Bazı maddelerin etkilerinin bilsek de kendilerine dair bilgilerimiz oldukca kısıtlıdır. Daha oldukca dile pelesenk olmasından dolayı adını öğrendiğimiz ve ne işe yaradığını bildiğimizi bazı maddelerin içerikleri ve nasıl bu etkilere haiz olduklarına dair kısıtlı olan bilgimizi genişletmek için bu maddeler hakkında araştırmalar yaparız. Bir efsaneye mevzu olmuş olan afrodizyak da oldukca duyduğumuz fakat pek bilmediğimiz maddeler içinde yer alır. Afrodizyak hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Afrodizyak nedir?

Afrodizyak, cemiyet içinde libido arttırma tesiri ile bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde aşk ilacı olarak da malum bir maddedir. Tüketildiği süre tükete kişinin libidosunu arttırmaya yarar. Sadece afrodizyak yalnızca libido arttırıcı bir madde değildir. Hem de tüketimi ile beraber doğurganlığı arttıran bir madde olan afrodizyak cinsle talep ve arzu arttırıcı maddedir. Bunun yanı sıra cinsel sorunların çözümünde de kullanılır. Adını ise Yunan mitolojisinde yer edinen aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten almaktadır. Bir efsaneye bakılırsa Afrodit doğduğu süre bir istiridyenin içinden çıktı ve istiridyeler de bu sebeple Afrodit’in şehvetlendirme gücüne haiz. Bu durum gene istiridye şeklinde pek oldukca gıda ile ilişkilendiriliyor ve mitolojiye bakılırsa bu gıdaların tüketilmesi yolu ile Afrodit insanlara kösnü aşılıyor.

Afrodizyak nasıl kokar?

Gümümüzde daha oldukca parfüm olarak adlandırılan afrodizyak, bir parfüm içinde kullanıldığı süre bu parfüm çoğu zaman şekerli bir kokuya haiz olur. Bunun yanı sıra çiçeksi ve odunsu bazı esintileri de afrodizyaklı parfümlerde görebilirsiniz. Afrodizyak genel anlamda ise şekerli gıdalarda mevcud bir madde olduğundan, afrodizyak kokusu bir çok süre karşımıza şeker kokusu olarak çıkar.

Afrodizyak hangi besinlerde bulunur?

Afrodizyak doğada birçok besinin içinde etken madde olarak bulunur. Bu besinlerin tüketilmesi ise libido ve talep arttırmaktadır. Doğada bulunan afrodizyak içerikli besinler içinde tarçın, çikolata, çilek, muz, ananas, lavanta, yasemin, roka, zencefil, nar, incir şeklinde birçok gıda bulunmaktadır. Organik bir madde olan afrodizyak için ana gıda deposu ise Afrodit’in içinde doğduğuna inanılan canlı olan istiridye olarak kabul edilir.

En kuvvetli afrodizyak nedir?

Afrodizyak doğada kendiliğinden bulunan bir maddedir. Bazı besinlerin içinde yer alır ve bu besinlerin tüketilmesi ile afrodizyak tesiri vücutta görülmeye başlanır. Bu afrodizyak tesiri yalnızca anlık olarak libido artışı demek değildir. bununla beraber cinsel olarak yenilemeyi ve gücü elde eden da afrodizyaktır. En kuvvetli afrodizyak deposu ise ana deposu olarak malum istiridye değildir. İstiridye kuvvetli bir afrodizyak olsa da en kuvvetli afrodizyak olarak kabule dilen gıda çikolatadır. Çikolata vücutta dopamin salgılanmasını tetikleyerek hem mutluluk aşılar hem de beyne zevk ve kösnü duygusunu tetikler.

Afrodizyak nerede kullanılır?

Afrodizyak daha oldukca organik olarak besinlerin içinde bulunsa da, afrodizyak kullanımı için belirli alanlar vardır. Afrodizyak talep arttırıcı ürünlerin hazırlanmasında kullanılır. bunun yanı sıra karşı cins etkilemek adına parfümlerin de içinde bulunmaktadır. Daha oldukca bir ilaç üretiminde kullanılan ve doğurganlığı arttırması ile de malum afrodizyak, ilaç olmayan sadece medikal olan ürünlerde de bulunur. Bu ürünler hem talep hem de güç arttırıcı ürünler olarak satılırlar. Afrodizyaklı parfümler ise koku reseptörlerine yerleşerek beynin zevk kısımlarını tetikler ve bu şekilde etkileşime girer.

Afrodizyak ilaç olarak kullanılır mı?

Afrodizyak bundan oldukca uzun seneler öncesinde bir ilaç olarak kullanılmaktaydı. Daha oldukca Roma, Yunan ve Mısır halkaları içinde yaygın kullanımı olan afrodizyak, hem doğurganlığı arttırmak hem de cinsellik ile ilgili oluşan sorunları ortadan kaldırmak için kullanılmaktaydı Bu ilaçların üretiminde içinde afrodizyak bulunan besinler kullanılmaktaydı. Günümüzde afrodizyak hala ilaç sanayiinde kullanılmakta. Daha oldukca zencefil afrodizyak etkili ürünlerin kullanımında ön plana çıkıyor. Bu kullanım ilaç ve besin üretiminde ön plandayken, afrodizyaklı parfümlerde ise daha şekerli gıdaların notaları görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir