Altın günleri oldukça keyifli ortamın olduğu, ev hanımları için hem sosyalleşme hem de birikim yapmasına olanak elde eden bu günlerin hatırı farklıdır. Her hafta bir komşuda toplanılır ve adından da anlaşılacağı benzer biçimde toplanan miktar o günkü ev sahibine sunulur. Gelenekselleşmiş bu toplantılar artık ömrünü yitirir mi kim bilir fakat en fazlaca akılda kalanlar o gün neler yapıldığıdır. Böreğinden, kısırına kadar her şeyin düşünüldüğü bugün için evlerde bir çok vakit lezzet şöleni yaşanır. En fazlaca sorulan soruların başlangıcında meydana getirilen yiyeceklerin tarifi ile ilgili sorulardır. Altın günlerinin eğer olmazsa olmazı heralde börek en fazlaca sevilen yiyecekler arasındadır. Her insanın börek zevki değişik fakat yöntem hep aynı şimdi sizin için altın günlerinizde sunabileceğiniz tarifleri yazdık.

Peynirli Sigara Böreği

Malzemeler
3 tane hazır yufka

İçi için

300 gr lor peynir

Sosu için

  • 1 tane yumurta
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 yiyecek kaşığı yoğurt
  • 2 yiyecek kaşığı sıvıyağ

Sigara böreğinin açılmaması için;

Yarım su bardağı su, bir kaşık sıvıyağ

Kızartmak için

1 su bardağı sıvıyağ

Yapılışı

İlk ilkin yufkaları üçgen şekilde kesiyoruz. Kestiğimi yufkaların üstüne hazırlamış olduğumuz sosu bir kaşık yardımıyla üstüne gezdiriyoruz. Sonrasında bir kaşık yardımıyla böreğimizin içine lor peynirini bir miktar koyduktan sonrasında sarma işlemini gerçekleştiriyoruz. Sardığımız yufkanın en uç kısmını su sıvıyağ karışımına batırıp kapatıyoruz. Tüm yufkalara aynı şekilde doldurup sarma işlemini gerçekleştiriyoruz. Sonrasında bir su bardağı sıvı yağı tavamızın içine koyup kızarmasını bekliyoruz. Kızmaya süregelen yağın içine sardığımız börekleri teker teker tavanın almış olduğu kadarını koyup kızarmasını bekliyoruz. Kızan tarafı çevirip yine aynı şekilde fazlaca şiddetli ateşte kızartmamak şartıyla devam ediyoruz. Derin ve kızgın yağda fritözde de kızartabileceğiniz börekleri, yağlı kağıt üstünde fırın tepsisinde de pişirebilirsiniz. Börekleri arzu ettiğiniz iç harç ve taze yeşillik ilavesiyle hazırlayabilirsiniz.

Bu tarifin içine isterseniz maydanozda ilave edebilirsiniz. Sadece maydanozu fazlaca iyi doğramanız gerekir.

İzleyin: Altın gününe özel çıtır çıtır sigara böreği tarifi

https://www.youtube.com/watch?v=QB5XpWhb0SI&t=1sVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Sigara Böreği Tarifi | Sigara Böreği Nasıl Yapılır | Peynirli Sigara Böreği (https://www.youtube.com/watch?v=QB5XpWhb0SI&t=1s)

Baklavalık yufka ile peynirli börek

Malzemeleri ve Yapılışı

  • 4 tane hazır baklavalık yufka
  • 200 gr lor peyniri
  • 1 yiyecek kaşığı tereyağı
  • 1 tutam maydanoz

Sosu için

  • Yarım çay bardağı ayçiçek yağı
  • Yarım su bardağı su

Karıştırma kabına peyniri koyun. İçerisine ince doğranmış maydanozu doğrayıp çatal yardımıyla ezin. Lor peynir sevmiyorsanız Ezine peynirde tercih edebilirsiniz 4 tane yufkayı üst üste koyun. Sonrasında enlemesine kati. İki parçanın üstüne fırça yardımıyla tereyağı sürün sonrasında üzerini peynirli karışım ilave edin yufkanın kenarlarına su sürüp içe doğru zarf şeklinde katlayın. Peşinden öteki parçalarda aynı işlemi uygulayın. Yufkanın  birbirine yapışması için kenarlarına su sürüp bastırın. Böylelikle yufkanız pişerken ayrılmayacaktır. Geniş bir teflon tavaya fazlaca azca oranda tereyağı ya da zeytin yağı koyup eritin. Sonrasında böreği tavaya koyun arkalı önlü kızarana kadar pişirin

Fırında sigara böreği

Başka bir yöntem ise sigara böreğini isterseniz fırına da atabilirsiniz. Aynı yöntemle yufkalarınızı sarın sadece içindeki sosu bolca tutmaya itina gösterin. Fırında kurumaması için. Sonrasında yufkaların üstüne yumurta sarısını sürün. Sonrasında isterseniz çörek otu ile süsleyebilirsiniz. Daha ilkin düşük ısıda yanan fırının içine yerleştirin ve her zamanki börek ısısında fırınınızın derecesini ayarlayın. 15 dakika da bekleyin ve fırından alın hem çıtır çıtır yumuşacık bir börek ile altın günlerinizi zenginleştirebilirsiniz.  Bu tanım hem fazlaca yağa gerek kalmadan hem de daha acele yapabileceğiniz bir tanım.

Not. Börekleri siniye dizerken altına yağlı kağıt koymayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir