Mevzu Başlıkları

Ankara’daki Arkeolojik Kazı Alanları1. Hacıtuğrul

2. Gavurkale

3. Külhöyük

4. Juliopolis Antik Kenti

5. Parnassos Antik Kenti

6. Roma Hamamı – Sütunlu Cadde

7. Roma Tiyatrosu

Ankara’da hemen hemen kazı emek vermesi yapılmamış arkeolojik alanlar

Sizlere bu yazımızda Ankara’daki arkeolojik kazı alanları hakkında kapsamlı bilgiler aktaracağız. Anadolu toprakları binlerce senedir birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Göbeklitepe’de meydana getirilen kazı emekleri neticesinde bu topraklarda tam 12 bin yıl öncesine kadar insan yaşamış olduğu saptanmıştır. Normal olarak daha eski dönemlerde de yaşayanlar olmuştur. Bunca senedir ev sahipliği meydana getirilen medeniyetler kendi kültürleri ekseninde pek oldukca yaratı bırakmıştır. Bu eserlerin büyük kısmı ise hemen hemen toprak altındadır.

Ülkemizin yer üstü ve yer altı zenginlikleri saymakla bitmez. Yer altı zenginlikleri diyince de akla daima madenler gelir. Oysa madenlerde daha kıymetli olan zenginliklerimiz de bulunmaktadır. Bunlar geçmişte yaşamış insan topluluklarının bizlere bıraktıkları zamanı eserlerdir. İşte tam da bu aşamada yer altında yatan zenginliklerimizin farkına varabilmemiz ve bu yönde emek harcamalar sürdürebilmemiz büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Arkeolojik alan olarak da anlatılan, eski insanlardan ve medeniyetlerden bizlere kalan kalıntıların bir kısmı çıkarılıp turizme açılmıştır. Şuanda vatanımızda neredeyse her şehirde değişik değişik medeniyetlerin kalıntıları olan arkeolojik alanlar turistlerin hizmetindedir. İnsanlar bu noktalara gelmiş olarak tarihin izlerini sürmektedir.

Arkeolojik Kazı Alanları (Ankara) 7 kazı alanı

Fotoğraf alper şimşek tarafınca Pixabay‘a yüklendi 

Başkentimiz Ankara’da da pek oldukca arkeolojik alan yer verilmiştir. Sizler için bu yazımızda Ankara’da yer edinen arkeolojik alanlara, kazı alanlarına ve hemen hemen kazılmamış noktalara yer vermeye çalışacağız. Mevzuda noksan kalan yada merak ettiğiniz tüm noktalarda en altta bulunan yorum bölümünden bizlere ileti gönderebilirsiniz. En kısa sürede sorularınız yanıtlanıp talebiniz yerine getirilecektir.

Şimdi gelelim Ankara arkeolojik kazı alanlarına. Bu kapsamda sizlere Ankara’da turizme kazandırılmış, kazı emekleri başlamış olan, devam eden ve hemen hemen asla kazı emek vermesi başlamamış arkeolojik kazı alanları hakkında bilgiler aktaracağız. Hazırsanız başlamış olalım…

Ankara’daki Arkeolojik Kazı Alanları

Ankara’da turizme kazandırılmış ve kazı emek vermesi yer yer devam eden alanlar aşağıdaki gibidir:

(*7*)1. Hacıtuğrul

Ankara-Polatlı yolunun ortalama 60.kilometresinde bulunmakta olan Hacı Tuğrul Köyü civarlarındaki Türkiye’nin en büyük höyüklerinden birisidir. Antik Gordion kentine yakın bir mesafededir. Sur duvarları bulunmaktadır. Bölge içinde 5 değişik tümülüs bulunmaktadır.

(*7*)2. Gavurkale

Ankara’nın Haymana kazasının Dereköy sınırları içinde Babayakup Deresinin bulunmuş olduğu yerdeki büyük bir kayalığın üstünde yer verilmiştir. Ankara’ya averaj 60 kilometrelik bir mesafesi vardır. Hititler, Frigler ve Bizans döneminde oldukça meşhur olan bu kale karakol görevi görmüştür. İlk kazı emekleri Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1930 senesinde başlatılmıştır.

(*7*)3. Külhöyük

Gene Haymana sınırları içinde yer edinen bir arkeolojik kazı alanı daha sizlerle. Külhöyük, Gavurkale’ye yakın bir mesafede yer almakta olup 250 metre uzunluğunda, 150 metre eninde ve 22 m yüksekliğinde orta büyüklükte bir höyüktür. Höyükte bir tünel ve sarnıç bulunmaktadır. Hititler ve Tunç Çağı dönemlerine kadar tarihlenmektedir.

(*7*)4. Juliopolis Antik Kenti

Yitik şehir adıyla da malum Juliopolis, Nallıhan ilçesi sınırlarında yer verilmiştir. Bu alanda oldukca sayıda bronz sikke, gömüt ve yapıya rastlanmıştır. Son olarak 2009 senesinde kazı emekleri yapılmıştır. Bölgede hemen hemen keşfedilmemiş pek oldukca güzelliğin olduğu düşünülmektedir. Ek olarak bir nekropol (gömüt alanı) bulunmuş olduğu için pek oldukca zamanı yaratı bulunma ihtimali vardır.

(*7*)5. Parnassos Antik Kenti

Şereflikoçhisar ilçesi sınırları içinde yer edinen bu antik şehir tesadüfen ortaya çıkarılmıştır ve hemen hemen kazı emekleri tamamlanmamıştır. Bölge içinde pek oldukca zamanı kalıntının varlığından şüphelenilmektedir. Zeugma’da bulunan mozaik benzer biçimde oldukça büyük bir mozaik bu bölgede gün yüzüne çıkarılmıştır. Bölgede bir de kilise yer verilmiştir. Son olarak 2010 senesinde kurtarma kazısı meydana gelen kilisenin Bizans dönemine ilişik olduğu saptanmıştır.

(*7*)6. Roma Hamamı – Sütunlu Cadde

Roma Hamamı, Ankara’nın merkezinde yer verilmiştir. Millet Meydanı’ndan Çankırı Caddesi istikametinde bulunan arkeolojik kazı alanında 2009 senesinde meydana getirilen çalışmalarda Bizans dönemine ilişik bronz İsa heykeli, Mısır Kralı II. Ramses’in hiyeroglif olarak isminin yer almış olduğu Amulet (muska) ve Roma dönemine ilişik bronz Attis heykelciği bulunmuştur. 2010 yılı kazı mevsiminde ise Ankara’nın Frig periyodunu aydınlatacak özellikte, üstünde aslan ve sfenks kabartmaları bulunan kemik tarak bulunmuştur. Gene kemikten yapılmış olan At Koşum ekibi da ender eserler içinde yer alır(Bakınız: Kültür ve Gezim Bakanlığı Ankara Kazı Alanları).

(*7*)7. Roma Tiyatrosu

Gene Ankara merkezinde yer edinen Roma Tiyatrosu, Millet semti içinde Hisar Caddesi ile Pınar Sokak arasındadır. Roma Tiyatrosu kurtarma emekleri ve restorasyon işleri tamamlanmış olup, tamamlanması sonrasında aslına uygun olmadığı sebebiyle pek oldukca irdelemenin fitilini ateşlemiştir. Bu süreçten sonrasında yeni bir ihale ile restorasyonun yenilenmesi sonucu alınmıştır. Roma Tiyatrosu’nun yapımının milattan sonrasında 200’lü yıllara denk geldiği düşünülmektedir.

Ankara’da hemen hemen kazı emek vermesi yapılmamış arkeolojik alanlar

TayProject verilerine gore Ankara’da toplam 324 değişik arkeolojik alan yer verilmiştir. Evet yanlış duymadınız, Ankara tamı tamına 324 tane zamanı zenginliğin üstünde yer ediniyor. Bunlar sayısı netleştirilmiş alanlardır. Daha bunların haricinde hemen hemen keşfedilmemiş pek oldukca nokta bulunmuş olduğu da tahmin edilmektedir.

Arkeolojik kazı alanlarının içinde höyük, tümülüs, kale, tünel, sarnıç, hamam, mağara, düz yerleşme benzer biçimde pek oldukca çeşitlilik bulunmaktadır ve hepsi keşfedilmeyi beklemektedir.  Detaylarını incelemek ve görüntülemek için TayProject resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yazının sonuna kadar sabırla okuyarak geldiğinize gore ilginizi çekeceğini düşündüğümüz ve daha ilkin yayınladığımız Oyma ayak izi ne anlama gelir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir