Aşı Randevusu Nasıl Alınır? Covid-19 Aşı Randevu Alma; Aşı yapmak isteyen vatandaşlar randevuyu iyi mi alacaklarını araştırmaktadır. Covid-19 salgını süresince bir aşı bulunması umuduyla, tüm ülkeler tedbirlerini genişletti. Artık aşının bulunması ve kolay ulaşılabilir hale gelmesiyle beraber, vatandaşlar da aşı randevusu alarak aşılarını olmaya başladı.

Yaş ve meslek gruplarına nazaran hepimiz aşısını olmaya başladı. Türkiye’de aşılanan şahıs sayısı 1 Milyonu aşmış durumda. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın da tarif etmiş olduğu şeklinde, 1 Milyon hedefine an itibariyle ulaşmış bulunuyoruz.

  • Yaşam Eve Sığar Kod Gelmiyor

SGK’lılara aşı randevusu açıldı!

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu duyuruya nazaran, SGK’lı çalışanların tümünün aşılamasına başladı. SGK kaydı şu demek oluyor ki toplumsal güvencesi olan hepimiz, E-Nabız ve MHRS üstünden şu demek oluyor ki e-devlet ile giriş yaparak anında aşı randevusu alabilirler!

Makalede Neler Var?

Aşı Randevusu Nasıl Alınır? HIZLI

SGK Kayıtlı Çalışanlara Aşı Yapılacak mı?

MHRS Aşı Randevu Alma Yöntemi

MHRS Aşı Randevu Nasıl Alınır?

MHRS ALO 182 Nedir?

e-Nabız Covid-19 Aşı Randevusu Alma 2023

Covid-19 Aşı Randevu Alma Nasıl Onaylanır?

Aşı Randevu Alma İptal Edilebilir Mi?

Hangi Hastanede Aşı Olacağım?

Aile Hekimi Covid-19 Aşı Randevusu Alma

Vatandaşlar Hangi Aşıları Tercih Edebilir?

Covid-19 Aşısı Çıktı Mı? Sorgulama

Covid-19 Aşısı Nasıl Uygulanıyor? (Aşı Randevu Alma Sonrası)

BionTech Aşısı İçinde Ne Var?

BionTech Yan Tesirleri Nedir?

Aile Hekimliğinde Aşı Yapılır mı?

Aşı İçin Kimlik Kartı Lüzumlu midir?

Aşı Randevusu Nasıl Alınır? HIZLI

Toplumsal Güvenli Kurumu (SGK) kayıtlı olan tüm çalışanların aşı sırasına dahil olması ile birçok insan E-Devlet, MHRS ve E-Nabız şeklinde sistemlere giriş halletmeye başladı. Bunun sonucunda, yoğunluk yaşanması sebebiyle platformlarda aşırı yoğunluk meydana geliyor.

Aşı buluşma sürecinde, randevularda zorluklar yaşanabiliyor. Bu yazımızda aşı randevusu iyi mi alınır? Sistem yavaşlamasına karşın aşı buluşma alma iyi mi yapılır? Bunlardan bahsedeceğiz, dikkatle uygulamanız durumunda süratli ve ergonomik bir halde buluşma alabilirsiniz.

SGK Kayıtlı Çalışanlara Aşı Yapılacak mı?

Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca 14 Haziran akşamı yapmış olduğu açıklamada, SGK kaydı olan tüm çalışanların 15 Temmuz zamanı itibariyle covid-19 aşı buluşma alma işlemini yapabileceklerini belirtti. Bunun arkasından birçok şahıs aşı buluşma alma işlemleri yapabilmek için E-Devlet, MHRS, E-Nabız şeklinde platformlara giriş halletmeye başladı.

Birçok kişinin girmeye emek vermesi üstüne, sistemde yoğunluk yaşanınca, vatandaşlar aşı buluşma oluşturmadı. İnsanların aklına şu sual geliyor. Bu yoğunluk yaşanırken iyi mi buluşma alacağız? Bu yazımızda tüm detaylarıyla covid-19 aşı buluşma alma işlemini anlatacağız.

Bu müjdenin açıklanmasının arkasından belirli bir süre geçse de E-Nabız üstünde yaşanmış olan yavaşlıklar devam ediyor. Bu, vatandaşların sisteme girerek buluşma almasını zor hale getiriyor. Bu yavaşlık, akıllı telefonlarda bulunan MHRS aşı buluşma uygulaması ile yaşanmıyor. Şu anda Merkezi Doktor Randevu Sistemi’nde de bu şekilde bir yoğunluk söz mevzusu olsa da yoğunluk ile başa çıkılabiliyor. MHRS üstünden süratli bir halde aşı buluşma işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

MHRS Aşı Randevu Alma Yöntemi

Randevu alabilmek isteyen vatandaşlar için iki seçenek bulunuyor. Bunlardan birisi MHRS davet merkezi ALO 182 üstünden buluşma almanızdır. Öteki seçenekte ise, MHRS web sitesi üstünden T.C. Kimlik Numarası ve gizyazı ile beraber buluşma almak geliyor.

MHRS Aşı Randevu Nasıl Alınır?

Isterseniz ALO 182 hattından, isterseniz de MHRS web sitesinden aşı buluşma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. MHRS web adresi üstünden buluşma almanız için üye olmanız gerekmektedir. Siteye giriş yaptığınızda “Randevu Al” butonun tıklayın.

Arkasından gelen ekranda “Üye Ol” seçeneğini tıklayın.

Üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonrasında T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz. Randevunuzu oluşturduktan sonrasında onaylamayı unutmayınız. Aşı sürecini aşağıdaki listede anlatıyoruz.

MHRS ALO 182 Nedir?

ALO 182, MHRS telefon numarasıdır. Bu numara üstünden hastane randevuları ve mhrs aşı buluşma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Devlet hastanelerinin tek çatı altına toplanması ile ALO 182 ortaya çıkmıştır. ALO 182 hattından aşı buluşma alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Nabız Covid-19 Aşı Randevusu Alma 2023

e-Nabız ile de Covid-19 şu demek oluyor ki koronavirüs aşı randevusu alabilirsiniz. Alacağınız buluşma, adınıza açılmış olmalıdır. Tıpkı MHRS sisteminde olduğu şeklinde gene e-nabiz.gov.tr adresine giriş yaparak kayıt olmalı yada “e-devlet ile giriş yap” butonuna tıklamanız gerekiyor.

e-Nabız giriş yaptıktan sonrasında alttaki adımları takip ederek aşı randevusu alabilirsiniz.

  • e-Nabız üyeliğine giriş yapılır yada e-Devlet ile girilir,
  • Sol menüden yada ana sayfadan “Randevularım” kısmına girilir,
  • Buradan “Randevu Al” seçeneğine, arkasından “Aşı Randevusu Al” seçeneğine basılır,
  • Sinovac yada Biontech aşılarından birini seçerek buluşma alabilirsiniz.

e Nabız aşı buluşma alma işlemi de oldukça ergonomik ve hızlıdır.

Sadece üye olmadan aşı randevusu almak mümkün değil. e-Devlet ile giriş yap butonuna tıkladıktan sonrasında e-devlet şifrenizi girmeniz gerekiyor. Ondan sonra sistem sizi kayıt sayfasına yönlendiriyor. Bu sayfadaki detayları eksiksiz olarak tamamlayarak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Covid-19 Aşı Randevu Alma Nasıl Onaylanır?

Aşı randevunuzu onaylamayı unutmamanız gerekiyor. Aksi takdirde, aşı buluşma işleminiz geçersiz oluyor. Aşı randevunuz oluşturulduktan sonrasında karşınıza çıkan etiketin ekran görüntüsünü alabilirsiniz yada yakınlarınıza gönderebilirsiniz.

Aşı Randevu Alma İptal Edilebilir Mi?

Aşı randevusu alındıktan sonrasında iptal edilebilir. Sadece buluşma aldıysanız, kesinlikle gitmenizi tavsiye ederiz. Sizin için oluşturulan açılar ondan sonra kullanılmadığı için ziyan olabiliyor. Bu sebeple buluşma aldıysanız gidin ya da iptal edin.

Hangi Hastanede Aşı Olacağım?

Aşı buluşma alma işleminde Aile hekiminiz yada hastanede aşı olacağınızın seçeneği tamamıyla size bırakılmıştır. Bu tercihinizi gerçekleştirdikten sonrasında karşınıza çıkan aşılama hizmeti sunan hastaneler ve aile hekimlerini seçebilirsiniz. Aile hekimi müsaitse buluşma ASM’den de alınabilir.

Aile Hekimi Covid-19 Aşı Randevusu Alma

Bu aşamada kendinize en yakın olan hastaneden yada yalnız kendinize ilişik aile hekimliğinden doluluk oranına nazaran buluşma oluşturabilirsiniz. Hastaneye gidildiğinde her 6 kişide bir yeni flakon açılarak aşı işlemi gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir saat kısıtlaması yoktur.

(Başka aile hekiminde aşı olmak mümkün değildir)

Vatandaşlar Hangi Aşıları Tercih Edebilir?

Aşı randevusu alma işlemini gerçekleştirecekler için iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki, Çin merkezli üretici Sinovac tarafınca üretilen CoronaVac aşısı oluyor. Diğeri ise Türk bilim adamları tarafınca kurulan BionTech Pfizer iş birliği ile üretilen aşı oluyor. BionTech aşısı, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Hasret Türeci tarafınca Mrna teknolojisi kullanılarak üretilmiştir.

BionTech aşısı yenilikçi yaklaşımlar ile dünyada ilgi çekiyor. Sinovac’ın CoronaVac ismindeki aşısı da Mrna teknolojisi ile üretilmiştir, sadece bu aşıda, daha geleneksel yöntemler kullanılmıştır.

İnaktif bir aşıdır. İnaktif aşılar, etkisiz hale getirilen virüslerin vücuda verilerek, bağışıklık sisteminin virüsleri görüp tepki vermesi ile çalışır. Bu kuvvetsiz virüsleri iyi mi yeneceğini öğrenen insanoğlunun bağışıklık sistemi, aynı tehdit ile yine karşılaştığında daha hazırlıklı olarak karşısına çıkar.

Yaşlılık Aylığı Nedir, Nasıl Alınır, 65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

Covid-19 Aşısı Çıktı Mı? Sorgulama

Aşı olabilir miyim, aşı olacak grupta mıyım? Nasıl öğrenirim diyorsanız endişelenmeyin.

Aşı olmak için vatandaşların, aşı grubunda olup olmadığını öğrenmeleri gerekiyor. Bunun için iki seçenek yer ediniyor. Vatandaşlar, oluşturdukları e-Nabız hesabına girerek “Aşı durumunu sorgula” butonundan, aşı olacak grupta olup olmadıklarını kolayca öğrenebilirler. İkinci yol ise, AŞI, T.C. kimlik numarası ve Seri numarasının son 4 hanesini 2023’e kısa ileti yöntemiyle göndermektir.

Telefonlarına gelen ileti ile vatandaşlar, aşı grubunda olup olmadıklarını öğrenebilirler. Aşı olacak grupta yer alınıyorsa, sistem kısa ileti yöntemiyle MHRS aşı buluşma alma sistemine yönlendirir.

Covid-19 Aşısı Nasıl Uygulanıyor? (Aşı Randevu Alma Sonrası)

Aşı buluşma alma işleminden sonrasında yurttaş, seçtiği hekime gittikten sonrasında hekimler “AŞILA” uygulaması üstünden, vatandaşın kimlik numarası, buluşma barkodu ve buluşma numarasına ulaşarak sorgulama yapıyor. Sistem üstünden uygulayacağı aşının barkodunu okutarak, aşıya ilişik detayları sisteme kaydediyor. Aşı Takip Sistemi üstünden aşının sorgulaması yapılıyor, aşı uygun ise aşı işlemi gerçekleştiriliyor, eğer değilse işlem iptal ediliyor.

Doktor, kayıt işlemini tamamlıyor ve vatandaşın cep telefonuna kısa ileti bilgilendirmesi geliyor. Aynı şekilde e-Nabız hesabında bulunan aşı kartı kaydediliyor.

Bundan sonraki aşamada vatandaşın isteği doğrultusunda doktor, “AŞILA” uygulaması üstünden 2. Doz aşı randevusunu veriyor. Aşının türüne nazaran ilk dozdan itibaren belirlenen sürenin geçmesi gerekiyor. Randevu oluşturulduğunda, bu randevunun bilgisi vatandaşa kısa ileti yöntemiyle gönderiliyor ve e-Nabız hesabında karşısına çıkıyor.

2. Doz uygulandığında, şu demek oluyor ki aşı tamamlandığında vatandaşlar, iki aşı bilgisini de e-Nabız hesabı ve HES üstünden görüntüleyebiliyor. Aşı kartı hem İngilizce hem de Türkçe olarak PDF halinde indirilebiliyor. Aşı kartı olmayanları bazı kısıtlamaları olacağı ise hemen hemen netlik kazanmadı.

BionTech Aşısı İçinde Ne Var?

BionTech aşısı, iki doz olması gerekilen ve tam tesir için ideal 21 gün süre gerektiren COVID-19 aşısıdır. Her aşıda olduğu şeklinde içinde etken maddeler, antibiyotik yada başka türden bileşenler bulundurabilmektedir. BioNTech aşısının içinde en mühim bileşen Mrna’dır.

Biontech aşısı, mrna yada haberci olarak malum RNA tekniği üstünde kuruludur. Mrna tabanlı aşılar, COVID-19’un niçin olduğu virüsü kullanmamaktadır. CoronaVac aşısında ise virüsün zayıflatılmış hali kullanılmaktadır. Doğrusu bağışıklık kazanmaya dayalı denilebilir.

Biontech aşısında bulunan Mrna, DNA’nın bulunmuş olduğu hücre içindeki çekirdeğe girmez. Aşı yalnız, hücrelere “spike protein” isminde olan proteninin, zararsız bir parçasını yapma bilgisini taşımaktadır. Bu protein koronavirüsün yüzeyinde bulunmaktadır. Bu aşı yardımıyla Mrna enjekte edildiğinde, hücreler bu sivri uçlu spike proteini kullanır. Koronavirüse maruz kalan bağışıklık sistemini, koronaya karşı antikor üretmesi için uyarmaktadır.

BionTech Yan Tesirleri Nedir?

Aşı, vatandaşlara 3 hafta ara ile iki doz halinde uygulanmaktadır. En oldukca bildirilen yan tesiri, enjeksiyon bölgesinde oluşan ağrıdır. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, ısı, sertlik yada hafifçe şişlik ile karşılaşılabilmektedir. Bu semptomlar sonucunda hassaslaşan bölgede ağrılar hissedilebilmektedir. Ender olarak ise cilt reaksiyonları gelişebilmektedir.

Bu cilt reaksiyonları içinde enjeksiyon bölgesinde döküntü, büyük lekeler yada öteki semptomlar gözlemlenebilmektedir. Reaksiyonlar, genel olarak aşının uygulanmış olduğu bölgede sınırı olan kalmaktadır ve ciddi olarak seyretmemektedir. Bu semptomlar 2 ila 11 gün içinde yok olmaktadır. Öteki yan etkisinde bırakır içinde ise baş ağrısı, kas ağrısı ve bitkinlik görülebilmektedir.

Bu semptomlar bir çok durumda hafifçe olarak seyreder. Baş ağırları, kas ağrıları ve bitkinlik genel anlamda bigün sonrasında yok olmaktadır.

Aile Hekimliğinde Aşı Yapılır mı?

Evet yapılır.

Aşı İçin Kimlik Kartı Lüzumlu midir?

Evet kimlik kartınızın yanında olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir