Galatasaray, 24 yaşındaki ofansif orta saha oyuncusu Alexandru Cicaldau’nun transferini tamamladı ve oyuncuyu İstanbul’a getirterek 5 senelik bir sözleşme imzaladı. Peki Cicaldau transferinin perde arkasında neler yaşandı?

Galatasaraylı taraftarlar, muhtemelen Romanya topraklarının genç kabiliyetlerini hesaba katmayarak gelecek sürem için kaliteli bir orta saha transferi yapılmasını bekliyordu. Bu ismin geçtiğimiz sezonun en mühim dönem arası transferlerinden kabul edilen Gedson Fernandes’in satın alınmasıyla noktalanacağı tahmin ediliyordu. Hatta taraftarlar kendi aralarında bir bonus transferi dahi düşünmüştü: Florentino Luis.

Geçtiğimiz sürem takımda kiralık olarak forma giyen Gedson Fernandes ve Etebo’nun kulüplerine geri dönmesiyle sarı kırmızılı ekibin orta sahasında mühim bir açık ortaya çıkmış, scout departmanı halihazırda alternatif bir sıralama oluşturmuştu. Listenin bir numarasında Olimpiu Moruțan yer alıyordu.

Rumen basını, bir mayıs ayı haberinde Galatasaray’ın Steaua Bükreş takımında forma giyen ofansif orta saha oyuncusu Olimpiu Moruțan ile ilgilendiğini, hatta kulüp başkanı Gigi Becali ile Galatasaray yöneticileri içinde geçirme pazarlığı yapıldığını iddia etmişti. İddiaya bakılırsa Becali, Morutan için Galatasaray’dan 12 milyon € talep etti. Ortalama bir senedir Galatasaray scout ekibi tarafınca takip edilen Morutan’ın Galatasaray’a transferi, Becali’nin fahiş fiyatlar talep etmesi ve oyuncuyla Inter, Cagliari ve Valencia şeklinde kulüplerin de ilgilenmesi sebebiyle suya düştü. Galatasaray’ın Morutan için aklından geçirdiği rakamlar 7-8 milyon € bandındaydı.

Listenin muhtemelen ikinci esnasında, Morutan’dan iki yaş daha büyük olan ve son üç sezonda Romanya Ligi’nde istikrarlı bir grafik çizen Alexandru Cicaldau vardı. Romanya Ulusal Ekibi’nda tertipli olarak forma giymeye süregelen Cicaldau, ulusal ekip formasıyla Ermenistan ağlarına gönderilmiş olduğu iki golle dikkatleri üstüne çekmişti. Cicaldau da tıpkı Morutan şeklinde Galatasaray scout ekibinin takip etmiş olduğu oyuncular arasındaydı. Mirko Pigliacelli ile beraber Craiova takımının en iyi oyuncusuları arasındaydı.

Craiova kulübünün sahibi olan Mihai Rotaru, Cicaldau’yu artık elinde tutamayacağını iyi biliyordu. Üstelik geçtiğimiz sürem İtalya Serie A takımlarından Sampdoria, Cicaldau için 7.5 miylon € teklif etmiş, sadece Rotaru kapıyı 10 milyon €’dan açınca bu geçirme gerçekleşmemişti.

Oyuncunun hedefi Avrupa’nın sükse yapabileceği kulüplerden birinde oynamaktı. Nitekim Craiova, son 3 sezonda devamlı olarak UEFA Avrupa Ligi ön elemelerinden öteye geçemiyordu. Kulübüyle bir senelik sözleşmesi kalan Cicaldau ve menajeri kulüple sözleşme uzatmaya sıcak bakmıyordu. Rotaru, Cicaldau ile ilgilenen ciddi bir kulüple antak kalma zemini aramak zorundaydı ve en ciddi teklif Galatasaray’dan geldi. Fatih Terim, eski oyuncusu Gheorghe Hagi’nin Romanya’da kurduğu akademiden yetişen oyuncunun transferine onay verdi ve geçirme, oyuncunun menajeri Giovanni Becali’nin de ifade etmiş olduğu şekliyle bir kaç saat içinde gerçekleşti.

Giovanni Becali ve Alexandru Cicâldău İstanbul Havalimanı’nda (Digisport)

Galatasaray, Gedson Fernandes defterini kapattı mı?

Gedson Fernandes Galatasaray’ın halen satın almak istediği oyuncular içinde. Sadece kulübün Fernandes’i geçirme etmesi, Galatasaray başkanı Burak Elmas’ın geçtiğimiz günlerde sözünü etmiş olduğu suretiyle, kulüpteki yüksek maaşlı futbolcuların satılmasına bağlı. Listedeki ilk iki sırada Radamel Falcao ile Sofian Feghouli var. Bu iki oyuncunun Galatasaray kasasına senelik maliyeti 8.850 milyon €. Dolayısıyla Bu iki oyuncudan minimum birinin satılmaması halinde Gedson Fernandes transferinin gerçekleştirilmesi zor görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir