Mevzu Başlıkları

Arabada kamp yapılabilir mi?

Otomobil ile kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler1. Asla bagajda yatmayın

2. Belirli saat aralıklarında arabayı havalandırın

3. Aracı eğimsiz bir zemine park edin

4. Yanınızda aydınlatma aleti bulundurun

5. Isınma amacıyla uyku tulumu kullanın

6. Arabayı ısıtmak için çalışır vaziyette bırakmayın

7. Yabani hayvanların geçiş noktalarına arabayı park etmeyin

8. Otomobil perdesi kullanın

Arabada kamp yapılabilir mi sorusu karavanı olmayan, çadırda kalmakta itimat problemi yaşayan, naturel ortamlarda kendini otomobilde daha rahat hissedenlerin merak etmiş olduğu sorudur. Sizler için bu yazımızda tüm yönleriyle otomobilde kamp yapılabilir mi mevzusunda değerlendirmelerde bulunacağız.

Kampa giden kişilerin yanında pek oldukça ekipmana ihtiyacı bulunmaktadır. Tamamen naturel ortamlarda, ormanlarda ve şehirden uzak noktalarda yapılabilen kampçılıkta, tam ekip malzemelerin bulunması ve eksizsiz bir kamp ekipmanı kamp severleri rahat ettirir. İlk yardım, ısınma, beslenme, temel gereksinimler, aydınlatma, istirahat etme ve uyuma için minimum seviyede malzemenin kampçıların yanında yer alması gerekir.

Kamp ortamında uyumak ve istirahat etmek için çoğu zaman çadır kullanılır. Sadece yaban hayatından korkan, tereddütleri bulunan, üşüyüp hastalanabilme düşüncesi bulunan yada değişik korkular içinde bulunan kişiler çadırda kalmaktan geri durur ve ne yazık ki kamp hevesleri yarıda kalır. Bu kişiler için otomobilde kamp yapılabilir mi noktasında tespitlerimizi ve önerilerimizi sizlere sunacağız.

Arabada kamp yapılabilir mi? (8 önemli uyarı)

Photo by alyssa teboda on Unsplash

Arabada kamp yapılabilir mi?

Otomobiller; karavan, minibüs, otobüs benzer biçimde geniş araçlara nazaran daha ufak ve alanı dar araçlardandır. Dolayısıyla uyumak ve istirahat etmek için konforlu bir alan sunmazlar. Bilhassa A ve B segment olarak anlatılan vasıta tiplerinde arabanın iç hacmi oldukça ufak olduğundan iyi bir uyuma fırsatı sunmaz.

Otomobilinde kamp yapmış olup uyumak isteyen kişilerin üstünde durması ihtiyaç duyulan en önemli mevzu rahat edip edemeyeceğidir. Bu sebeple kampçılık yorucu bir aktivite olabilir. Orman yürüyüşleri, spor benzer biçimde faaliyetler de işin içine girerse, kampta yer edinen kişilerin iyi istirahat edip iyi beslenmesi önemli bir kriterdir.

Kamp yapmanın en önemli ve güzel noktası çadır kurup uyku tulumu içinde toprağa temas ederek uyumaktır. Bunu yaşamadan kamp icra eden kişilerin tamamlanmamış kalmış olduğu söylenebilir. Fakat gene de belirli sebepler neticesinde çadırda değil de otomobilde kamp yapmak isteyen kişiler için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar bulunmaktadır. Sizler için bu önemli hususları araştırıp listelemeye çalıştık.

Muğla Ören Kamp Alanları – 5 Yer

Otomobil ile kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Otomobil ile kamp yaparken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı önemli durumlar vardır. Gece uyurken ve aracın içinde vakit geçirirken bu hususları göz önünde bulundurmanız size büyük yarar elde edecektir. Sizler için 10 değişik durumu detaylı olarak ifade etmeye çalışacağız:

1. Asla bagajda yatmayın

Otomobilinde kamp icra eden kişiler aracın içinin dar oluşu ve koltuklarının yatmaya uygun olmayışı sebebiyle bagajda yatmayı tercih edebilir. Fakat bu durum oldukça risklidir. Gerek kilitli kalma ihtimalinize karşı gerek ihtimaller içinde çekince durumlarına karşı asla kapalı bagajlarda uyumamanız gerekir. Sadece bagajı aracın içine dahil olan araçlar için bu durum düşünülmeyebilir.

2. Belirli saat aralıklarında arabayı havalandırın

Otomobiller ısı, toz ve su yalıtımı için donatımlara haizdir. Bu aşamada kapı fitilleri minimum hava geçmesine bakılırsa tasarlanır. Aracın içinde hiçbir kapı ve cam açık olmadan geçirilen süre içinde oksijen seviyesi gittikçe azalır. Oksijenin azalması sizin daha da baygın düşmenize sebep olur ve sağlıksız bir durumdur. Ek olarak kampçılığın mantığına da aykırıdır. Kamptaki temel gayelerden birisi temiz hava ve bolca oksijen içinde nefes almaktır. Arabanını içindeki sınırı olan havaya tıkılı kalmak hem sağlığınıza zarar verir hem de kamp yapmanın mantığından uzak olur. Bu sebeple uyumadan ilkin alarmınızı belirli aralıklarla kurarak uyanıp aracınızı havalandırın yada kendinizi güvende hissediyorsanız camları hava geçişi olacak şekilde birazcık açık bırakın.

3. Aracı eğimsiz bir zemine park edin

Aracınızı eğimsiz bir zemine park etmeniz oldukça önemlidir. Bu sebeple hem uyurken dengesiz bir vücut pozisyonu kan akışınızı negatif etkisinde bırakır hem de ihtimaller içinde fren boşalması durumlarında geri dönüşü olmayan kazalarda zarar görmenize sebep olabilir. Doğal olarak günümüz araçlarının pek çoğunda kamyonlarda olduğu benzer biçimde fren boşalma durumu neredeyse asla görülmez. Fakat riske girmeye de değmez.

4. Yanınızda aydınlatma aleti bulundurun

Arabanın içerisindeyiz diye olur olmaz her anda iç aydınlatmaları kullanmayın. Bu durum otomobil aküsünün hızla tükenmesine sebep olabilir. Aydınlatma için yanınızda haricen bulunduracağız el feneri benzer biçimde cihazları kullanın.

5. Isınma amacıyla uyku tulumu kullanın

Arabanın içi sizi rüzgardan, yağmurdan yada kardan engellese de bir demir yığını olduğu unutulmamalıdır ve soğuk havalarda inceden inceye soğuğu size hissettireceğinin bilincinde olun. Dolayısıyla yaz günlerinde değil fakat bilhassa kış günlerinde arabanın içinde uyku tulumu yada ilave battaniye ile uyumayı tercih edin.

6. Arabayı ısıtmak için çalışır vaziyette bırakmayın

Arabayı ısıtmak için çalışır vaziyette bırakmak belli bir süre sonrasında yakıtın azalmasına hatta yetersizse tamamen bitmesine sebep olabilir. Kamp yaptığınız alan şehirden ve yerleşim yerlerinden uzaksa bu durum sizi büyük telhikeye sokacaktır. Ya sınırı olan aralıklarla yakıt deponuzu denetim ederek arabayı çalıştırıp ısıtın ya da yorgan, battaniye benzer biçimde malzemeler kullanın.

7. Yabani hayvanların geçiş noktalarına arabayı park etmeyin

Devletimizde çoğu zaman yabani hayvan olarak domuz, ayı ve kurt karşımıza çıkmaktadır. Domuz ve kurtlar sürü halinde gezerken ayılar bireysel gezebilir. Aracı park ettiğiniz noktaların bu hayvanların yaşam alanları içinde bulunmadığına güvenli olun. Aracın içerisindeyken size pek zarar veremeseler de arabanızda maddi hasar meydana getirebilirler.

8. Otomobil perdesi kullanın

Arabaların içinin görünmesi uyurken sizi tedirgin edebilir. Hem rahat bir uyku açısından hem de güvenlik ve gizliliğiniz açısından otomobil perdesi kullanın yada camlarınıza yasal ölçülerde cam filmi çektirin.

Yazımızı okuduktan sonrasında daha ilkin yayınladığımız Kamp Listesindeki Önemli 6 Unsur yazımızı da okumayı ihmal etmeyin.

Sizler için otomobilde kamp yapılabilir mi noktasında dikkat edilecek hususları göz önünde bulundurarak bazı önerilerde bulunduk. Elbet burada değinmeyi unuttuğumuz hususlar da yer alabilir. Kamp yapmak için arabayı kullanacağız durumlar kendinize bakılırsa daha değişik hususları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir