İnsan sağlığının korunması hiç şüphesiz doğanın bizlere sunmuş olduğu sayısız nimet sayesindedir. İnsanlar zaman zaman direnç kaybedip hastalanmaktadır. Kimi hastalıklar çok hafif geçmekte kimileri ise çok şiddetli geçmektedir. Hatta bazı hastalıkların sonu ölümle bitebilmektedir. İnsanlarda bu hastalıklardan korunmak için tarih boyunca sayısız ilaç yapmış ve kullanmışlardır. Tıp alanında binlerce el yazması eserler yazılmış ve insan sağlığı çok dikkat edilen bir konu haline gelmiştir. Bazı dönemlerde hastalıkların artış göstermesi insanları çok zor duruma sokabilmektedir. Bunu önlemek adına tarihin ilk zamanlarından beridir insanlar bitkilerin dilini çözmeye ve faydalarından istifade etmeye çalışmışlardır. Doğada öyle bitkiler vardır ki içlerinde sakladıkları faydaları ve özellikleri pek çok hastalığın şifasına vesile olmaktadır.

İnsanlar doğa ile etkileşime girdikleri günden günümüze kadar doğada hemen hemen tüm bitkilerin faydalarını araştırmış ve kullanmışlardır. Bitkiler geleneksel yani alternatif tıbbın ve modern tıbbın temelini, zeminini oluşturmaktadır. Bu bitkilerin insan sağlığına olan etkileri onların tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Gelişen teknoloji ve artan bilgi birikimi sayesinde günümüzde her bitkinin ne faydası olduğu, hangi hastalığa iyi geldiği çok kısa bir süre içerisinde tespit edilmektedir. Ancak tarihin ilk zamanlarında teknolojik gelişmeler ve bilgi birikimi bu kadar çok ilerleme katetmediği için insanlar mecburen deneme yanılma yoluyla bitkilerin dilini çözmeye çalışmışlardır.

Anason nedir?

Doğada bulunan pek çok ürün günümüz teknolojisi sayesinde araştırılmış ve ne gibi özelliklerinin olduğu tespit edilmiştir. Bazı bitkiler faydaları ile insanlar için adeta vazgeçilmez bir konumda yer almaktadır. Bu vazgeçilmeyen bitkilerden birisi de hiç şüphesiz anasondur. İçerisinde barındırdığı pek çok özelliği ve faydası ile insan sağlığına çok iyi gelen anason başta tıp olmak üzere pek çok farklı alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde de önemini hiç yitirmeyen anason pek çok alanda kullanılan bitkilerden birisidir. Özellikle geçtiğimiz son yıllarda adı sıklıkla duyulmaya başlayan anason pek çok hastalığa iyi gelmesiyle bilinmektedir. Anason ortalama olarak 50 ile 60 cm uzunluğunda olabilmektedir. Tek yıllık otsu bir bitki olan anason soğuk algınlığına, zatürreye, bronşite ve buna benzer daha pek çok hastalığa çok iyi gelmektedir. Nitekim sayısız bilimsel araştırmaya konu olan anasonun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok fazladır.

Anason

Anason hangi familyaya mensup bir bitkidir?

Anason maydanozgiller familyasına mensup bir bitkidir. Ortalama uzunluğu 50 ile 60 cm olan bu otsu bitki içerisinde pek çok özelliği ve faydayı barındırmaktadır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı için insanlar için vazgeçilmez bitkidir. Özellikle anasonun çayı yapılmakta ve çok fazla tüketilmektedir. Anason çayı da en az kendisi kadar çok faydalı ve şifalı bir çaydır. Kış ayrında hastalıklara iyi gelmesi anasonu diğer pek çok bitkiden ayırmaktadır. Çünkü insan vücuduna direnç kazandırmakta ve hastalıklara karşı tam koruma sağlamaktadır.

Anason bitkisinin dünyada kaç tane türü bulunmaktadır?

Özellikle hastalıklara iyi gelmesiyle bilinen ve tıpta ilaçların yapımında çok fazla kullanılmış olan anasonun dünya üzerinde ortalama olarak 200’den fazla türü bulunmaktadır. Bu türlerin her birisi kendisine has özellikleriyle insan salığına iyi geldiği tespit edilmiştir. Çok fazla türü olduğu için dünyanın pek çok farklı noktasına rahatlıkla yetişebilen bir bitki türüdür.

Anasonun anavatanı neresidir?

Dünya üzerinde 200’den fazla türü bulunan anasonun anavatanına baktığımızda kendimizi Güneybatı Asya topraklarında bulmaktayız. Pek çok bitkinin, sebze ve meyvenin anavatanı genellikle Asya topraklarıdır. Çünkü iklimi, toprak yapısı ve konumu bitkiler için, meyve ve sebzeler için fazlasıyla uygundur. İlk olarak Güneybatı Asya’da görülen anason günümüzde dünyanın birçok farklı coğrafyasına yetiştirilmektedir. İlaç yapımında çok fazla kullanıldığı için çok değerli ve kıymetli bir bitkidir. O yüzden ticareti bile yapılmakta olup çok ciddi bir ekonomik değere sahiptir.

Anason Türkiye’de yetişir mi?

Anason birden fazla türüyle dünyanın pek çok farklı coğrafyasında rahatlıkla yetişebilen bir otsu bitkidir. Bu bitkinin en büyük özelliği hem hastalıklara çok iyi gelmesi hem de ilaçların yapımında aktif bir şekilde kullanılmasıdır. Bu yüzden ticari değeri de fazla olan anason bitkisi çok kıymetli ve değerli bir bitkidir. Dünyanın farklı yerlerinde rahatlıkla yetişebilen anason ülkemiz sınırları içerisinde de rahatlıkla yetişmektedir. Öyle ki dünyada 200’den fazla türü bulunmakta ve bu 200 türün 23 tanesi Anadolu topraklarında yetişmektedir. Bu yönüyle ülkemiz son derece önemli bir konumdadır. Gerek iklim koşulları gerekse toprak yapısı anasonun yetişmesi için son derece uygundur. Ülkemizde yılda 10 küsur tonun üzerinde anason üretimi yapılmaktadır. Bu anasonun en çok üretildiği yer ise Burdur ilimizdir. (Göller yöresi)

Anason

Anasonun mucizevi faydaları nelerdir?

Anason dünya genelinde birden fazla türüyle pek çok yerde yetişen otsu bir bitkidir. Ancak sadece otsu bir bitki değildir. Gelişen teknoloji sayesinde pek çok bitkinin araştırılması kolaylaşmıştı. Yapılan sayısız bilimsel araştırmaya pek çok bitki konu olmuştu. Bu bilimsel çalışmalara konu olan bitkilerden birisi de Asya’nın uçsuz bucaksız topraklarına özgü olan anason bitkisiydi. Sıradan bir bitki olmayan anason günümüzde çok aktif bir şekilde ilaç yapımında kullanılmaktadır. Özellikle insan sağlığına çok iyi gelmesi ve bu alanda ilaçların yapımında aktif bir rol oynaması anasonun diğer pek çok bitkiden daha değerli olmasını sağlamaktadır. Yapılan bu sayısız bilimsel araştırmanın sonucunda anason bitkisinin faydalarını ve özelliklerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Soğuk algınlığı, bronşit, astım ve öksürük gibi daha pek çok hastalığın tedavisinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Sinüzit ve griplere karşı oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Vücudu pek çok hastalıktan korumaktadır.
 • Çağımızın en büyük problemlerinden birisi olan uyku sorunlarına oldukça iyi gelmektedir. Nitekim bu konuyla alakalı yapılan pek çok araştırma bu sonuçları göstermektedir. Uyku problemleri yaşayan kişilerin uyumadan önce 1 bardak anason çayı içmeleri uyku problemlerine son vermektedir.
 • Anne sütünde artışın meydana gelmesinde etkili bir bitkidir.
 • Pek çok hastalığa geçiş vermeyen anason bitkisi vücuda virüslerin yayılmasının önüne geçmektedir.
 • Sindirim sistemine oldukça iyi gelmektedir.
 • İştah arttırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle yemek yemede problem yaşayan ve kilo almada sıkıntı yaşayan insanlar için oldukça faydalı bir bitkidir.
 • Mide ağrısı, kusma, ishal ve gaz sorunları gibi pek çok problemin giderilmesinde aktif rol oynamaktadır.
 • Adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı bir bitkidir.
 • Vücudu pek çok enfeksiyona karşı korumaktadır.
 • Solunum yollarını rahatlatmaktadır.
 • Doğal bir ağrı kesici görevi görmektedir.
 • Ağız kokularının oluşmasını engellemektedir.
 • Romatizma ve eklem ağrılarına çok iyi gelmekte ve ağrıları kısa bir zaman diliminde dindirmektedir.

Anason bitkisinin daha buna benzer sayısız özelliği ve faydası bulunmaktadır. Çok eski zamanlardan beridir alternatif tıp uygulamalarında kullanılan anason bitkisi günümüzde de çok fazla kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle ilaçların yapımında aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca çayı da yapılan anasonun tüketimi de son yıllarda oldukça artı göstermektedir. İnsan sağlığına iyi gelmesi ve vücudu pek çok hastalıktan koruması anasonu diğer bitkilerden ayırmaktadır. Tadı, kokusu ve faydaları ile anason insan sağlığı için vazgeçilmez ürünler listesinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir