Alıç, gülgiller familyasından bir nebat olup ormanlarda, dağlarda yetişmektedir. İlkbaharda beyaz ya da pembe çiçekler açar. 6-10 mm çapında meyveleri olur ve bu meyvelerinin renkleri sarı yada kırmızıdır. Meyvelerinden marmelat, reçel, macun yapılır. Gene çiçekleri ve meyveleri kurutularak da çeşitli şekillerde faydalanılır. Ülkemizin pek fazlaca yerinde kendiliğinden yetişen bir ağaç olduğundan çeşitli şekillerde kullanılır. Alıç sirkesi de bunlardan birisidir. İnsan sağlığı açısından alıç sirkesinin yararları şunlardır:

Alıç Sirkesinin Faydaları

 • İç hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.
 • Yüksek aşama antioksidan ihtiva eder. Antioksidanlar vücuda giren özgür radikallerle savaşım ederek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Damarlarda oluşan yüksek kan basıncından kaynaklı yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlar.
 • Grip, soğuk algınlığı, nezle benzer biçimde bağışıklık ve üst solunum yolu hastalıklarında önleyici, iyileştirici etkiye haizdir.
 • Stres, sinir, depresif ruh hali ve uykusuzluk benzer biçimde problemlerden kurtulmaya destek sağlar.
 • Metabolizmanın daha süratli çalışmasını sağlayarak yağ yakımının artmasına destek sağlar.
 • Kalp damar hastalıkları için naturel bir terapi tesiri yapar.
 • Dermatolojik bazı sorunların giderilmesinde etkili olup kızarıklık, tahriş, alerji benzer biçimde durumlarda kontrolü şekilde tüketilebilir.
 • Kalp kaslarını güçlendirici tesiri vardır.
 • Akciğerde görülen ağrı ve baskı hissinin çözümünde destek sağlar.
 • Mide parazitlerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Bayanların menopoz dönemlerinde ortaya çıkan sıcak basması, aşırı sorun benzer biçimde hallerde etkili olur. Yumurtalıkları pozitif yönde etkisinde bırakır.
 • İdrar söktürücü etkiye haizdir.
 • Alıç sirkesi, antiseptik özelliği yardımıyla mikropları öldürür. Cildin bakterilerden temizlenmesine destek sağlar. Su ile seyreltilerek cilde sürülebilir. Detoks tesiri icra eden ürün, gözenekleri derinlemesine temizleyerek pürüzsüz bir cilde haiz olmayı sağlar. Kaşıntıları dindirse de döküntülü ve açık yaralı deri üstünde kullanılması önerilmez.

Alıç Sirkesinin Faydaları ve Tüketimi?

Alıç sirkesi iyi mi tüketilir sorusunun cevabı ihtiyaca göre değişiklik gösterir. Aç ya da tok karnına içilebilir. Fakat iki doz içinde averaj 8 saat benzer biçimde bir sürenin olması gerekir. Ne olursa olsun su ile karıştırılmalıdır ve elde edilecek karışım, günde bir ya da iki kez tüketilebilir.

Bir çay bardağı suya bir tatlı kaşığı söz mevzusu üründen karıştırılması önerilir. Salatalara kullanılacaksa su ile azca miktar seyreltilerek eklenebilir. Oldukça yoğun ve etkili olan ürünün fazlaca fazla kullanımı gerilim düşüklüğü benzer biçimde negatif problemler doğurabilir. Bu yüzden tavsiye edilen tüketim miktarlarının üstüne çıkılmamalı. Mütevazı olarak tüketilmesi asidik formu sebebiyle mide problemlerine yol açabileceğinden tavsiye edilmemektedir.

Alıç Sirkesinin Yan Tesirleri

Alıç sirkesinin yararları çeşitlidir. Bu yönüyle çok çok fazla tercih edilir. Fakat çeşitli yan tesirleri ve zararları da mevcuttur. Bilhassa aşırı tüketilirse zararları ortaya çıkabilir.

Tüm sirkelerde olduğu benzer biçimde bunda da su eşliğinde tüketilmelidir. Değilse içeriğindeki asit, vücutta zarara niçin olabilir. Bilhassa de midesi duyarlı olanların bu mevzuya dikkat etmeleri önemlidir.

Ürünün yan tesirleri içinde en tehlikeli olan mideyle ilgili durumdur. Gastrit ya da ülser benzer biçimde sindirim sistemi hastalıkları bulunanlarda ürünü tüketmek mide hastalıklarına yol açabilir. Bu yüzden kullanım dozunu aşmamaya ve doğru yöntemlerle tüketmeye itina gösterilmelidir.

Ürünün günlük kullanılan ilaçlarla etkileşime girme riski vardır. Onların tesirini artırabilir ya da azaltabilir. Bu yüzden kullandığınız bir ilaç var ise doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Boğaz yolunda ağrı ve yanmaya niçin olabileceği benzer biçimde mide bulantısı ve kusma benzer biçimde durumların ortaya çıkmasına da yol açabilir. Çarpıntıya niçin olabilir ve fazlaca ender de olsa bağırsak kanamasına sebep olabilir.

Alıç Sirkesi Tarifi

Alıç sirkesi yapımı oldukça kolaydır. Evlerinizde kolaylıkla kendi naturel ürününüzü yapabilir, güvenle tüketebilirsiniz. Doğada ve tezgahlarda bu meyvenin kırmızısını ve sarısını görürsünüz. Her ikisini de tarifinizde aynı şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyaç duyulan malzemeler şunlardır:

 • 1,5 kilogram alıç meyvesi,
 • 1 yiyecek kaşığı kaya tuzu,
 • Bir çay bardağı elma sirkesi yada üzüm sirkesi,
 • 5-6 tane nohut,
 • 4 litre su.

İlk olarak meyveyi bolca suda sudan geçirin. Bu aşamada tek tek denetim ederseniz daha sıhhatli olur. Bundan dolayı bu meyve, daha fazlaca doğadan kendiliğinden yetiştiği için kurtlanma riski fazlaca fazladır. Kurtlu olanları ayırın.

Arkasından 5 litrelik kavanozunuzu iyice yıkayarak dezenfekte edin. Meyveleri içine yerleştirin. Üstüne suyu ilave edin. Sonrasında tuz, sirke ve nohut tanelerini ilave ederek kavanozun ağzını temiz bir tülbent ile kapatın. Kavanozunuzu güneş almayacak bir yere koyun ve arada denetim ederek 15-20 gün orada beklemesini sağlayın. Beklediği süre süresince meyve taneleri yavaş yavaş dibe çökecektir. Hepsi kavanozun altına çöktüğünde ürününüz yenmeye hazır anlamına gelir. Son olarak kavanozun ağzındaki tülbent yardımıyla bir cam şişeye aktarın ve muhafaza ederek güvenle tüketin.

Alıç Sirkesi Iyi mi Muhafaza Edilir?

Alıç sirkesi kullanılmadığı zamanlarda ağzı sıkıca kapalı olmalı ve hava almaması sağlanmalıdır. Şişe ya da kavanozla durduğu yerin karanlık olması büyük ehemmiyet taşır. Eğer şişenin camı koyu ve ışık almayacak formda ise aydınlık ortamda da muhafaza edilebilir. Fakat onun haricinde karanlık bir yerde bulundurulması gerekir.

Olgunlaşıp kullanılmaya başladıktan sonrasında da karanlık, nemsiz, oda sıcaklığı ortamında muhafaza edilmelidir. Sık sık tortulanabilir. Bu durumda içindeki birikintileri ara sıra süzmekte yarar vardır. Mutfak dolaplarının içinde, hava almayan kavanozlarda saklanabileceği benzer biçimde dışına poşet de geçirilebilir. Isterseniz koyu renkteki poşetler içinde hava ve ışık almamasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir