Vücudun bazı bölgelerine tüyleri almak ve daha pürüzsüz bir cilde haiz olmak amaçları ile ağda yapılır. Sadece güzellik uzmanı değilseniz, kimi zaman ağda yaparken problemler ile karşı karşıya kalmak oldukça doğaldır. Ağdayı tam olarak ne vakit yapmanız ve ne kadar süre bekletmeniz icap ettiğini bilmediğinizde daha fazlaca karşılaşabileceğiniz bir mesele olan ağda yanığı geride bir iz bırakır. Bu izin uzun süre cildinizde kalması halinde pürüzsüz bir cilde haiz olmak isterken yaralar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ağda yanığı izi niçin olur?

Ağda yaparken ısıttığınız ağdayı hemen hemen yeteri kadar soğumadan cildinize uygulamanız halinde cildinizde bir ağda yanığı oluşacaktır. Cilt yapısının fizyolojik olarak bozulması sonucunda ise bu bölgede bir iz çıkacaktır. Ağda meydana getirilen bölgenin yanması ile kalan iz ağda yanığı izi olarak tanımlanır. Ağda yanığı izi yalnızca dış unsur sebebi ile meydana gelen bir durumdur ve kaçınmak için ağdayı fazlaca sıcak iken ciltten uzak tutmanız gerekir.

Ağda yanığı izi geçer mi?

Ağda yanığı izini geçirmek zor olsa da, olanaksız değildir. Ev içine uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ve organik ilaçların yardımı ile ağda yanığı olan bölgede iz kalmamasını sağlayabilirsiniz. Sadece uzun süre bekledikten sonrasında müdahale etmeye kalkarsanız, bu durumda istediğiniz sonucu almanız mümkün olmayacaktır. Ağda yanığı izini geçirmek için değişik yöntemler deneyebilirsiniz.

Ağda yanığı izi nasıl geçer?

Ağda yanığı izini geçirmek için bilinmesi ihtiyaç duyulan ilk mühim nokta, yanığa süratli bir müdahale olması gerektiğidir. Bekledikçe yapısı bozulmuş ve yanmış olan deri yerleşeceği için, tedavi etmek mümkün olmayacak hale gelecektir. Bu yüzden ağda yanığı sonrasında iz kalmaması adına ve de ağda yanığı izlerini geçirebilmek adını süratli davranmalısınız. Ağda yanığı izini geçirmek için kullanabileceğiniz yöntemler ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Soğuk kompres yapın

Ağda sonrası ciltte oluşan yanıkları geçirmek için ilk olarak soğuk kompres yapmanız gerekiyor. Eğer cildinizde ağda yanığı oluştuysa, asla beklemeden bir havluyu soğuk su ile ıslatın ve yanık izi yolan bölgeyi bez ile sarın. Arkasından cildinizde kalan ağdaları paklayın. Temizleme işleminin arkasından havlunun içine bir buz koyun ve 20 dakika kadar yanık olan bölgeye sürerek bastırmadan bekleyin. Bu şekilde soğuk kompres yapmış olacaksınız. Bu aşamada buzu yanık ile direkt temas etmeyecek şekilde kullanmalısınız.

Ağrı kesici yanık kremleri

Yanık oluşması halinde oluşacak olan şişlik ve acı hislerini bastırarak daha süratli iyileşmesini sağlamak adına yanık oluşan bölgeye reçetesiz olarak satılan ağrı kesici kremlerden alarak uygulayabilirsiniz. Bununla beraber eczanelere gene reçetesiz olarak satılan yanık kremlerinden alabilir ve bu şekilde ağrı kesici tesir ile beraber yanık oluşan bölgede hücresel yenilenme sağlayabilirsiniz.

Aloe vera jeli kullanın

Yanık oluşumları sonrasında cildinizde aloe vera jellerini kullanabilirsiniz. Aloe vera jeli kolajen seviyelerini arttıran ve cildi ölü hücrelerden temizleyen yapısı ile yanık oluşan bölgede meydana gelen fizyolojik bozulmayı düzeltecektir. Bu şekilde yanık izi kamadan ağda yanığından kurtulabilirsiniz. Birkaç gün kullanım ile tamamen organik olarak uygulayacağınız aloe vera jeli yanık izinden yapıt kalmamasını elde edecektir. Aloe vera jeli bulamadığınız zamanlarda bebek yağı da aynı işlevi görecektir.

Elma sirkesi ve limon karışımı hazırlayın

Ağda yanığını geçirmek için ev içinde kendinize bir tanım hazırlayabilir ve hücre yenilenmesini tetikleyen bu tanım ile yanık izlerinden kurtulabilirsiniz. Evde yanık karşıtı karışım hazırlamak için 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı suyu bir kap içine alın ve tamamen karışmasını sağlayın. Arkasından bu karışımı ağda yanığı oluşan bölgeye sürerek 20 dakika bekleyin. Son olarak 20 dakika sonunda karışımı su ile temizleyip bölgeye bebek pudrası sürün.

Video: Ağda Kızarıklığı Diye Bir Şey Var! | Baştan Sona Benimle Hazırlanın

https://www.youtube.com/watch?v=PnsIyFp5IaQVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Ağda Kızarıklığı Diye Bir Şey Var! | Baştan Sona Benimle Hazırlanın (https://www.youtube.com/watch?v=PnsIyFp5IaQ)

Tıbbi gazlı bez ile sarın

Ağda yanığı izini geçiren ve ağda yanığını tedavi eden bir başka yöntem se tıbbi gazlı bez kullanmaktır. Tıbbi gazlı bez bilhassa çatlak ve kabarcıkların meydana geldiği yanıklarda kullanıldığı vakit yanık ve yanıktan sonrasında oluşabilen izleri geçirir. Bunun için yanığın olduğu bölgeye 2 kat tıbbi gazlı bezi sarın ve tıbbi bant ile sabitleyin. Gazlı bezi günde 2 kere değiştirmeyi ihmal etmeyin ve kirlenen ya da ıslanan bezleri anıdan yenileyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir