Hızla gelişen teknolojinin gelişmesi ile beraber eski zamanlarda yalızca çevremiz ile etkileşime girebildiğimiz alışveriş kültürü de değişmiş oldu. İnternet alışverişleri için kurulan siteler ve geliştirilen uygulamalar ile insanoğlu dünyanın dört bir yanından alışveriş yapma imkanı bulmaya başladı. Bu kapsamda en fazlaca tercih edilen uygulama olan Amazon ile dünyanın her yerinden ürün alabiliyor, hatta gelişen sistemleri ile Amazon Prime üyesi olarak değişik imkanlardan faydalanabiliyorsunuz. Fakat doğal tüm bu yeniliklere ve fırsatlara karşın kimi zaman insanoğlu Amazon hesaplarını silmek isteyebiliyorlar. Bu yazımızda Amazon hesabınızı nasıl silebileceğinizi anlattık.

Amazon hesabı nedir?

Amazon hesabı, Amazon bünyesinde alışveriş yapmanızı ve yaptığımız alışverişlerde fırsatlardan faydalanmanızı elde eden hesaptır. Kıtalararası bir alışveriş kültürü oluşturan amazon ile ülkenizde satılmayan ürünleri değişik ülkelerden sipariş ederek kullanabilirsiniz. Amazon hesabı bununla beraber video ve oyunlar için de kullanabileceğiniz Amazon Prime yeniliği ile karşımıza çıkıyor. Yalnızca bir alışveriş sitesi olarak süregelen amazon gelişimi ile beraber dünyanın pek fazlaca yerinde hem dizi ve film seyretmek için hem de oyun için kullanılan bir uygulama oldu. Amazon hesabınız olduğu vakit Amazon içinde alışveriş yapabilir ve bu alışverişler ile çevrenizde bulamayacağınız ürünleri elde edebilirsiniz.

Amazon hesabı nasıl silinir?

Bazı durumlarda insanoğlu Amazon hesapları şeklinde web alışveriş hesaplarını silmek isteyebilirler. Bu durum meydana geldiği vakit hesaplarınızı silmeniz için izlemeniz ihtiyaç duyulan bazı adımlar vardır. İnternet üstünden dünyanın dört bir yanında alışveriş yapma imkanı sunan amazon hesabınızı silmek için uygulayabileceğiniz adımlar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • İlk olarak Amazon resmi web sitesine giriş yapın. Eğer oturum açtıysanız sizi direkt olarak ana sayfaya yönlendirecektir. Oturum açmadıysanız, ilk olarak ”Hesap ve Listeler” kısmından oturum açmanız gerekiyor.
 • Oturumunuzu açtıktan sonrasında bekleyen siparişinizin ya da işleminizin olmadığından güvenilir olmanız gerekiyor. Eğer bekleyen herhangi bir işleminiz var ise hesabınızın silinmesi bu işlem sonlanana kadar bekleyecektir. Amazon işlemlerinizi ve siparişlerinizi direkt olarak sonlandırmak için sayfanı sağ üst köşesinde yer edinen ”Siparişler” kısmına tıklayın. Burada karınıza çıkan seçeneklerden ”Açık Siparişler”i seçin. Siparişinizin sağ kısmında yer edinen ”Ürünleri İptal Et” butonuna tıklayın. Son olarak ekranın en sağ kısmında yer edinen ”Seçilen ürünleri İptal Et” butonuna tıklayın.
 • Ondan sonra ana sayadan ‘Yardım” kısmına geçiş yapın. Bu bölümde sayfanın sağ altı kısmında ”Sana Destek Olalım” adlı butonu seçin.
 • Peşinden bu ekranda en altta yer edinen ”Daha Fazla Desteğe İhtiyacın Mı Var?” butonunu seçin. Bu buton ”Yardım Mevzularına Göz At” kısmında yer verilmiştir.
 • Ondan sonra yana oluşturulan seçenek menüsünden ”Bizlere Ulaşın” seçeneğine tıklayın.
 • ”Bizlere Ulaşın” kısmında yer edinen ”Size Nasıl Destek Olabiliriz?” alanında ”Prime ya da Başka Bir Şey” seçeneğini seçin.
 • Burada yer edinen ”Sorununuz Hakkında Daha Fazlaca Informasyon Verir Misiniz?” ekranında ”Lütfen Bir Seçim Yapın” ikonuna tıklayın.
 • Ondan sonra seçenekler içinde ”Oturum Açma ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
 • İkinci kez karşınıza ”Lütfen Seçim Yapın” alanı çıkacak. Bu alan öteki seçeneğin altında yer verilmiştir. buraya tıklayarak açılır pencereden seçenekleri görebilirsiniz.
 • Seçenekler içinde ”Hesabımı Sil” seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladığınız vakit karşınıza çıkacak olan yardım panelinden arzu ettiğiniz silme şeklini seçin. E-posta ile hesap silme, telefon ile hesap silme ya da satın alan temsilcisine bağlanarak hesap silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hesabınızın silinmesi için başvurunuz onaylanana kadar bekledikten sonrasında yazışma kurduğunuz Amazon satın alan temsilcisi tarafınca belirtilen sürede  hesabınız kapatılacaktır.

Amazon hesabı mobil uygulamadan silinebilir mi?

Amazon hesabınızı silmek için Amazon resmi web sitesi üstünden belirli adımları izlemeniz gerekiyor. Bu adımları takip ettiğiniz vakit kolaylıkla hesabınızı silebilirsiniz. Amazon hesabı mobil uygulama üstünden silinemiyor. Mobil uygulama yalnızca amazon müşterilerinin daha süratli ve kolay işlem yapması için tasarlanmış bir alan olduğundan, hesabınızı silmek için amazon resmi web sitesine gitmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir