After Effects uzun bir süredir 3d modelleri içe aktarmayı desteklemiyordu. Sadece gösterilen son sürümle (v23.2) After Effects’e devrim benzer biçimde bir özellik geldi. Artık oluşturduğunuz bir 3d modeli yada halihazırda mevcud parasız 3d modelleri After Effects ile import edebiliyorsunuz. (içe aktarabiliyorsunuz) Peki 3d modeller After Effects’te nasıl içe aktarılır?

Oldukca uzun bir süre süresince After Effects’teki en büyük sorun 3 boyutlu modellerin sahneye import edilememesiydi. Sadece Aralık 2022’deki yeni güncelleme ile bu problem artık tarihe karışıyor.

⚠️ Eğer crack bir After Effects sürümü kullanıyorsanız bu işlemi yapamayabilirsiniz. 3d modelleri After Effects’te içe aktarmak için v 23.2 ve üstü bir sürüm kullanıyor olmanız gerekir. v 23 ve altı sürümler bu özelliği desteklemez.

After Effects ile hangi 3d dosya formatları import edilebilir?

Yeni güncelleme yardımıyla After Effects kullanıcıları .gbl uzantılı 3d modelleri sahnelerine aktarabilirler. Günümüzde en fazlaca kullanılan 3d modeller içinde yer edinen stl, obj ve dae benzer biçimde dosya formatları ise şu anda desteklenmiyor. Dolayısıyla 3d dosyasınızı .gbl’ye dönüştürmeniz gerekecek. Bu işlemi yapmak için açık kaynak kodlu parasız Blender programını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki görselde After Effects’in proje kısmında dome adlı 3d modeli görebiliyorsunuz.

Bu modeli sürükleyerek sahnemize aktardığımızda texture ile beraber kullanabiliyoruz. Aşağıdaki görselde 3d modelin sahneye aktarılmış halini görebilirsiniz.

Sağ üst bölümde yer edinen Properties panelinden 3 boyutlu modelinizi istediğiniz boyutlarda ölçeklendirebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta bu panelin görseli mevcuttur.

3d modeli ölçeklendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir