Mutfakta kullanılan eşyalar hem mutfağın daha verimli kullanılmasını sağlar hem de mutfak dekorasyonunu etkisinde bırakır. Güzel duyu ve ergonomik bir beyaz eşya olan ankastre fırın ise mutfak mobilyası içinde gömülü bir kullanım alanına haizdir. Mutfak beyaz eşyaları içinde yer edinen ürün oldukça kullanışlıdır. Değişik lezzetleri pişmesini elde eden ürünün temizliği ise göz ardı edilemez. Kullanılan ürünün temizliği tertipli ve doğru yapılmıyorsa zaman içinde beyaz eşya içinde lekelerin oluşmaya başladığı hatta beyaz eşyanın yüzeyinde de izlerin göze çarptığı fark edilir. Değişik lezzetlerde yiyecekleri pişirmenize destek olan fırının içinde yağ ve yiyecek artıkları kalabilir. Ankastre fırın içi temizliği tertipli yapıldığında yağ ve yiyecek artıkları daha kolay temizlenir. Temizliğin doğru ve tertipli yapılması yardımıyla kirli ve fena görünüm ortadan kalkar, mutfak eşyasının kullanım ömrü korunmuş olur.

Ankastre Fırın Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ankastre fırın içi temizliği yapılırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı maddeler bulunuyor. Bu maddelere dikkat ederek istenilen kalitede temizlik yapılıyor. Peki, ankastre fırın temizliği yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

  • Mutfak eşyası içindeki tepsiler çıkarılmalıdır.
  • Kimyasallardan ilkin organik temizlik şekilleri tercih edilmelidir.
  • Mutfak eşyasına zarar vermemek için sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

Temizlik için ilk olarak tepsileri çıkarmalısınız. Herhangi bir tencerenin içine 1 litre düzgüsel su ve 1 çay bardağı beyaz sirke koymalısınız. Peşinden bu tencereyi fırının içine almalı ve fırını çalıştırmalısınız. Sıcak su ve sirke bir süre sonrasında yağ ve yiyecek artıklarının yumuşamasını sağlar. Ankastreyi kapattıktan sonrasında ısının düşmesini bekleyin. Kapağı açın, mikro fiber bez yardımıyla yağ ve yiyecek artıklarını silin. Mutfak teli ya da süngerin sert kısmıyla ovmak, çizilmelere niçin olabilir. Nemli mikro fiber bezle tekrardan sildikten sonrasında lekelerin tamamen silindiğinden güvenilir olun. Peşinden temiz bir bezle kurulayın. İç temizlik bittikten sonrasında dış temizliği için ilk olarak sirkeli suyla ıslattığınız bezle silin. Peşinden kuru bezle paklayın. Tellerin temizliğinde ise mutfak teli ve bulaşık süngeri kullanabilirsiniz. Yağ çözücü kullanarak temizlediğiniz telleri sonrasında durulayabilirsiniz.

Ankastre Fırınların Tertipli Temizliği

Ankastre fırının iç temizliği tertipli olarak yapılmalıdır. Her kullanım sonrasında nemli bir mikro fiber bezle silmek gerekir. Eğer kullanım sonrasında temizlik yapılmazsa yağ ve yiyecek kalıntıları bekledikçe sertleşecek ve çıkması daha zor bir hal alacaktır. Yağ ve yiyecek kalıntılarını bekletilmeden tertipli olarak temizlemek devamlı daha faydalıdır. Nemli mikro fiber bezle sildiğiniz süre yağ ve yiyecek kalıntıları geçmiyorsa su ve sirke karışımını uygulayabilirsiniz. Yağ ve yiyecek kalıntıları tertipli temizlenmediğinde zaman içinde koku oluşumuna niçin olacaktır. Bu kokunun oluşmasını önlemek için her kullanım sonrasında beyaz eşyanın hava alması sağlanmalıdır. Ankastre fırın içi temizliği organik ürünlerle kolaylıkla yapılabilir. Beyaz sirke ya da elma sirkesi kullanmak, mikro fiber bez kullanmak, teller için yağ çözücü kullanmak etkili bir çözümdür.

Yüzeydeki yağ ve yiyecek kalıntılarını çıkarmakta zorlanıyorsanız sert sünger ya da telle ovalamak yerine limon kullanabilirsiniz. Temizlik için verilen yöntemler tamamen etkili netice göstermiyorsa limonu ikiye bölerek lekelerin olduğu bölgelere dairesel hareketlerle uygulayın. Meydana getirilen işlemlerin arkasından çıkmayan lekeler ve kalıntılar yumuşayacaktır. Limon suyu asidik özelliği yardımıyla o kir ve kalıntıların çıkmasını kolaylaştıracaktır. Limonu uyguladıktan sonrasında 5 dakika bekleyin. Peşinden sirkeli su ya da köpüklü bir süngerle o bölgeyi paklayın. Çıkmayan kir yada lekelerin üstünde karbonat ve limon suyu da etkili bir yöntemdir. Bir miktar karbonatı kirli bölgeye dökün ve üstüne limon suyu sıkın. 3-4 dakika bekledikten sonrasında nemi bezle silebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir