Ülkemizde farklı alanlarda çalışan pek çok kişinin hayatı sosyal medyada isimlerinin daha çok duyulmaya başlanması ile birlikte daha fazla merak edilmeye başlandı. Bu gibi isimlerden olan Abdullah Çiftçi’nin hayatı da merak edilen ve araştırılanlar arasında. Pek çok farklı alanda karşımıza çıkan isimlerden olan ve bugüne kadar birçok televizyon programına konuk olarak da katılan Abdullah Çiftçi’nin kim olduğu ve nereli olduğunu, hayatı ve mesleği gibi bilgileri sizler için derledik.

Abdullah Çiftçi kimdir?

Son dönemde katıldığı programlarda yaptığı açıklamalar ile dikkat çeken isimlerden olan Abdullah Çiftçi, Türk yazar ve strateji uzmanıdır. 6 Haziran 1964 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Büyükyapalak köyünde dünyaya gelmiş olan Abdullah Çiftçi, Ankara Üniversite’nde Siyasi Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. İş hayatına atılması ise 1988 yılında gerçekleşmiştir. İlk olarak TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) bünyesinde çalışmaya başlayan Abdullah Çiftçi, daha sonra 1996 yılında bu işten ayrılan Abdullah Çiftçi, 2001 ve 2011 yılları arasında farklı sektörlerde çalışmalarına devam etmiştir. Bu süreçte Onlinegroup firmasında genel müdürlük de yapmıştır.

Abdullah Çiftçi 2021 yılında ise Türk – Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nde başkanlık yapmaya başladı. Bu başkanlık görevi sonrasında ise birçok konferans verdi. Genel olarak verdiği konferanslarda internet kullanımı konusunda konuşan Abdullah Çiftçi, günümüzde de verdiği konferanslarda olduğu gibi anlatılarına devam ediyor. Özellikle son dönemde sosyal medya üzerinden paylaştığı bilgiler ve katıldığı televizyon programlarında konuk olarak söz alması sonrasında çok geniş kitlelere hitap etmeye devam ediyor.

Abdullah Çiftçi ilk konferansını ise 1995 yılında Bilkent Üniversitesi’nde vermiştir. Bu konferansın konusu ise yine internet ve konferansın adı ise İnternetin Sosyal Yönü idi. Abdullah Çiftçi 1994 ve 2000 yılları arasında farklı şehirlerde üniversitelerde ve STK, ticaret odaları gibi yerlerde 70 farklı konferans daha verdi. Abdullah Çiftçi yine 1995 yılında Hulki Cevizoğlu ile ”NASA’nın bilgisayarını delen müthiş Türkler” isimli bir program yaptı. Abdullah Çiftçi bugün ise Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı olarak görev sürdürmektedir. Günümüzde devam ettiği konferanslar le internet kullanımı üzerine pek çok farklı konuşması bulunmaktadır. Aynı zamanda Abdullah Çiftçi yazarlık hayatına da devam etmektedir.

Abdullah Çiftçi nerelidir?

Abdullah Çiftçi, hayatını Ankara’da yaşamış olmasından dolayı pek çok kişi tarafından Ankaralı olarak nitelendirilse de, asında Abdullah Çiftçi doğduğu yer olan Kahramanmaraş şehrinden gelen bir ailenin oğludur. Dolayısı ile bu sorunun doğru cevabı da Abdullah Çiftçi Kahramanmaraşlıdır olmalıdır.

Abdullah Çiftçi hangi alanlarda konferans vermektedir?

Abdullah Çiftçi’nin verdiği konferanslar genel olarak internet üzerine olsa da, aynı zamanda kendisi pek çok farklı konu üzerine de konferans vermektedir. uluslararası ilişkiler, teknoloji, bilim ve dış siyaset konularında bilgi ve ilgi sahibidir. Kendisi bu konularda da hem yazarlık hem de konuşmacılık yapmaktadır. Aynı zamanda Abdullah Çiftçi yazdığı yazılar ile katıldığı programlarda da bu konuları gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen biridir. Geçmişte yazdığı İslami Sermaye’nin Türkiye’ye gelmesi ve bu durumun inşaat sektörü üzerindeki etkisi ile ilgili 100 civarı makale olduğu da bilinmektedir.

VİDEO: FIRTINA BULUTLARI! DAHA KÖTÜSÜ? Abdullah Çiftçi

https://www.youtube.com/watch?v=IYLBqoAEdfQVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: FIRTINA BULUTLARI! DAHA KÖTÜSÜ? Abdullah Çiftçi (https://www.youtube.com/watch?v=IYLBqoAEdfQ)

Abdullah Çiftçi ve internet

Genel olarak yaptığı konuşmalar, yazıları ve katıldığı programlarda değindiği noktalar internet üzerine olan Abdullah Çiftçi, diğer konuların dışında çoğu zaman interneti ve internetin farklı yönlerini ele almıştır. İlk konferansını 1995 yılında Bilkent Üniversitesi’nde de yine internet konulu olan İnternetin Sosyal Yönü isimli konferans ile vermiştir. Abdullah Çiftçi’nin internet ile tek bağlantısı ise verdiği konferanslar değildir. Abdullah Çiftçi aynı zamanda Türkiye’ye gelen interneti ilk kullanan ekipte de yer almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir