Devletimizde verilen en düşük maaş seviyesi asgari ücret olarak belirlenmiştir. Asgari ücret le çalışan bireyler için her yıl belirli bir maaş zammı uygulanmaktadır. İlk kez 2022 yılı içinde ikinci enflasyon zammından etkilenen asgari ücret, bu yıl ilk kez zam almış oldu. Bu zam ile beraber 2022 yılı içinde güncel olarak 5 bin 500 Türk Lirası seviyesine kadar yükselen asgari ücret için ise yeni zam oranları netleşmeye başladı. Yıl sonunda yapılacak olan maş zammı kapsamında yükselmesi beklenen asgari ücret için enflasyon oranları takip ediliyor.

Asgari ücret için net tahminler belli oldu

Her yıl belirli bir oranda zam alan asgari ücret, vatanımızda çalışanlara verilen en düşük maaştır. Norma şartlarda her senenin sonunda enflasyon averajına bağlı şekilde bir kez zamlanan asgari ücret, 2022 senesinde ise global enflasyona karşı vatandaşları koruma politikası kapsamında iki kez zamlandırıldı.

İlk olarak senenin başlangıcında uygulanmaya başlanan düzgüsel maaş zammı ve ikinci olarak da Temmuz maaşlarını etkileyen ikinci enflasyon zammı olarak karşımıza çıkan bu zamlar ile asgari ücret 2022 yılı içinde 5 bin 500 Türk Lirası seviyesine yükseltilmiş oldu. Sadece tam son zammın yapılması ile bu seviyeye yükselmiş iken, asgari ücret gündeminde bir yeni zam beklentisi daha gündeme geldi. Asgari ücrete gelecek bir sonraki zam yeni yıl zammı olarak işlenecek ve 2023 Ocak ayında alınmaya başlanacak zamlı asgari ücret için tahminler her geçen gün netleşiyor.

Asgari ücrete refah oranı

Asgari ücret için 2023 Ocak ayında uygulanması belirlenen formülün içinde net enflasyon zammının yanı sıra bir de refah oranı hesaplanması planlanıyor. Asgari ücret için yapılacak zamda vatandaşların refah seviyesinin enflasyon karşısında geriye düşmemesi adına hem 6 aylık enflasyon averajı hem de bir ek refah oranı artışı uygulanacak. Bu uygulamanın yapılması ile beraber asgari ücret hem 6 aylık averaj enflasyon kıymeti hem de devlet tarafınca belirlenecek olan refah oranı ile zam alacak.

Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret için belirlenen formüllerin netleşmeye başlaması ile beraber averaj rakamlar da ortaya çıktı. Asgari ücrette eğer refah oranı uygulanmaz ise bu durumda asgari ücret 7 bin Türk Lirası üstünde olacak. Averaj olarak 7 bin 250 Türk Lirası seviyesine yakın olması beklenen bu değerin yanı sıra, formülün değişmesi kapsamında asgari ücret tahmini de değişiyor. Eğer asgari ücret için hem enflasyon farkı hem de refah oranı hesaba alınırsa, asgari ücretin 9 bin Türk Lirası seviyesinde olması planlanıyor.

Enflasyon averajı netleşmeye başladı

Asgari ücret için meydana getirilen son zam ile beraber Temmuz ayından itibaren yatırılan maaşlar 5 bin 500 Türk Lirası değerine yükselmiş oldu. Her ayın enflasyon yüzdelerinin açıklanması ile beraber averaj 6 aylık enflasyon kıymeti kapsamında zamlanan asgari ücret için yeni zam ise yılbaşında netleşmiş olacak. Ağustos ve Eylül aylarının averaj enflasyon yüzdeleri baz alınırsa ve averaj enflasyon bu şekilde devam ederse, asgari ücret için yapılacak enflasyon zammı gene yüzde 30 çevresinde uygulanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir