Bir süredir adı Beşiktaş’la anılan ve Brezilyalı futbolcu Alex Teixeira kimdir? Boyu ve yaşı kaçtır? Iyi mi bir kariyeri var, hangi takımlarda oynadı? İşte Alex Teixeira’nın biyografisi ve kariyeri…

Alex Teixeira kimdir?

Alex Teixeira 6 Ocak 1990 tarihinde Rio de Janeiro’da dünyaya gelen ustalaşmış Brezilyalı futbolcudur. 174 santimetre olup orta saha ve 10 numara mevkilerinde forma giymektedir. Sadece daha oldukça oyun kuruculuğu yönüyle değil, skora yapmış olduğu katkılarla bilinmektedir.

Futbola Vasco alt yapısında başlamış olan Teixeira Ocak 2008’de aynı takımda A Ekip’a terfi etti. Ocak 2010’da 6 milyon euro bonservis bedeliyle Ukrayna’nın Shaktar Donetsk takımına satıldı. Burada 5 sürem forma giydikten sonrasında Şubat 2016’da Çin Süper Ligi’nde savaşım eden Jiangsu Futbol Kulübü’ne 50 milyon euro bonservis bedeliyle satıldı. Ocak 2021’de sözleşmesi sonlanmış oldu ve herhangi bir takımla antak kalma yapmadı.

Alex Teixeira yüksek bonservis bedelleriyle çeşitli liglerde forma giyse de kariyerinde hiçbir vakit Brezilya Ulusal Ekibi forması giyemedi. Daha ilkin Copa América Centenario kadrosunda yer alsa da son oluşturulan listede yer almadı. Alex Teixeira’nın Brezilya Ulusal Ekibi’ndaki kariyeri U-17 ve U-20 takımlarıyla oynadığı maçlardan ibarettir.

22 Haziran 2021’de verdiği bir röportajda gerek daha öncesinden forma giymesi gerekse de Brezilyalı futbolcuların varlığı sebebiyle halen Shaktar Donetsk’i takip etmeye devam ettiğini ve bu kulübün formasını giymekten mutluluk duyduğunu ifade etmiştir.

Beşiktaş spor muhabiri Fırat Günayer, Alex Teixeira’nın 2021/22 sezonu aktarma sıralamasında bir numarada yer aldığını iddia etmiş ve Beşiktaş yöneticilerinin oyuncuyla resmi temasa geçtiğini ifade etmiştir.

İstatistikleri

31 yaşındaki Brezilyalı futbolcunun profiline bakıldığında kariyerinde toplamda 428 maça çıkmış olduğu 172 gol ve 72 asist kaydettiği görülüyor. Son olarak 2019/20 sezonunda Çin Süper Ligi’nde 20 maça çıkarak 10 gol ve 5 asist kaydetti.

Alex Teixeira kariyerindeki en başarı göstermiş süreci 2015/16 sezonunda iki değişik takımda geçirmiştir. Toplamda 68 maça çıkan Teixeira 45 gol atmış ve 20 asist kaydetmiştir. Bu performans verilerinde Çin Ligi’nin geç başlaması ve Alex Teixeira’nın söz mevzusu sezonda oldukça fazla maça çıkması da etkili olmuştur.

Alex Teixeira iyi mi bir oyuncu?

Alex Teixeira, kariyerindeki en mühim basamakları Shaktar Donetsk’e aktarma olarak çıkmaya başladı. Bu kulüpte uzun bir süre forma giyerek Avrupa liglerinde ne denli tehlikeli bir oyuncu olabileceğini kanıtladı. Yakın dönemde Avrupa’dan aktarma ettikleri oyunculara yüksek bonservis bedelleri ödeyerek aktarma piyasasını alt üst eden Çin Süper Ligi’nin müreffeh takımları, Shaktar Donetsk’e astoronomik ücretler ödedi ve oyuncuyu aktarma etti. Kendisine oldukça yüksek kazanç elde eden Teixeira ise bu takımda oynadığı sezonlarda devamlı bir düşüş yapaşadı. Kulübü onunla sözleşme yenilemeye yanaşmadı ve geçen sezonun dönem içinde oyuncu kulüpsüz kaldı.

Teixeira sağ ve sol ayağını etkili olarak kullanabilen, ceza sahası içine girdiğinde dar alanlarda beklenmedik bir halde skora katkı yapabilen skorer bir oyuncu. Yaşı hemen hemen ilerlememesi sebebiyle Beşiktaş için denenebilecek bir oyuncu. Avrupa’ya dönüş, Teixeira için de ümit verici bir gelişme olacaktır.

Ansiklopedika Futbol Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir