Doğada bulunan pek çok ürün insan sağlığı için çok büyük özellikler taşımakta ve faydalarıyla insanları pek çok hastalıktan, sıkıntıdan ve problemlerden kurtarmaktadırlar. Bunlardan bazıları çok bilindik ürünlerdir. Çünkü tarihleri insanlık tarihi kadar eski olabilmektedir. Ancak bu durum ortaya yeni çıkan ürünlerin değerinden bir şey düşürmemektedir. Çünkü doğada bulunan her ürünün bir görevi bulunmaktadır. Bu ürünlerden biriside brokolidir. Pek çok insan brokoli kelimesinden bile hiç hoşlanmamaktadır. Çünkü etrafta brokoliden daha güzel, daha lezzetli olan yemekler bulunmaktadır. Özellikle erkeklerin hiç haz etmediği bu sebze aslında insan sağlığı için çok büyük faydalara ve özelliklere sahip bir sebzedir. Çoğu insan brokolinin hiç işe yaramayan otsu bir ürün olduğunu düşündüğünden hiç tüketmemektedir. Ancak brokoli sağlık açısından yüzyıllardır kullanılan nadir sebzelerden birisidir. Üstelik sanılanın aksine çok büyük faydalara ve özelliklere de sahiptir.

Brokolinin anavatanı neresidir?

Brokolinin anavatanına baktığımızda İtalya’yı görmekteyiz. İsmini de İtalya’dan alan brokoli aslında sadece İtalya’da yetişen bir sebze değildir. İtalya başta olmak üzere Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü pek çok farklı noktada sıklıkla yetiştirilmektedir. Ayrıca yapılan pek çok araştırmaya göre brokoliyi Antik Yunanlılar ve Romalılar düzenli bir şekilde tüketiyorlarmış. Bu durum aslında bizlere brokolinin çok eskilerden beridir önemi bilinen ve çok faydalı bir sebze olduğunu göstermektedir. Günümüzde yemek alışkanlığı çok büyük bir değişim yaşadığından insanların çok büyük bir kısmı zararlı olan fast food yemeklere ilgi göstermektedir. Zararlı olan bu aşırı yağlı ve aşırı kızarmış olan yemekler insan sağlığı açısından da çok büyük problemlere kapı araladıklarından bir sürü hastalığın oluşmasına neden olmaktadırlar.

Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre hastalık oranları çok ciddi bir şekilde artış göstermektedir. Bu artışın oluşmasında ilk sıraya tüketilen gıdaları almaktayız. Çünkü insan sağlığının en çok etkilendiği şey vücuda alınan gıdalardır. Vücuda alınan gıdalar sağlıklı olmadığından zamanla toksin maddelerin (zararlı maddeler) oluşmasına ve vücudun çökmesine sebebiyet vermektedirler. Bu da beraberinde pek çok hastalığı getirmektedir. Özellikle medyanın da etkisiyle insanlar gördükleri reklamlardaki yemeklere daha meyilli hale gelmiş durumdalar. Bu yemeklerin çok büyük bir kısmı aşırı kızarmış, aşırı yağlı ve zararlı yemeklerden oluşmaktadır. Bu tür yemeklerin tüketilmesi vücutta hiç istenmeyen pek çok probleme kapı aralamaktadırlar.

Brokoli

Brokoli Türkiye’de yetişir mi?

Brokoli genel olarak Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde yetiştiği için ülkemiz sınırları içerisinde de yetişmektedir. Özellikle Akdeniz’e kıyısı olan illerimizde (Manisa, Antalya, Mersin vs.) çok fazla yetiştirilmektedir. Ülkemizde çok büyük bir üretimi olan brokoli son zamanlarda en çok tüketilen sebzelerden birisi olmuştur. Özellikle medyanın da etkisiyle bir sürü reklamı yapılan brokoli en çok tercih edilen sebzelerin başında gelmektedir. Ayrıca bilimsel araştırmalara da konu olan brokolinin pek çok faydasının olduğu tespit edilmiştir.

Brokoli ne kadar zamanda yetişmektedir?

Lahanagiller familyasına mensup olan brokoli dikildiği günden itibaren ortalama 45-130 gün arasında yetişip hasar edilmektedir. 4 tane ana çeşidi bulunan brokolinin tespit edilmiş pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalarının insanlar tarafından bilinmesi üretimine de çok fazla yansımıştır. Öyle ki son zamanlarda brokoli üretimince çok ciddi bir ivme yaşanmıştır.

Brokolinin faydaları nelerdir?

Brokoli son zamanların en çok merak konusu olan sebzelerinden birisi olduğu için birden fazla bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Yapılan pek çok bilimsel çalışma neticesinde brokolinin pek çok özelliği ve faydası keşfedilmiştir. Ayrıca bu faydalar brokoliye olan ilgiyi de arttırdığından son zamanlarda brokoli üretimi de çok fazla artmıştır. Peki, brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli insan sağlığı için neden önemlidir? Hepsi ve daha fazlası için işte detaylar…

 • Çok kuvvetli bir antioksidandır.
 • Vücudu pek çok hastalığa karşı korumaktadır.
 • Vücut direncini arttırmaktadır.
 • Kansere karşı çok etkili bir silahtır. Kanserin insan vücuduna bulaşmasını önlemektedir.
 • Vücudu pek çok toksin maddeden (zararlı maddeler) arındırmaktadır.
 • Çok fazla vitamin ve mineral içermektedir.
 • Diş ve kemik sağlığını korumaktadır. Ayrıca kemiklerin daha sağlam olmasını sağlamaktadır.
 • Çok zengin lif oranına sahiptir.
 • Kalp sağlığı açısından son derece önem arz etmektedir. Pek çok kalp problemine iyi gelmektedir.
 • Karaciğeri kansere karşı korumaktadır. Nitekim yapılan pek çok bilimsel araştırmada brokolinin karaciğer kanserine karşı çok etkili olduğu tespit edilmiştir. Hatta karaciğer rahatsızlıklarında da tedavi yöntemi olarak brokoli kullanılmaktadır.
 • Kalori açısından çok düşük orana sahip olan brokoli kilo vermeyi de desteklemektedir. Öyle ki pek çok diyet listesinde kendisine yer bulmaktadır.
 • Lifli yapısı sayesinde ani acıkmaların da önüne geçen brokoli karnı uzun süre tok tutabilmektedir.
 • Brokoli kalsiyum, lif ve C vitamini sayesinde metabolizmayı hızlandırır.
 • Hamile kadınların doğacak çocuklarının beyin hasarını önlemektedir. Bu nedenle hamilelik dönemlerinde brokoli tüketilmesi çok önemlidir.
 • Saç dökülmesine de çok iyi gelmektedir.
 • Yaşlanmayı geciktiren brokoli, yaşlılık belirtilerini en aza indirmekte ve vücudun sürekli canlı, diri ve güzel gözükmesini sağlamaktadır.
 • Vücudun pH seviyesini dengeler
 • Beyin ve sinir sistemini destekler.
 • Sindirim sistemini güçlenmesini sağlamaktadır.

Brokolinin bilimsel olarak ispat edilmiş daha pek çok özelliği bulunmaktadır. Özellikle faydalarının tespit edilmesiyle beraber tüketimi de artan brokoli son zamanların en çok tüketilen sebzeleri arasında yer almaktadır. İnsan sağlığına sağladığı faydalar sayesinde adından sıklıkla bahsettiren brokoli çok kuvvetli bir antioksidan olduğundan vücudun hem direncini arttırmakta hem de hastalıklara karşı korunmasını desteklemektedir. Özellikle kış aylarında hastalıkların artmasıyla beraber vücudun hastalanmasını önleyen brokoli vücudu süreli canlı ve diri tutmaktadır. Brokoli aynı zamanda tam bir kanser düşmanıdır. Kanser hücrelerinin büyümesini ve vücuda bulaşıp zarar vermesini önlemektedir. Pek çok kanser çeşidiyle savaşan brokoli bu özelliği ile diğer pek çok sebzeden ayrılmaktadır. Özellikle karaciğer kanserine karşı çok etkili olan brokoli karaciğerde meydana gelen pek çok hastalığı önlemektedir. Öyle ki karaciğer hastalıklarında (özellikle kanser) tedavi yöntemi olarak brokoli kullanılmaktadır.

Brokoli

Çok zengin minerallere ve vitaminlere sahip olan brokoli vücutta bulunan pek çok toksin maddeyi (zararlı madde) temizlemektedir. Böylelikle vücudun daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda brokoli diş ve kemik sağlığı için de çok önemlidir. Uzmanlar özellikle çocukların brokoliye alışmaları konusunda aileleri sıklıkla uyarmaktadır. Fiziksel gelişim için brokolinin tüketilmesi çok büyük faydalara neden olmaktadır. Kemiklerin daha sağlıklı gelişmesini sağlayan brokoli ileriki yaşlarda (yaşlılık) kemik erimelerinin de önüne geçmektedir. Brokoli çok zengin oranda lif içerdiğinden pek çok diyet listesinde yer almaktadır. Diyet listelerinde yer almasının 2 nedeni bulunmaktadır. Birinci nedeni çok düşük kalori oranına sahiptir. İkinci nedeni ise lifli bir yapıda olduğu için ani acıkmaları önlemekte ve karnı çok uzun süreler tok tutmaktadır. Bu iki durumda kilo vermeyi desteklediğinden pek çok diyetisyen brokolinin sıklıkla tüketilmesini tavsiye etmektedir. Beyin ve sinir sistemine iyi gelen brokoli aynı zamanda cilt sağlığı için de çok fazla önem arz etmektedir. Yaşlanmayı geciktirmekte ve yaşlılık belirtilerini olabildiğince azaltmaktadır. Vücudun daha genç, dinamik, canlı ve güzel gözükmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir