Mevzu Başlıkları

Almanya sığınma başvurusu

Almanya sığınma süreci

Almanya’ya iyi mi sığınma ederim?

Almanya sığınma başvurusu yapmak ve mültecilik talep etmek için lüzumlu olan tüm detayları içeren bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Almanya’ya sığınma talebi oluşturmak için belli nedenlerden kovuşturma, baskı, sertlik ve zulme maruz kalmak gerekir. Devlet tarafınca meydana getirilen ihlaller kişiye sığınma için hak verir. Almanya sığınma başvurusu için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Almanya sığınma başvurusu

Almanya, sığınmacı hak ve yükümlülüklerini sığınma yasaları üstünden tanımlamaktadır. Buna bakılırsa sığınma başvurularının hukuka uygun olup olmadığının incelenmesi ve karara bağlanmasından BAMF mesuldür. BAMF açılım olarak Federal Göçmen ve Sığınmacı Bürosu anlamına gelir. Almanya İltica şartlarına uyan şahıs, Almanya’da oturma iznine haiz olabilir. Süreci öğrenmek adına sizlere sunacağımız yazıları takip edebilirsiniz.  Bu aşamada Almanya sığınma başvurusu iyi mi yapılır sorusuna net cevap almanız söz mevzusu olmaktadır.

Almanya İltica Başvurusu

Fotoğraf TB-Photography tarafınca Pixabay‘a yüklendi 

Almanya sığınma süreci

Almanya’ya gelen mültecilerin, bulundukları bölgede karakol, sığınmacı kamp merkezi, yabancı kayıt bürosuna kayıt yaptırması gerekir. Eğer şahıs Almanca bilmiyorsa, bu merkezlerde asyl ve ya refugee demeleri , müracaat alacak olan kişinin sığınmacı niyetini anlaması açısından önemlidir. Kayıt işlemleri bittikten sonrasında lüzumlu olan belge düzenlenir. Belge ile müracaat icra eden kişinin konaklaması adına bir kamp merkezine götürülür. Kayıt sonrasında sığınma başvurusu Alman Federal Cumhuriyetine bildirim yapılır. Sonrasında BAMF’a şahsen gitme ve resmi sığınma başvurusu gerekir.

Sığınma kaydının oluşması sonrasında sığınma prosedürüne bakılırsa Almanya İltica başvurusunun sunulması gerekir. BAMF’a müracaat yapılarak mülakat için buluşma alınır. Randevuda, kişiye Türkçe bilen tercüman da destek verir. Mülakatta kişiye meslek, nereden geldiği, din, Almanya’ya iyi mi geldiği şeklinde sorular sorulur.  Mülakat esnasında kişinin parmak izi alınır ve fotoğrafı çekilir. Çalışan kişiye haiz olduğu haklar ve yükümlülükler için data aktarımında bulunur. Mülakat sonrasında geçici oturma izni verilmesi sığınma müracaat devam ederken kişinin Almanya’da konaklama izni bulunduğunu gösterir. Şahıs bu izin belgesini devamlı yanında taşımalıdır.

Duruşma öncesinde, Alman Federal Cumhuriyeti ilticanın kabul edilme ve edilmeme noktasında müracaat sahibi hakkında araştırma yaparak buna bakılırsa karar verir. Şahıs eğer daha öncesinde bir AB ülkesine sığınma başvurusunda bulunduysa ya da Avrupa’da daha ilkin Almanya haricinde başka bir ülkeye giriş yapıldıysa müracaat kabul edilmez.

Talebin karara varması için müracaat sahibi için duruşma davetiyesi gönderilir. Davetiye gönderilmesi 1-2 aydan 1 seneye kadar uzayabilir. İltica prosedürünün en mühim kısmı, duruşmada müracaat sahibinin kendi ülkesinden niçin kaçtığı ve Almanya’ya iyi mi geldiği ile alakalıdır. Eğer şahıs kendi ülkesinde zulüm gördüyse bunun belgeli olması gerekir.

Duruşma sonrasında 1-2 ay içinde BAMF’ta sığınma başvurusu ile ilgili lüzumlu olan sonucun ifade edilmiş olduğu mektup gönderilmektedir. Müracaat onaylanırsa, Almanya’da 3 yıl oturma iznine haiz olunur. Eğer reddedilirse, Almanya’yı terk etmesi adına 1 ay süre tanınır.

Almanya İltica Başvurusu

Fotoğraf Karlheinz Pape tarafınca Pixabay‘a yüklendi 

Almanya’ya iyi mi sığınma ederim?

Almanya’ya iyi mi sığınma ederim sorusu, günümüzde Türkiye’de yaşayan fakat durumundan memnun olmayan kişilerin merak etmiş olduğu mühim bir mevzu başlığıdır. Eğer şahıs yeni bir ülkede yeni bir yaşam oluşturmak istiyorsa bunun için pek fazlaca yöntem vardır. Eski zamanlarda beri göç etmek, bu aşamada şahıs gereksinimlerini karşılama noktasında ehemmiyet arz eder. Gönüllü göç ve mecburi göç değişik kavramlardır.

Kişinin kendini göç etmeye mecburi hissetmesi İltica olarak özetlenebilir. Türk vatandaşların bu aşamada fazlaca fazla girişimleri olduğu biliniyor. Din, politik görüş, ırk, uyruk şeklinde belli bir toplumsal gruba dahil olması sebebiyle yurttaş özgürlüğünü tehdit altında hissederse oldukça mühim bir haktır. İltica talep eden şahıs, öteki göçmenlere bakılırsa daha değişik değerlendireme altına alınır.

Göçmen kişiler toplumsal statülerini, mal varlığını ve vatandaşlık haklarını bununla beraber götürme şansına haizdir. Sığınmacılar ise bu şekilde bir hakka haiz olması imkansız. Bir mültecinin başka bir ülkeye sığınmak istemesinde ana amaç, insanca yaşama hakkına haiz olmasıdır.

Elde edilmiş verilere bakılırsa 2020 senesinde en fazlaca sığınma başvurusu icra eden ülkeler içinde Türkiye 6. Sırada yer almıştır. En fazla talep ise Türkiye’den Almanya’ya göç anlamında olmuştur. 2020’nin ilk çeyreğinde korona tesiri sebebiyle AB devletlerinde müracaat sayılarında azalma meydana geldi. Almanya %31 oranı ile en fazla talep edilen ülke olarak bilinmektedir. Sizlere de bu anlamda Almanya sığınma koşullarının ne olduğu, iyi mi bir süre izlemeniz icap ettiğini detaylı bir halde açıkladık. Mevzu hakkında data sahibi olmak adına bizi takip etmeye devam edin.

Almanya sığınma başvurusu yapma, sığınmacı olarak gitme, Almanya sığınma süreci ile ilgili tüm bilgiler için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir