Mevzu Başlıkları

Almanya laptop fiyatları ne kadar?

Almanya laptop siteleri

Yurtdışından laptop getirmek

Yurtdışından iyi mi laptop alınır?

Almanya laptop fiyatları insanların en oldukça merak etmiş olduğu mevzu haline gelmeye başladı. Türkiye’de dolar ve euro kurlarının yükselmesi sebebiyle teknolojik ürünlerin alım gücü azaldı. Bu durumda insanoğlu yurt dışından bilgisayar, laptop, telefon şeklinde ürünlerin fiyat araştırması içine girmeye başladı. Bu aşamada en oldukça dört gözle beklenen Almanya laptop fiyatları ile ilgili olan bu yazımız sizlere aydınlatıcı pek oldukça data sunacak.

Almanya’da satışta olan laptopların hangi firmalardan alınabileceği ve şuan ne kadarlık bir fiyatla satışta sunulmuş olduğu tüm detaylarıyla yazımızda mevcut. Daha evvel yayınladığımız Avrupa devletlerinde özgür dolaşım elde eden vize başlıklı yazımızın da sizin için yararlı olabileceğini düşünmekteyiz. Okumak için başlığın üstüne bir kez tıklayabilirsiniz.

Almanya laptop fiyatları ne kadar?

Almanya’da laptop fiyatları laptopların çeşitlerine ve özelliklerine bakılırsa değişmektedir. 100 Euro fiyatla laptop alınabileceği şeklinde 5.000 Euro’ya da laptoplar bulunabilmektedir. Türkiye’dekilere kıyasla Almanya’da laptop alım gücü daha yüksektir. Örneklerle açıklayacak olursak; Türkiye’de Apple Macbook Air 2020 bilgisayarlar şuanda 18.000₺ şeklinde bir fiyatla satılırken, Almanya’da bu sayı 1.300 Euro civarlarında.

Dolayısıyla Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir şahıs minimum 4 maaşıyla bu bilgisayarı alabilecekken, Almanya’da yaşayan asgari ücretliler 1 maaşıyla rahatça alabilmektedir. Özelliklerine bakılırsa laptop fiyatlarının Almanya’daki averaj değerleri şu şekildedir:

  • Intel® Celeron® N3350 1,1 GHz işlemcili, 4 GB RAM’e haiz, 11.1 inç ekranlı mini bir ofis laptop fiyatı averaj olarak 199,00 Euro‘dur. Bu biçim ürünlerdeki fiyat aralığı ürünün yakın özelliklerine bakılırsa 190-250 Euro içinde değişmektedir.
  • Daha orta düzey bilgisayarlara bakıldığında, Lenovo Notebook AMD 3020E modeline haiz, 14 inç full HD çözünürlüğünde olan, 4 GB RAM ve 128 GB SSD’ye haiz bir bilgisayar 300 Euro civarlarında alıcı bulabilmektedir. Bu özelliklerdeki bir bilgisayarın Türkiye fiyatı ise 5.000 Türk Lirası civarlarındadır.
  • Kullanıcılara performans sunan, birazcık daha üst segment bilgisayar kabul edilebilecek Lenovo IdeaPad 3 15,6″ 4,1 GHz, 8GB RAM, Intel Core i3 11.nesil, 256 GB SSD’li bir bilgisayar 450-500 Euro fiyat aralığında satılmaktadır. Bu laptopu Türkiye’de almak isteyenlerin ödeyeceği minimum fiyat ise şuanda 9.500₺ civarlarındadır.

Görüldüğü suretiyle Almanya’da laptop almak isteyen kişiler için özellik, kalite ve çeşitlerine bakılırsa laptop fiyatları farklılık gösterebilmekte olup, genel itibariyle averaj düzeyde kafi bir bilgisayara haiz olmak isteyenlerin ödemesi ihtiyaç duyulan bilgisayar fiyatları 400 Euro civarlarında olacağı görülmektedir.

Almanya laptop fiyatları 2022

Life Of Pix adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Almanya laptop siteleri

Almanya’dan bilgisayar, laptop şeklinde elektronik ürünler almak isteyenlerin tercih edebileceği pek oldukça internet sayfası bulunmaktadır. Laptop siteleri için fiyat ve kargo şeklinde kriterler göz önünde bulundurulması gerektiği şeklinde kullanıcı yorumlarına da dikkat edilmesi büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu aşamada sizlere Google arama neticelerinden yola çıkarak ve kullanıcı deneyimleri neticesinde önerebileceğimiz Almanya laptop siteleri şunlardır:

  • Media Markt Deutschland
  • Amazon
  • Shopping
  • Memory PC
  • Otto

Bu 5 laptop sitesi Almanya’da yaygın kullanılan elektronik mağazaların başlangıcında gelmektedir. Her ne kadar yaygın kullanılmakta olsa da buralardan bir ürün almadan ilkin satıcı bilgilerini göz önünde bulundurmayı asla ihmal etmeyin. Bizim boyleyap.com ailesi herhangi bir referans olma durumumuz asla söz mevzusu değildir.

Almanya sığınma başvurusu ile alakalı yazımızı da incelemek için yazı başlığımıza tıklayabilirsiniz.

Yurtdışından laptop getirmek

Yurtdışından ve bilhassa Almanya’dan elektronik eşya, telefon, bilgisayar, laptop şeklinde ürünler getirmek evvel oldukça modaydı. Nerede ise her insanın Almanya’da bir akrabasının bulunması sebebiyle bir oldukça yurttaş bu akrabaları senelik izine gelirken elektronik ürün getirmelerini istemekteydi. Sadece günümüzde dolar ve euro kurunun devletimizde oldukça artması ve Türk lirasının kıymet kaybetmesi sebebiyle yurt dışından laptop getirmek eskisi kadar mantıklı bir iş de olmamaktadır. Bundan dolayı Almanya’da 500 Euro’ya alınacak bir bilgisayar Türkiye’de 8.000-10.000 Türk lirası aralığında satışta bulunmaktadır.

Euro kurunun yüksek oluşu sebebiyle ürünü Türkiye’den almak daha mantıklı görünmektedir. Bir öteki negatif yanı da yurt dışından getirilen laptop ve benzeri elektronik ürünlerin garantisinin yapılamıyor olmasıdır. Ürün bozuk çıkarsa yada arızalanırsa kendi imkanlarınızla onarım ettirmeniz yada tekrardan yurtdışına göndermeniz gerekmektedir.

Yurtdışından laptop getirmek için çoğu zaman iki yol izlenmektedir. Birincisi kişisel bir ürün şeklinde alıp getirmek, şu demek oluyor ki sıfır ürün olsa bile kutusundan çıkarıp düzgüsel bir çantanın içinde kişisel cihazmış şeklinde getirerek vergi vermeme yolunu seçmektedirler. İkinci yol ise vergisini vererek ülkeye girişini yaptırmak. Bu durum vergi oranlarının yüksek olmasından dolayı {hiç de} mantıklı görünmemektedir. Bundan dolayı binlerce lira vergi ödeme zorunluluğa girilebilmektedir.

Yurtdışından laptop getirmektense günümüz koşullarında yurt içinden laptop almak daha mantıklı görünüyor.

Yurtdışından iyi mi laptop alınır?

Her şeye karşın  dizüstü bilgisayarlara niyet edip yurtdışından laptop almak istiyorsanız bu durumda yukarıda paylaştığımız internet sayfaları yada onlar şeklinde siteler vesilesiyle ürün alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak yurtdışına giden bir yakınınız yada akrabanızdan talep ederek onun getirmesini isteyebilirsiniz. Fakat bu yolu tercih ettiğinizde iki mühim hususu göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin:

  1. Yurtdışından aldığınız laptopun garantisi olmayacak.
  2. Internet sayfaları üstünden sipariş verdiğinizde kargo gecikmesi, gümrüğe takılma, kargoda zarar görme yada ürününü asla göndermemeleri şeklinde durumlarla karşılaşabileceksiniz.

Haberlerden ve videolardan bir çok kez görüyoruz ki web alışverişlerinde güvenilir bir satıcıya denk gelinmediğinde telefon yerine salatalık gönderenler dahi olabiliyor. Almanya laptop fiyatları azca şeklinde görünse de Türkiye kuruyla oranlayınca pek de fark kalmamaktadır. Yukarıda da ifade ettiğimiz şeklinde yurtdışından bir ürün almak yerine kendi ülkemizden gözünüz görerek, eliniz dokunarak bir ürün almanız şu aşamada daha mantıklı görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir