İklim bilimcileri, son günlerde batı ABD ve Kanada’yı vuran aşırı sıcaklara karşı hiçbir yerin güvenli olmadığını söylediler ve hükümetleri artan iklim acil durumuyla savaşım çabalarını mühim seviyede artırmaya çağrı ettiler.

Yıkıcı “ısı kubbesi”, Kanada’da sıcaklıkların neredeyse 50 dereceye yükselmesine niçin oldu ve yüzlerce ölüm, erimiş elektrik hatları, bükülmüş yollar ve orman yangınlarına sebebiyet verdi.

Hipertermi, bir Washington ilçesinde bir günde ortalama bir düzine can aldı. British Columbia’daki ufak bir kasaba, Kanada’nın ısı rekorunu 121 aşama Fahrenheit’in birazcık üstünde belirledi.

Uzmanlar, iklim krizinin küresel sıcaklıkları daha da yükselttiğini ifade ederken, şimal Sibirya’dan Avrupa’ya, Asya’dan Avustralya’ya kadar tüm toplumların daha aşırı hava vakalarına hazırlanmaları icap ettiğini söylüyor.

İngiltere’nin eski bilim danışmanı Sir David King, “Hiçbir yer güvenli değil… Britanya Kolumbiyası’nda sıcaklığın 48/49C olacağını kim tahmin edebilirdi?” açıklamasında bulunmuş oldu.

Öteki önde gelen bilim insanlarıyla beraber bu ayın başlarında İklim Krizi Danışma Grubunu kuran King, bilim adamlarının on senelerdir hava vakaları ile ilgili uyarılarda bulunduğunu ve şimdi harekete geçmek için dönemin tükenmekte bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir