettir

7 günlük olmuş bir bebeğin saçının kesilmesi sünnettir. Bu yüzden bebekleriniz bir haftalık olduğunda saçlarını tıraş etmeniz gerekmektedir. Peygamber efendimiz, bebeklerin 7 günlük olması halinde onun adına kurban kesilmesini, saçlarının tıraş edilmesini ve bebeğe isim verilmesini söylemiştir. Hadis-i Şerif’te belirtilen bu uygulama, her Müslümanın yerine getirmesi ihtiyaç duyulan bir sünnettir.

7 Günlük Bebeğin Saçının Kesilmesi

7 Günlük Bebeğin Saçı Sonrasında Kesilebilir Mi?

7 günlük olmuş bir bebeğin saçı, peygamber efendimizi sözüne gore kesilmelidir. Bebeğin tıraş olması sünnettir. Bu tıraşın yanı sıra bebeğe isim koymak ve kurban kesmek de gene sünnet olan bir davranıştır. Sadece bazı insanların merak etmiş olduğu bir mevzu vardır. 7 günü doldurmuş bir bebeğin tıraş olamaması sonucunda ne yapmak gerekir?

Eğer belli bir mazeretten dolayı bebeğinizin saçınızı kesemiyorsanız, birkaç gün sonrasında da tıraş edebilirsiniz. Mazeretiniz olmadığı sürece bu sünneti ertelemeniz doğru olmaz. 7 günlük bebeğin o gün içinde tıraş edilmesi gerekmektedir. İslam alimleri, kural dışı durumlar haricinde bu durumun ertelenmemesi gerektiği görüşündedirler.

(*7*)Saç Tıraş Edildiğinde Sadaka Verin

7 günlük bebeğin tıraş edilmesi, dinimizde uygun görülen ve yapılması tavsiye edilen bir davranıştır. Bu yüzden Müslüman olan her insanın bu sünneti yerine getirmesi lazım gelir. Peygamber efendimiz, 7 günlük bebeğin tıraş edilmesinin yanı sıra o gün sadaka verilmesini de söylemiştir. Bu sadaka miktarı, bebeğin saçının ağırlığı kadar olmalıdır. Sadakanızı muhtaç olan kimselere vermeniz gerekir. Eğer bebeğin saç ağırlığı kadar bütçeniz yok ise o süre da elinizden gelen miktarı vermelisiniz. Sadaka vermek bununla birlikte belayı defeder. Vermiş olduğunuz sadaka yardımıyla bebeğinizi kaza ve beladan koruyabilirsiniz.

7 Günlük Bebeğin Saçı Iyi mi Kesilmelidir?

7 günlük bebeğin saçı kesilirken şunlara dikkat etmelisiniz:

Bebeğin başına zarar vermeden kesmeye çaba edin.

  • Saçı tamamen kökünden kazımanıza gerek kalmamıştır.
  • Tıraş ederken bol miktarda yakarış okuyun.
  • Bebeğinizin adına kurban kati.

Bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında bebeğinizin adını koyabilirsiniz. İslami kurallara gore isim koymaya dikkat ediniz. 7 günlük bebeğin saçını kestiğinizde sünnet olan bir uygulamayı yerine getirmiş olacaksınız.

İzleyin: Sünnet üstüne yeni doğan bebeğin 7 günü saçının tras edilmesi

https://www.youtube.com/watch?v=-GKM_ruFqZIVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: sünnet üstüne yenidogan bebeğin 7 günü kurbanının kesilip saçının tras edilmesi meva 7 günlük (https://www.youtube.com/watch?v=-GKM_ruFqZI)

7 Günlük Bebeğin Saçını Kesmek Koşul Mıdır?

Peygamber efendimize gore 7 günlük olan bir bebeğin saçı tıraş edilmelidir. Bunu yapmak sünnettir. Sünnet olan bir uygulamayı yapmak zorunda değilsiniz. Sünneti yapmamanın bir günahı yoktur sadece büyük sevabı vardır. 7 günlük bebeğin saçını tıraş etmek koşul değildir. Bu yüzden bebeğinizin saçını kesmeyebilirsiniz. Bu ebeveynlere kalmış bir tercihtir. Sadece sünneti yerine getirmeniz, hem anne babalar hem de bebek adına hayırlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir