Değişen teknolojinin ilerlemesi ile beraber insanoğlu tüm işlerini akıllı telefonları ya da bilgisayarları aracılığı ile tamamlıyor. Bu yüzden de bu tür elektronik aletlerin hafızalarında şahıs ile ilgili birçok mühim data ve veri yer verilmiştir. Değişen teknolojinin ilerlemesi ile brilikte artık bazı fena niyetli insanoğlu, öteki insanların verilerini çalıyor ya da onların elektronik aletlerine sızıp, o kişileri an be an izliyor. Bu yazımızda sizlere, Android işletim sistemine haiz bir akıllı telefonunuzun izlenmiş olabileceğini nasıl anlayabileceğinizi anlattık.

Cihazımın izlendiğini nasıl anlarım?

Akıllı telefonlar, devamlı olarak bir yerdeki ağlara bağlanmaktalar. Bu ağlar, bazı fena niyetli korsanların tuzakları olabiliyor. Ek olarak eski sevgililer ya da eşler de birbirlerinin akıllı telefonlarınız uzaktan seyretmek için bazı işlemler yapabiliyor. Bu tür işlemler sonucunda ise bu insalar, siz değerli üyelerimizin birçok bilgisine ve verisine ulaşabiliyor. Hacker’ların sizi izlemeye başlaması ile beraber ellerine geçen veriler şu şekildedir::

  • Ortam sesini dinleme
  • Kameraya bağlanarak anlık olarak fotoğraf çekme
  • Rehber detayları
  • uygulama detayları
  • Mesajlarınız
  • Toplumsal medya hesap detayları
  • Galerideki fotoğraflarınız
  • Anlık konumunuz

Akıllı telefonunuza erişen bir şahıs, sizin nerede ise her türlü bilginize ve o an ne yaptığınıza erişebilir. Hatta hususi fotoğrafların web ortamına sızdırılmasına bile niçin olabilir. Bu şeklinde durumlarda akıllı telefonlarımız, bazı emareler gösterecektir. Çoğu zaman bu tür hacklenme vakalarına Android işletim sistemli telefonlar kurban gidiyor. Bundan dolayı Android işletim sistemi açöık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bu yüzden de bu tür açık kaynak kodlu yazılımların içine bir arka kapı ya da virüs sokmak oldukça kolay bir işlemdir. Doğal ki de yazılım uzmanları için. Apple tarafında bakacak olursak eğer, iOS işletim sistemi Android işletim sistemine oranla oldukça daha güvenli bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı telefonunuzun hacklendiğini gösteren işaretler nedir?

Akıllı telefonumuzu bir izlediğinde ya da bilgilerimizi çalmaya çalıştığında bazı emareler yardımıyla bu durumun farkına varabiliyorsunuz. Bundan dolayı sizin telefonunuza giren kişiler bu işlemleri yaparken sizin akıllı telefonunuzun donanımını kullanıyor. Bu yüzden d donanımsal bazı problemler baş gösteriyor. Gelin hep beraber akıllı telefonunuza girdiklerine işaret eden bazı emareleri inceleyelim.

Şarjın oldukça süratli bitmesi

Öteki insanoğlu, akıllı telefonunuza girdiklerinde, arka planda birçok işlem yapıyorlar. Doğal ki de bu işlemlerin farkkında varmadığınız için ilk başta akıllı telefonunuza girdiklerini anlamıyorsunuz. Fakat bir süre sonrasında akıllı telefonunuzun şarjının, normalden oldukça daha süratli bir halde gittiğini farkedeceksiniz. Bundan dolayı bu kişiler sizin telefonunuza girdiklerinde arka planda birçok işlem yapıyor. Bu işlemler de telefonun pil enerjisini oldukça süratli bir halde tüketiyor. Eğer oldukça acayip bir pil kullanımınız var ise, direkt olarak bu durumlara karşı bir tedbir almanız gerekebilir.

Telefonun aşırı ısınması

Akıllı telefonumuz da tıpkı bilgisayarlar şeklinde ısınmaktadır. Doğal ki bunu ilk olarak fark edemeyebiliyoruz. Sadece bazı durumlarda telefonunuz durduğu yerde bile ısınabiliyor. Düzgüsel şartlarda akıllı telefonlar, kaliteli grafiklere haiz oyunlar oynatırken yada oldukça fazla işlemi arda arda yapmadıkça ısınmaz. Sadece akıllı telefonların durduğu yerde ısınması, arka planda birçok değişik işlemin aynı anda yapıldığının göstergesidir. Bir şahıs sizin telefonunuza girdiğinde de arka planda birçok değişik işlem yapmaktadır. Eğer bu mevzuda bazı şüpheleriniz var ise ve telefonunuz acayip anlarda ısınıyorsa, bu mevzu hakkında dikkatli olmanız gerekmektedir.

Toplumsal medya hesaplarının parolalarının değişmesi

Toplumsal medya hesaplarımız, bizimle ilgili birçok data içermektedir. Bu yüzden de öteki fena niyetli insanoğlu, ilk olarak toplumsal medya hesaplarımızı ele geçirmeye çalışır. Ele geçirdiklerinde de ilk olarak hesapların şifrelerini değiştirmekteler. Bu şifrelerin değiştirilmesinin sebebi ise bizim hesabı tekrardan geri alamamızı sağlamak ya da geri almak için süre yitirmek. Bu süre zarfı süresince da karşıdaki kişiler, toplumsal medya hesaplarımızdaki bilgilerin çoğunu eline geçirmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir