Anne sütünün oldukca daha çok ve oldukca daha yararlı olmasını tetikleyen bir ekip durumlar bulunmaktadır. Emziren annelerin sütünün artması için uygun gıdaların tertipli olarak tüketilmesi, annenin sütünü arttıracak çeşitli karışımların içilmesi son aşama önemlidir. Emziren annelerin o dönemlerde sütü stres veya çeşitli durumlar dolayısıyla gidebilmesi son aşama mümkün olabilen bir durum olurken, yazımızın bu bölümünde anne sütünü arttıran gıdaları ve anne sütünü arttırmaya destek olan çorbaları araştırma altına alacağız.

Anne sütünü arttıran gıdalar nedir?

Anne sütü bebeğin sıhhatli bir halde büyümesi için son aşama mühim bir gıda deposudur. Anne sütünü uygun yaşa kadar içebilmek, bebeğin gelişmesi açısından mühim olurken olağanüstü gıda kaynaklarından bir tanesidir. Uzmanların söylemlerine nazaran anne sütü ilk 6 ayda son aşama mühim olurken, anne sütünün artmasına destek olacak gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Tahin

İçeriğinde bolca oranda kalsiyum barındıran tahin annenin sütünün artmasına destek olan oldukça kuvvetli bir gıdadır. Günde 2 tatlı kaşığı kadar tahin tüketmenin anne sütünü büyük seviyede arttırmaya destek olduğu bilinmektedir.

2- Kuru baklagil

Anne sütünü arttırıcı gıdaların başlangıcında gelen kuru baklagiller, son aşama mühim gıda kaynaklarından bir tanesidir. Yeşil mercimek, nohut, bezelye şeklinde gıdaların tüketilmesi anne sütünün oldukca daha çok olmasına ve anne sütünün verimli olmasını elde eden gıdalar olurken gaz probleminin oluşmasına de niçin olabilmektedir. Bu durum itibarıyla kuru baklagilleri tüketirken uygun pişirme yöntemlerini tercih etmek ve kafi oranda tüketmek oldukca daha sıhhatli bir seçim olacaktır.

3- Kurutulmuş meyveler

İçeriğinde bolca oranda kalsiyum barındıran gıdaların başlangıcında gelen kurutulmuş meyveler anne sütünün artmasına destek olan oldukça mühim gıdalardır. Bununla beraber annenin sıhhatli bir durum içinde olmasını elde eden kurutulmuş gıdaların kafi ve tertipli oranda tüketilmesi fazlasıyla önemlidir.

4- Çörek otu

Çörek otu muhteviyatında bulunan bileşenler yardımıyla anne sütünün artmasını elde eden gıdaların başlangıcında gelirken, annenin büyük seviyede sütünün artmasına ve sıhhatli bir durum içinde olmasına destek olmaktadır. Çörek otunu yoğurdunuzun içine veya yemeklerinize ilave ederek kolay bir halde tüketebilirsiniz.

5- Ceviz, fındık, badem

Ceviz, fındık, badem şeklinde yağlı kuruyemişler annenin sütünü arttıran mühim gıdalar içinde yer almıştır. Vücudun sıhhatli ve dizgesel bir halde çalışmasına destek olan ceviz ve fındık tüketiminin yapılması bununla birlikte annenin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olmaktadır. Her gün ara öğünlerde bir porsiyon şeklinde tüketilmesi annenin sütünün artmasını elde edecektir.

Anne sütünü arttıracak çorbalar nedir?

Emziren annelerin sıhhatli gıdaları tertipli olarak tüketilmesi son aşama mühim olurken, sıhhatli bileşenlerden hazırlanan yemeklerin tüketilmesi de fazlasıyla önemlidir. Anne sütünü arttıracak gıdaların tüketilmesi bebeklerin sıhhatli bir halde büyümesini de ek olarak sağlamaktadır. Anne sütünü arttıracak çorba tariflerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Malzemeler;

  • 100 gram dana biftek
  • 1 çay bardağı dolusu arpa
  • 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı
  • 1 orta boy soğan
  • 3 orta boy domates
  • 2 orta boy havuç
  • 4 su bardağı su
  • 1 silme çay kaşığı karabiber
  • 1 silme çay kaşığı tuz
  • ½ çay bardağı ince kıyılmış fesleğen

Yapılışı;

İlk olarak bifteği güzelce haşlayın. Bifteği haşlama formuna yakın olduğu vakit içine arpayı ilave edin. Biftek haşlandıktan sonrasında bifteği içinde alın ve bifteği küçük formlarda doğrayın. Doğrama işlemini tamamladıktan sonrasında suyun içine yine ilave edin. Akabinde havuçları güzelce soyun ve küp küp doğrama işlemini tamamladıktan sonrasında suyun içine ilave edin. Domatesleri soyduktan sonrasında ve çekirdekleri ayırdıktan sonrasında domatesleri rendeleyin. Aynı şekilde soğanın kabuklarını da soyduktan sonrasında güzelce rendeleyin. Rendeleme işlemlerini tamamladıktan sonrasında uygun bir tavanın içinde 1 yiyecek kaşığı zeytinyağını ilave edin. Tüm rendeden geçirilmiş sebzeleri soteleyin. Akabinde sotelenmiş olan tüm sebzeleri de suyun içine ekledikten sonra 20 dakika kadar pişirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir