Almanya, Avrupa ülkelerinden olup yiyecek tarzları ve kültürleri oldukça farklıdır. Bölgeler süresince gelişmesi ve kültürlerin etkileşimi uygar medeniyetlerde büyük eti yaratmıştır. Mutfak bakımından gelişme sağlandığı biliniyor. Almanya’nın güneyinde yer edinen bölgelerde çeşitli bölgesel yiyeceklere ağırlık veriliyor. Eyalet dağılımda olduğu benzer biçimde hepsinde değişim görülmüştür. Yemekleri ve bölgesel farklılıklar damak tadını da değiştiriyor.

Etli Yemekler
Kullandıkları malzemeler domuz eti, biftek ve kümes hayvanları olmaktadır. Et üretiminde mühim bir yere gelip yılda şahıs başı 33kg civarında et tüketmektedir. Kümes hayvanlarından tavuk yaygın şekilde tüketilip seviliyor.

Balık
Alabalık yemeklerde çoğu zaman kullanılan balık türüdür. Tatlı su balığı olmasından dolayı turna balığı ve sazan yoğunlukla kullanılıyor. Levrek benzer biçimde deniz canlıları bölgesel yemeklerin arasına dahil ediliyor. Kahvaltılarda ton balığı benzer biçimde yararlı canlılar konserve halinde tüketilmektedir.

Sebzeler
Çoğu zaman çorba ve salatalarda kullanılıp garnitür şeklinde servis edilir. Havuç, şalgam, ıspanak, bezelye, fasulye ve lahanadan meydana getirilen yemekler göz önündedir. Etli yemeklerin yanında sebzeler kullanılıyor.

Baharat ve Soslar
Soslar yiyecek için kullanılarak bilhassa hardal tüketmektedir. Alman yiyecekleri bolca baharatlı ve acı yiyecek kültürüne haizdir. popüler baharatların yapımında defne, kekik, Frenk soğanı, karabiber ve maydanoz benzer biçimde malzemeler karıştırılır. Yılbaşında yemeklerde sos mühim olup düzgüsel günlerinde ender şekilde kullanırlar.

Ekmek Tüketimi
Ekmek olarak beyaz yerine gri ekmek tüketme alışkanlıkları vardır. Çoğu zaman en fazlaca tüketilen ekmek türü çavdar ekmeği olmaktadır. Tost ekmeği, kepekli taneli ekmek, buğday, beyaz ekmek benzer biçimde değişim gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir