Ülkemizde yaşayan ve sıkça ismini duyduğumuz bazı kişileri tanıyamayabiliyoruz. Kendileri ve yaptıkları işler ilgi alanlarımızda olmadıkça hayatları hakkında çok uzun araştırmalar gerçekleştirmediğimiz için tanımadığımız fakat aslında isimlerini her gün duyduğumuz için araştırmamız gereken bazı kişiler var. Daha çok futbolseverler tarafından tanınan ve hayatına dair bilgiler bilinen bir başka isim ise Ahmet Nur Çebi. Ahmet Nur Çebi ‘nin kim olduğunu ve hayatını sizler için araştırdık.

Ahmet Nur Çebi kimdir?

Ahmet Nur Çebi, futbolseverlerin yakından tanıdığı isimler arasında yer alan Türk iş insanıdır. Güncel olarak Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Nur Çebi, 62 yaşında spor yöneticisi ve iş insanı unvanları ile tanınan kişidir. Aynı zamanda 11. Kulüpler Birliği Başkanlığı görevini de yerine getiren ve bu görevi kendisinden sonra gelen Ahmet Ağaoğlu’na devreden Ahmet Nur Çebi 29 Ekim 1959 tarihinde Trabzon ilinin Araklı ilçesinde dünyaya gelmiştir. Mevcut olarak 34. Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanıdır.

Ahmet Nur Çebi hayatı

29 Ekim 1959 tarihinde Trabzon ilinin Araklı ilçesinde dünyaya gelen Ahmet Nur Çebi, 1978 yılında TED Karabük Koleji’nden ve daha sonra 1983 yılında ise Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olmuştur. 1986 yılında hala evli olduğu Berna Çebi ile evlenen Ahmet Nur Çebi daha sonra ise Kaptan Demir Çelik, Çebi Denizcilik, Nur Gemicilik, Çebi Enerji ve Martaş Liman Tesisleri firmalarının yönetim kurulu başkanlığı ile Kaptan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevlerine gelerek bu görevleri sürdürmeye başlamıştır. Hala görevlerini sürdürmeye devam eden iş insanı Ahmet Nur Çebi, 3 çocuk babasıdır.

2012 ile 2018 yılları arasında ise Fikret Orman’ın asbaşkanlığı görevini yapmıştır. Dönemin Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı olan Fikret Orman’ın görev süresinin dolması ve yeni başkanlık seçimlerinin başlaması ile adaylığını açıklayan Ahmet Nur Çebi 20 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilen Beşiktaş Olağanüstü Kogresi’nde adaylığını açıkladı. Kongrede 8644 oyun 5009 oyunu alarak başkan seçildi. Görevi süresince en etkili olduğu yıl 2021 yılı oldu. 2020-2021 sezonunda Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı olarak Süper Lig şampiyonluğu, 2021 Türkiye Kupası şampiyonluğu ve 2021 Türkiye Süper Kupası şampiyonluğu kazanarak bir yılda 3 kupa kazanan ilk kulüp başkanı olarak tarihe geçti.

İlk başkanlık döneminde başarılı bir yol izlemesi ve Beşiktaş’ın parlayan yıldızlarını daha da parlak hale getirmesi ile birlikte 29 Mayıs 2022 tarihinde yeniden Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı seçildi. Bu tarihte gerçekleştirilen olağanüstü seçimli kongrede toplam oy sayısı olan 4423 oyun toplamda 2777’sini alarak başkan seçildi. Karşısındaki aday isim Fuat Çimen ise toplamda 1190 oy alarak geride kaldı.

Ahmet Nur Çebi döneminde Beşiktaş hangi kupaları kazandı?

Ahmet Nur Çebi 2. kez 2022 yılında Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı olarak seçildi ve 2. dönem görevine de bu şekilde başlamış oldu. İlk döneminde aldığı başarılar ile izlediği yoljn beğenilmesi sonucunda 2. kez seçilen Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş Jimnastik Kulübü başkanlığını üstlendiği bu yıllarda yalnızca futbol değil, farklı spor dallarında da Beşiktaş’a kupalar kazandırılmasında önemli bir konumda yer alıyor. Beşiktaş Jimnastik Kulübü Ahmet Nur Çebi yönetimi döneminde toplamda 4 futbol ve 1 hentbol kupası kazanmayı başardı.

Ahmet Nur Çebi Beşiktaş Erkek Futbol takımı ile birlikte 3, Beşiktaş Kadın Futbol takımı ile birlikte ise 1 kupa kazandı. 2022 yılında ise Beşiktaş aldığı kupalara bir yenisini daha ekledi. Beşiktaş Hentbol Takımı ile alınan 2022 yılı Hentbol Süper Ligi kupası da bu şekilde kazanılmış oldu.

Ahmet Nur Çebi hangi yabancı dilleri biliyor?

Genel olarak başkan ve teknik direktörlerin yanlarında tercümanlar olması nedeni ile hangi yabancı dilleri ne kadar bildikleri pek bilinmeyen bir durumdur. Ahmet Nur Çebi ise yabancı dil olarak ileri seviye İngilizce bilmektedir. Bunun dışında bilinen başka bir yabancı dil eğitimi ya da sertifikası yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir