Geçmişten günümüze birçok değişik efsanede Anka kuşunun ne olursa olsun görmüş ya da duymuşsunuzdur. Değişik ve benzersiz görünümü ile pek oldukça kaynakta Anka kuşuna rastlamak mümkündür. Birçok popüler film, kitap, dizi ve değişik kaynaklarda sık sık rastlayabileceğiniz Anka kuşu, büyük bir mitolojik simgedir. Bu yüzden Anka kuşunun neyi temsil ettiğini ve ne işe yaradığını araştıran kişilerin sayısı son aşama yüksektir. Ikimiz de buna bağlı olarak Anka kuşunun ne işe yaradığını ve neyi temsil ettiğini derledik.

Anka kuşu nedir?

Anka kuşunun başka adları de bulunur. Anka kuşunun öteki adı de Zümrüdüanka kuşudur. Anka kuşunun kökeni ise Pers mitolojisine ve divanına dek uzanır. Eski Mısır mitolojisinde fenix, Türk mitolojisinde ise uyuma ve Tuğrul türündeki kuşlarla anlam bakımından benzer olan Anka kuşu, bundan dolayı oldukça sayıda değişik ülkede değişik hikayelere haiz olan mühim bir kuştur. Zümrüdü Anka Kuşu olarak da malum Anka kuşunun bir başka adı de Simurg’dur. Bununla birlikte Hüma Kuşu, Tuğrul Kuşu, Pehlevi, Pazand olarak da malum Anka kuşunun zamanı oldukça fakat oldukça eski zamanlara dayanır. Antik İran için bu kuş, kendisini alevlerle kaplayana dek 1700 yıl süresince ölümsüz olmuş ve Informasyon Ağacı’nda bir yuvada yaşamıştır.

Anka kuşu neyi temsil eder?

Anka kuşu ile ilgili birçok değişik efsaneleşmiş bulunmaktadır. Anka kuşunun ölümsüz olduğuna ve ölümsüzlüğü de temsil ettiğine inanılır. Anka kuşu hem de Türk mitolojisinde kendini aramak ile tekrardan doğmakla bağlantılıdır. Bu durumun sebebi ise birçok efsanede Anka kuşunun küllerinden tekrardan doğmasıdır. Bu yüzden Anka kuşunun en mühim özelliği düşülen yerde kalkmayı temsil etmesidir. Bununla birlikte Anka kuşu şu durumları da temsil eder:

  • Sadakat
  • Zarafet
  • Hakkaniyet
  • Tekamül
  • Ölümsüzlük

Anka kuşunun hikayesi neyi anlatır?

Bir efsaneye bakılırsa Anka kuşu, tüm kuşların hükümdarı olarak öne sürülmüştür. Kaf Dağı ile birlikte Habeş Diyarında yaşadığına inanılan Anka kuşu, hem de data ağacında yaşamını sürdürmesinden dolayı her şeyi bilir ve görürmüş. Tüm kuşlar Anka kuşuna ve onun tüm kuşları kurtaracağına dair bir inanca sahiplermiş. Bu yüzden Anka kuşu son aşama büyük bir öneme haizdir ve pek oldukça efsanede anlatılır durur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir