7000 gün ile kıdem tazminatı yazısı dilekçe örneği, emeklilik için yaşını bekleyen kişilerin iş yerinden ayrılmak için yazdıkları dilekçe olmaktadır. Sigortalılık süresini dolduran ve prim ödeme gün sayısını tamamlayan bir işçinin, yaştan dolayı emeklilik hakkını kazanamamış olması durumunda bile Yasa uyarınca, gerekçesini açık bir halde dilekçede belirtmesi ile kıdem tazminatına hak kazanarak iş yerinden ayrılma hakkı bulunmakta ve verilen bu dilekçe ile bu hak kullanılmaktadır. Böylece primi dolan şahıs yaşlarının dolmasını beklerken çalışmak zorunda olmamakta ya da kıdem tazminatını alarak başka bir iş yerinde çalışmaya başlayarak yaşını doldurmayı beklemektedir.

7000 Gün ile Kıdem Tazminatı Yazısı Dilekçe Örneği

7000 gün ile kıdem tazminatı yazısı dilekçe örneği, iki şekilde yazılmaktadır. Bunlar,

  • SGK için yazılan dilekçe
  • İş yeri için yazılan dilekçe

olarak sayılmaktadır. Şahıs, SGK’dan emekli olabileceğine dair yazı almadan iş yerinden çekilme etmesi durumunda kıdem tazminatı alamamaktadır. Emekli olabilir yazısını almak için ise SGK’ya dilekçe yazarak vermektedir. SGK’ya dilekçe verecek şahıs,

  • İş yerinin bağlı olduğu SGK adı
  • Sigorta sicil no ve kimlik no
  • Ad soy ad ve adres detayları

7000 Gün İle Kıdem Tazminatı Yazısı Dilekçe

bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak doldurmaktadır. Arkasından SGK’dan alınan yazı iş yerine verilecek olan çekilme dilekçesine ilave edilerek iş yerine teslim edilmekte ve şahıs bu şekilde kıdem tazminatı alma hakkını kazanmış olmaktadır.

  • Sendikal Tazminat Iyi mi Alınır?
  • Askeriyede Tazminat Talebi
  • İhbar Tazminatı Dilekçesi Iyi mi Yazılır?

Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısı E-Devlet

Kıdem tazminatı alabilir yazısı e-devlet üstünden ya da SGK üstünden alınarak doldurulabilmekte, süreç gene e-devlet üstünden takip edilebilmektedir. SGK’dan alınan yazının iş yerine verilmesi ile süreç başlamakta ve şahıs işinden artık ayrılabilmektedir. 

Kıdem tazminatı hakkı bulunan şahıs için bu hakkını vermeyen ya da vermek istemeyen iş bölgeleri için cezai yaptırımlar bulunmaktadır. Bundan dolayı 7000 gününü doldurarak kıdem tazminatı almaya hak kazanan bir işçiye kazanılmış olduğu bu hak hesaplanarak iş yeri tarafınca ödenmek durumunda olmaktadır.

İstifa Ederek Kıdem Tazminatı Iyi mi Alınır?

İstifa ederek kıdem tazminatı iyi mi alınır sorusuna cevap olarak 7000 gününü doldurmuş kişiler örnek verilmektedir. Gününü dolduran işçi almış olduğu emekli olabilir yazısı ile çekilme ederek kıdem tazminatı alma hakkını kazanmaktadır. Bunun haricinde haklı bir sebep ile işten ayrılan işçi de kıdem tazminatı alma hakkına haizdir. Haklı sebep olarak sıhhat sorunları, iş yerinde ahlaka ve iyi niyet kurallarına aykırı durumlar ve kanunda hususi olarak düzenlenmiş olan bazı haller sayılmaktadır. Bu şekilde bir durumda gene iş yeri işçinin çalmış olduğu süreyi dikkate alarak kıdem tazminatını hesaplaması ve ödemesi gerekmektedir.

7000 Gün ile Kıdem Tazminatı Yazısı Dilekçeİndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir