İnsa yaşamının devamlılığı için hava kadar su da gereklidir vücudumuzun yüzde 75 kadarını oluşturan ve hem de tertipli tüketmemiz ihtiyaç duyulan suyu hazır olarak satın aldığımızda ise şişelerin üstünde belirli bir pH seviyesi görürüz. Her marka suya gore pH seviyesi farklıdır. Şebeke suyu da hazır sular benzer biçimde kendisine gore bir pH seviyesine haizdir ve bu da su tüketiminde değişik pH seviyelerine ilişkin değişik sular tüketilmesi durumunu ortaya çıkarır. Bunların yanı sıra bi de alkali su vardır. Peki ya alkali su nedir ve insan sağlığına etkisi nedir?

Alkali su nedir?

Her suyun kendine gore değişik bir pH kıymeti vardır ve bu pH kıymeti suyun alkali olup olmadığını belirtir. Alkali sular pH değerleri 7,5 seviyesinin üstünde olan sulardırlar. Bir suyun pH seviyesinin 7 olması suyun etkisiz su bulunduğunu gösterir. 7,5 pH değerinde olan suların alkali olarak nitelendirilmesi ise bu seviyedeki sularda daha çok mineral olması. Mineral bakımından varlıklı olan alkali sular içildikleri süre vücudumuzdaki hücreler tarafınca daha süratli ve daha kolay emilimleri gerçekleşir. Bununla beraber alkali suyun ihtiva ettiği mineraller vücudu besler.

Alkali suyun insan sağlığına etkisi nedir?

Alkali sular içerdikleri mineral değerleri ve vücudu beslemeleri benzer biçimde özelikler göz önüne alındığında sıhhatli olarak nitelendirilirler. Alkali su insan sağlığına yararlı bir su çeşididir. Hatta alkali suyun içilmesi düzgüsel suyun içilmesine gore daha sıhhatli olarak kabul edilir. Alkali su tertipli olarak tüketildiği süre insan sağlığına birçok faydası vardır.

Alkali suyun yararları nedir?

Alkali su tertipli olarak tüketildiği takdirde insan sağlığı açısından pek oldukca yarar barındırmaktadır. Tertipli olarak tüketilmesi halinde alkali suyun yararlarından yararlanmak mümkündür. Tertipli olarak alkali su tüketmenin sağlığa yararları şu şekilde karşımıza çıkar:

 • Tertipli olarak alkali su tüketmek vücudu toksinlerden arındırır.
 • Alkali su vücudun pH düzeyini dengeler ve bu şekilde alkali rejim etkisi sağlar.
 • Antioksidan bakımından varlıklı olması yardımıyla alkali su vücudu temizler.
 • Alkali su böbreklerin etken emek verme hızına katkı sağlar, organik bir idrar söktürücü olarak kullanılabilir.
 • Alkali suyu tertipli olarak tüketenlerin cildi daha parlak ve daha pürüzsüz olur, alkali su vücudu nemlendirir.
 • Kemiklerde oluşan kireçlenmeler ve ilerleyen yaşlarda oluşan kemik erimesi benzer biçimde rahatsızlıklardan alkali su tüketerek kurtulabilirsiniz. Alkali su kemik sağlığını geliştirir.
 • Alkali su enerji vericidir. Tertipli olarak alkali su tüketen bireyler gün içinde daha enerjik hissederler.
 • Alerjilere karşı direnç artışı sağlar ve alerjiye karşı olan semptomların hafiflemesini sağlar.
 • Sindirim sistemin düzenler. Vücudu alkali dengeye getirmesi ile beraber fazla artan mide asidini de dengeler. Bununla beraber bağırsak florasını da iyileştirerek sindirim sistemini baştan sona tazeler.
 • Antioksidan etkisi yardımıyla alkali su vücudun bağışıklığını kuvvetlendirir. Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan özelliği hem de iltihaplanmalara ve enfeksiyonlara karşı da vücudun direncini arttırır ve bilhassa kış aylarında karşımıza çıkan dönemsel hastalıklar olan grip ve nezle benzer biçimde hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
 • Hastalık dönemlerinde kullanıldığı süre ya da kronik ağrılar görüldüğü süre ağrı hafifletici özellik gösterir.

Alkali su her gün içilebilir mi?

Alkali su sıhhatli bir su çeşididir. Bu yüzden de her gün rahatça tüketebilirsiniz. Alkali suyun her gün tüketilmesi uzmanlar tarafınca tavsiye edilen bir durumdur. Hatta bir çok süre şebeke suyu ya da pH derecesi düşük sular yerine alkali su tüketimi önerilmektedir.

Alkali su ne kadar tüketilmeli?

Tertipli olarak tüketilmesi tavsiye edilen alkali suyun tüketimi mevzusunda en oldukca dört gözle beklenen durum alkali suyun ne kadar tüketileceğidir. Alkali su tüketmek isteyen bireyler alkali suyu düzgüsel su benzer biçimde günde 2 ile 3 litre içinde tüketebilirler, alkali suyun herhangi bir ziyanı olmadığı benzer biçimde alkali su tüketimi ile düzgüsel sudan oldukca daha yararlı bir su tüketimi gerçekleştirmiş olabilirsiniz.

Alkali suyu kimler içemez?

Alkali su tüketmek her ne kadar sıhhatli olsa da, belirli hastalıklardan mustarip bireylerin alkali su tüketmesi tavsiye edilmez. Alkali su tüketmesi tavsiye edilmeyen risk grubundaki bireyler içinde kalp hastaları, hamile bireyler, emziren anneler ve böbrek yetmezliği ya da böbrek taşı problemi yaşayan kişiler yer almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir