Temizlik geçmişten günümüze her toplumda her medeniyette görülmüş bir uygulamadır. Antik çağlardan günümüze pek oldukca değişik uygarlık (Hititler, Sümerler, Romalılar, Mısırlılar, Türkler…) temizliğe oldukca büyük ehemmiyet vermiştir. Temizliği anane ve göreneklerinin bir parçası haline getirmişler ve gittikleri yerlerde bu uygulamayı götürmüşlerdir. Eskiden olduğu benzer biçimde günümüzde de temizlik oldukca mühim bir konumda yer verilmiştir. Bilhassa 2019 senesinde baş gösteren ve tüm dünyaya yayılan küresel salgın olan Covid 19 sebebiyle temizliğe kısaca hijyene fazladan dikkat edilmiştir. Temizlik insan sağlığı kadar çevrede yaşayan tüm canlılar için de oldukca önemlidir. Temiz olmayan bir mekânda hiçbir canlı yaşamını sürdüremez. Oldukça fazla mikrop ve bulaşıcı hastalık olduğundan insan ömrü oldukça kısalmaktadır.

Temizlik tüm insanlığın ortak problemlerinden birisidir. Her insanın temiz olması demek tüm toplumun ve yaşanılan bölgenin temiz olması anlama gelir. Temizliğin olmadığı yerlerde çoğu zaman insan ömrü de oldukca kısa olmaktadır. Bunun en büyük örneğini Orta Çağ Avrupa’sında görmekteyiz. Nitekim Orta Çağda Avrupa’nın neredeyse tamamı temizliğe asla ehemmiyet vermediğinden şehirler, sokaklar ve pek oldukca mekân pislikler içindeydi. Bu durum haliyle salgın hastalıkların ve bulaşıcı hastalıkların oluşmasını sağlamaktaydı. İnsanların bir çok ne ev temizliğine ne de kişisel bakımlarına ehemmiyet veriyorlardı. Suda yıkanma uğursuzluk sayıldığı için ömründe asla yıkanmayan binlerce insan vardı. Tüm bu durumlar hastalıkları tetiklemiş ve tarihin görmüş olduğu pek oldukca ölümcül hastalığın oluşmasına niçin olmuşlardır.

Temizliğe olan ehemmiyet zaman içinde artmaya başlamış ve hijyen mevzusu tekrardan tartışılıp görüşülmüştür. Bilhassa sabunun sık kullanılmasıyla beraber pek oldukca ürün yavaş yavaş üretilmeye başlanmış ve yaşamımıza girmiştir. Dünyadaki gelişmeler ikinci dünya savaşından sonrasında oldukca süratli bir halde artmıştır. Bu artış yaşanmış olan alanlardan biriside temizlik sektörüydü. Pek oldukca değişik deterjan, sabun ve buna benzer daha niceleri hayatımızda yerlerini almışlardır. Sadece bu durumun getirisi olmasıyla birlikte götürüsü de oldukca olmuştur. Meydana getirilen temizlik malzemelerinin bir çok kimyasallardan meydana geldiği için insan sağlığını tehdit eden yeni bir durum ortaya çıkmıştır. Pek oldukca rahatsızlığa ve hastalığa kapı aralayan bu zararı dokunan ürünler oldukca ciddi ölümlere bile niçin olmuştur.

2. Dünya savaşıyla birlikte artan kimyasalların kullanımı günümüzde de asla önemini yitirmeden hala devam etmektedir. Günümüzde meydana getirilen her şeyde kimyasallara rastlamak mümkündür. Yaşanmış olan bu durumlar insanların sağlığı açısından oldukca büyük problemlere niçin olmuştur. İnsanlar zaman içinde bu gidişata dur demek için pek oldukca yeniliğe ve bilimsel araştırmaya başlamışlardır. Meydana getirilen araştırmalar neticesinde aranan şeylerin oldukca ötelerde olmadığı tespit edilmiştir. Kimyasal içermeyen organik yöntemler insanların sağlığını koruduğu benzer biçimde ceplerini de korumaktaydı. Bundan dolayı piyasadaki pek oldukca değişik markalı ürün oldukca büyük paralarla satıldığından insanları zora sokmaktaydı. Bilhassa ev temizliğinde kullanılan ürünler oldukca pahalı ve aşırı kimyasallar içermektedir. Geçmişte pek oldukca örneğini gördüğümüz tuz ruhu ve öteki kimyasalların karıştırılmasıyla pek oldukca ölüm gerçekleşmiştir. Ek olarak kullanılan bu malzemeler yoğun kimyasallar içerdiğinden pek oldukca cilt hasatlığına kapı aralamaktadır. Cilt döküntüleri, kaşıntılar, kızarıklık ve daha pek oldukca problem görülebilmektedir. Peki, tüm bu olumsuzluklardan korunmak ve ev temizliği için yapılması gerekenler nedir? Ne benzer biçimde yolar bulunmaktadır? İşte detaylar…

Evde organik yollarla derinlemesine temizlik yolları?

Karbonat ile temizlik yolları;

Karbonat çoğu zaman mutfaklarda kullanılan bir ürün olarak bilinmektedir. Sadece karbonatın tek işlevi bu değildir. Her mutfakta bulunan bu araç-gereç ile aslına bakarsak oldukca büyük temizlikler yapılabilmektedir. Üstelik oldukca ağrı kimyasallar içeren maddelere nazaran daha güzel temizlemektedir. Karbonat tamamen organik olduğundan de herhangi bir kimyasal madde içermemektedir. Bu da insan sağlığını hiçbir şekilde tehlikeye atmamaktadır. Ev temizliğinde kişisel bakıma kadar pek oldukca değişik alanda etkili olan karbonat temizlik için oldukca iyi ve ekonomik bir üründür. Karbonatın özetlemek gerekirse hangi alanlarda kullanıldığına bakacak olursak;

Karbonat

  • Halılarda meydana gelen kirler zaman içinde fena kokuların çıkmasına niçin olmaktadır. Bu fena kokular bir çok kez daha da ileriye giderek adeta bir mikrop yuvasına dönüşmektedir. Üstelik evin atmosferini de değiştirdiğinden canınızın sıkılmasına yol açabilmektedir. Peki, bu durumdan kurtulmak için kimyasal ürünler mi kullanılmalı? Bu probleminin cevabı hayırdır. Bundan dolayı minimum onlar kadar oldukca iyi temizleyen ve bir ürün bulunmaktadır. Üstelim tamamen organik ve insan sağlığına herhangi bir ziyanı da bulunmamaktadır. Evinizde halıları temizlemeden ilkin kokunun çıkmış olduğu yere karbonat serpiştirin ve arkasından temizliğe başlayın. Karbonat kokuyu tamamen kestiği benzer biçimde oldukca hoş bir kokunun da ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
  • Karbonat pek oldukca kir ile savaşmakta ve en inatçı lekeleri bile kolaylıkla söküp atmaktadır. Üstelik lekeleri söküp atarken de kumaşlara hiçbir zarar vermemekte ve elbiselerin derhal yıpranmasını önlemektedir. Bunun için yapılması ihtiyaç duyulan şey oldukca basittir. Lekeli bölgeye karbonat dökmek ve iyice yıkamaktır. İşlem yalnız bu kadardır. Extra deterjanlara para harcamanıza gerek kalmamıştır.
  • Karbonat kireçlerin çözülmesinde ve giderilmesinde de oldukca etken bir rol oynamaktadır. Bilhassa çaydanlıklarda ve demliklerde zaman içinde oluşan kireçlerin çözülmesinde karbonat oldukca etili bir yöntemdir. Bunun için averaj 1 paket karbonatı demliğin içine boşaltın ve üstüne sıcak su ilave ederek birazcık bekleyin. Sıcak su alt tabadaki kireçlerin çözülmesini ve yüzeye çıkmasını elde edecektir. Bu sayede kireç çözücü benzer biçimde malzemeler almanıza asla gerek kalmayacaktır.

Beyaz sirke ile temizlik yolları;

Tıpkı karbonat benzer biçimde beyaz sirkede temizlikte kullanılan bir üründür. Bir tek bir alanda kullanılmamakta ve pek oldukca değişik amaçlarla kullanılmaktadır. Zamanı ise Antik Yunan ve Mısır medeniyetlerine kadar dayanmaktadır. Geçmişten günümüze pek oldukca değişik alanlarda kullanılmıştır. Günümüzde de aynı şekilde pek oldukca alanda beyaz sirke etken olarak kullanılmaktadır. Temizlik alanında da oldukca fazla tercih edilen ve kullanılan beyaz sirke tamamen zararsız ve organik olması sebebiyle her insanın gönül rahatlığıyla kullandığı bir üründür. Üstelik kimyasal maddeler içermemesi ve oldukca aşırı pahalı olmaması beyaz sirkeye olan talebi arttırmış durumdadır. Sirke ruhu olarak malum beyaz sirke bu adı saydam olmasından dolayı almaktadır. Başta Avrupa ülkeleri olmak suretiyle pek oldukca bölgede yaygın olarak kullanılmaktadır. Meydana getirilen araştırmalarla beyaz sirkenin temizlikte de oldukca iyi performans sergilediği görülmüştür. Özetlemek gerekirse bunlara bakacak olursak şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Naturel bir dezenfektan görevi gören beyaz sirke temizlik suyuna eklenip kullanılabilir. Ek olarak yüzey temizliğinde bilhassa banyo ve mutfak temizliğinde oldukca etkili sonuçlar vermektedir. Yüzeylerin temizlenmesinde oldukca etken rol oynayan beyaz sirke yüzeylere hasar vermeden tüm kirleri almakta ve yüzeylerin uzun süre temiz kalmasını sağlamaktadır.
  • Beyaz sirke cam yüzey temizliği kadar camların temizlenmesinde de oldukca mühim bir rol oynamaktadır. Camların çizilmeden ve kir izi bırakmadan temizlenmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte zararı dokunan bakterileri ve mikropları ortadan kaldırdığı için ütü benzer biçimde aletlerin temizliğinde oldukca etkili sonuçlar vermektedir.
  • Beyaz sirkenin yumuşatıcı benzer biçimde bir özelliği olduğundan kıyafetlerin temizlenmesinde oldukca etkilidir. Ek olarak sebzelerin ve meyvelerin temizliğinde düzgüsel sudan daha etkili ve daha kuvvetli temizlediğinden aldığınız ürünlerin daha sıhhatli olmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir