Enflasyonun artmasıyla geçim sıkıntısı çeken bir fazlaca yurttaş yurtdışına gitmek için bir fazlaca araştırma hayata geçirmeye başladı. Hangi ülkede yaşam standartı iyi mi? Ne kadar iyi şartlarda yaşıyorlar ve en önemlisi asgari tutarı ne kadar? Bir fazlaca ülkede yaşam şartlarını araştıran insanoğlu oralarda yaşamı sürdürmenin iyi mi olacağına dair deneyim etmeyenleri için fazlaca zor ve oldukça kararsız bir duruma düşürüyor. Bu yüzden asgari ücretin seviyelerin ile yaşam standartları ve enflasyon benzer biçimde durumları olup olmadığı soruları akılları karıştırıyor.

Avustralya yırtıcı doğasıyla mükemmel bir ülke

Azca fazlaca araştırma yapanlar bilir. Her tarafı yeşillik ve yırtıcı doğasıyla görenleri hayrete düşüren bir ada ülkesi olan  Avusturalya’nın para birimi Avusturalya dolarıdır. Ülkede salgına dair hiçbir ibare kalmadı. Maske zorunluluğu dahi artık yok. Ülkeye giriş yapmadan ilkin korona döneminde iyi mi bir süre geçirdiğinden bahsedecek olursak eğer, korona döneminde kira yardımı, bağışlama yardımı gelir düzeyi altında olanlar 1080 dolara ek olarak 420 dolar benzer biçimde bir para yardımı yapılmış oldu. 44 cent olan benzin vergi oranı düşürülerek 22 cent civarına geldi. Korona periyodunu bu şekilde atlatan Avusturalya, korona sonrası dünyadaki enflasyondan fazlaca etkilenmedi.

Vergi oranları

Avusturalya’da her üç birim gıdandan iki birimi üretilir. Maden ülkesi olması sebebiyle madenlerin artması ülkeye mühim bir gelir kaynağı oluşturdu. Tutarları artan şeyler direkt olarak ithal ürünlerden oluşuyor. Her yerde görürüz yıl sonu indirimleri diye malum cenup yarım kürede yer almış olduğu için yıl sonu indirimleri orada haziran ayında oluyor. Avustralya’da standart vergi oranı yüzde 10’ndur. Birçok besin ürününden vergi alınmaz. Fakat eğer pahalı bir otomobil alıyorsanız o süre yüzde 33 vergi ödüyorsunuz. Ev alırken de devlete yüzde 5’in üstünde vergi+harç parası vermeniz kafi.

Avustralya’da kademeli vergi sistemi vardır

  • Senelik geliri 18.200 dolar olanlar vergi vermezler
  • 18.201-45.000 dolar olanlar 18.200 her dolar için 19 cent ödemek zorundalar
  • 45.001-120.000 dolar olanlar düz 5.092 dolar 45.000 dolar olan her bir dolar için 32 cent vergi verirler.
  • 120.001-180.000 dolar olanlar düz 29.467 ve buna ek olarak 120000 üstü her bir dolar için 37 cent vergi verirler.
  • 180.001 dolar ve üstü geliri olanlar için düz 51.667 buna ek olarak her 180000 dolar üstü her bir dolar için 45 cent ödeme gerçekleştirirler

Avustralya’da  enerji neredeyse parasız

Faturalar genel anlamda 3 aylık olarak gelir. Elektrik ve gazı elde eden bir fazlaca şirket var. Fakat siz isterseniz istediğiniz dağıtıcı firmayla çalışabilirsiniz. Su ise eyalet eyalet olduğundan tamamen eyalet tarafınca karşılanıyor. Evlerin senelik vergisi belediyelere aittir. Yerden yere değişmekle birlikte cenup Avustralya da bu sayı 1600-2000 dolar içinde değişmektedir. Ev tutarları da haftalık ödenir  ister. İster 2 ister 4 haftalık ev sahibiyle anlaşarak ödeme planınızı oluşturursunuz.

Güneş panelleri her konutta var

Güneş enerjisinden yararlandığı için ülkede elektrik neredeyse parasız. Tüm konutlarda güneş panelleri var. Bu güneş panelleri kullanılarak elektrik kullanılıyor. Eğer güneşten fazla tutum ederseniz o süre fazlasını satıp faturadan düşebilirsiniz. Güneş paneli kullanmak isteyenler için ise bilhassa teşvikte bulunuluyor. Bu yüzde bağışlama veriliyor.

Asgari tutarı en fazla olan ülke

Avustralya’da aylık asgari ücret 2900 dolar. Bu dünyadaki en yüksek asgari ücret tutarı. Bu yalnız çalışan için. Düzensiz, ya da bağımsız çalışanlar için bu ücret daha da fazlalaşıyor ve yüzde 25’lere kadar çıkıyor. Asgari ücretle emek harcama fırsatı yüzde 5 civarında. 2.900 Avustralya doları, 2.155 ABD doları yapıyor. 2.155 bin ABD doları ise 31 bin  620,75 Türk lirası yapıyor. Doğrusu bugün Avustralya’da çalışan biri bir aylık maaşıyla Türkiye’de oldukça iyi bir yaşam standartına haiz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir