Akşamları oturup aile ile birikte yiyecek yiyecek keyifli olabilmektedir. sadece akşam yemeği saatinin ne süre olduğu oldukça mühim. Zira sağlığımızı korumak için akşam yemeğini belirli saatler içinde yemeli ve o günkü yiyecek yeme rutinimizi tamamlamalıyız. Geç saatlerde yiyecek yiyecek, vücut için oldukça zararı dokunan olabiliyor. Bu yüzden akşam yemeğini ne kadar erken saatlerde yersek, o denli sıhhatli olacaktır. Zira akşamları belli bir saatten sonrasında vücut metabolizması yavaşlıyor. Bu yüzden de akşam geç saatlerde tüketilen besinlerdeki kaloriler direkt olarak yağ olarak depolanmaktadır. Bu yüzden de geç saatlerde akşam yeği yiyecek, kilo almanız niçin olacaktır. Bu yazımızda sizlere, ideal akşam yemeği saatinin kaç olduğundan ve ideal akşam yemeği menüsünün iyi mi olması gerektiğinen bahsettik.

Akşam yemeği saat kaçta yenmeli?

Uzmanlar, ideal akşam yeği saatinin kaç bulunduğunu deklare etti. Beslenme ve Rejim Uzmanları tarafınca meydana getirilen açıklamalar neticesine insanların en geç saat kaçta akşam yemeği yemeleri gerektiği belirlendi. Sadece uzmanlar, insanoğlunun sirkadiyen ritiminin akşam yemeği saatini etkilediğini söylemiş oldu. Zira meydana getirilen açıklamalar, averaj olarak gece saat 11’de uyuyanlar için geçerli. Uzmanlar, gece saat 11 sularında uyumaya süregelen kişilerin, en geç 6 ila 8 içinde akşam yemeği yemeleri icap ettiğini söylemiş oldu. Ek olarak akşam yemeklerinde ağır şeyler tüketilmemesi gerekiyor. Eğer gece geç saatlere kadar uyanık kalıyorsanız, belirlenmiş olan bu saatlerin daha ileriki saatlerinde de yiyecek yemeniz, herhangi bir problem teşkil etmiyor. Mühim olan uyuyacağınız saatler ile yiyecek yediğiniz saat içinde minimum 3 saat olması. Sadece bu aralığı ne kadar açabilirseniz, vücut için o denli iyi olacaktır. Fakat Beslenme ve Rejim Uzmanları tarafınca meydana getirilen açıklamalara nazaran akşam yemeği ile uyku saatinin arsında minimum 3 saat olması gerekiyor.

Niçin geç saatlerde yiyecek yenmemesi gerekiyor?

Uzmanlar, niçin uyumadan ilkin yiyecek yenmemesi icap ettiğini de deklare etti. Vücudumuzun metabolizması, uyku saati geldikçe yavaşlıyor. Bu yüzden de geç saatlerde yediğiniz tüm yemekler, metabolizmanın yavaş olması sebebi ile direkt olarak yağ olarak depolanacak. Bu durumda da yediğiniz gıdalardan oldukça fazla yarar sağlamayacağınız benzer biçimde, aynı şekilde bir tek kilo alacaksınız. Bununla birlikte uykunuzdan derhal ilkin yiyecek yiyecek, uyku kalitenizi de etkileyecektir. Bununla birlikte midenin uykudan ilkin dolması, reflü benzer biçimde mide hastalıklarının da baş göstermesine niçin olabilir. Özlelikle kilo problemleri yaşıyorsanız, kesinlikle uyumadan birkaç saat ilkin yiyecek yemeniz tavsiye edilmez. Tüm bu detaylara dikkat ederek, akşam yemeği planları bu yönde hazırlamanız gerekmektedir.

Akşam yemeğinde neler yenilmeli?

Uzmanlar, akşam yemeğinde neler yenilmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Çoğu zaman bu açıklamalar, hangi gıda türlerinden alınması icap ettiğini içermkendir. Uzmanlara nazaran akşam yemeğinde çoğu zaman protein ağırlıklı beslenilmesi gerekmektedir. Karbonhidrat ağırlıklı besinler ise daha oldukça öğlen yemeğinde tüketilmeli. Et, tavuk ve balık benzer biçimde yiyecekeler akşam yemeğinde kolaylıkla tüketilebilir. Sadece bolca yağda kızartmadan ziyade, daha oldukça haşlama ya da ızgara benzer biçimde şekilde pişirilmiş olan etlerin tüketilmesi daha sıhhatli olacaktır. Bunlara ek olarak yediğiniz besinlerde çeşitlilik olması oldukça mühim. Tek bir halde beslenmek, birçok değişik rahatsızlığın ortaya çıkmasına niçin olabilir. Bunlara ek olarak akşam yiyecekleri, uyumadan minimum 3 ya da 4 saat ilkin tüketilmeli. Daha geç saatlerde tüketilen yemekler, bir tek kilo olarak geri dönecektir. Zira bu saatlerde yavaşlamış olan metabolizma, yediğiniz gıdaları yeteri kadar yakamayacaktır. Bununla birlikte geç saatlerde yiyecek yiyecek, uyku standardını de negatif yönde etkileyecektir. Akşam artan insülin duyarlılığı, geç saatlerde tüketilen karbonhidratları ve yağları yakamayacak. Bu gıda maddeleri de vücutta yağ olarak depolanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir