Her çiçeğin kendi içerisinde çeşitli ölçülerde farklı bakımları bulunurken, Atatürk çiçeğinin de farklı bakım teknikleri bulunmaktadır. Atatürk çiçeği görüntüsüyle kişinin göz zevkini büyük ölçüde okşayan bir bitki olurken Atatürk çiçeğinin bakımına dair tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz!

Atatürk çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir?

  • Atatürk çiçeği son derece hassas bir yapıya sahip olurken, Atatürk çiçeğinin canlı bir görünüm içerisinde olmasını sağlayabilmek özenli bir bakım içerisinde olmanız son derece önemlidir.
  • Atatürk çiçekleri aralı, ocak ve şubat ayları içerisinde açan bir çeşit türüdür.
  • Atatürk çiçeği, çiçek açma dönemi içerisinde yani kış aylarında haftada bir kez sulanması gereken bir bitki olurken, bahar aylarında Atatürk çiçeğinin iki kere sulanması gerekmektedir. Çiçeği aşırı sulamamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Aşırı sulanma sonucunda çiçek büyük ölçüde çürüyecek buna bağlı olarak da çiçek hayatını kaybedecektir.
  • Atatürk çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, saksı tabağında kesinlikle su bırakmamanız gerekmektedir.
  • Atatürk çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için, Atatürk çiçeğinin uygun ölçüde ışık alması gerekmektedir. Atatürk çiçeğinin yeterli ışığı alabilmesi için pencere önüne koymayı deneyebilir ve çiçeğinizin ne denli büyüyeceğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.
  • Atatürk çiçekleri hava akışlarından fazlasıyla etkilenebilen bir bitki olmaları dolayısıyla bazı mevsimlerde yapraklarını dökebilmektedirler. Atatürk çiçeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilmek için Atatürk çiçeğini sürekli olarak gözetim altında tutmanız fazlasıyla önemlidir.

Atatürk çiçeği ne kadar büyür?

Gösterişli görünümü ve birbirinden canlı yapraklarıyla çiçekseverlerin en sevdiği çiçekler arasında yer alan Atatürk çiçeği, gerekli bakımlarının düzenli olarak yapılması durumunda 5 metreyi açan çiçekleriyle tüm güzelliklerini sizlere sunmaktadır. Atatürk çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için, çiçeğe uygun ölçülerde su vermenizin yanı sıra güneş ışığını alabileceğiniz uygun bir ortamda bulundurmanız, çiçeğin yapraklarının büyümesine ve çok daha canlı bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır.

Atatürk çiçeği ne kadar sulanmalıdır?

Atatürk çiçeğinin sağlıklı bir boyutta olabilmesini sağlayabilmek için Atatürk çiçeğine uygun koşullarda su vermeniz son derece önemlidir. Atatürk çiçeğinize su verirken, toprağın nemini kontrol ederek su vermeniz çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Atatürk çiçeğinin güçlü ve sağlıklı büyüyebilmesi için toprağın kuruluğunu test ederek su verme durumu içerisinde olmanız fazlasıyla önemlidir. Atatürk çiçeğinin sağlıklı olabilmesi için mutlaka fazla olan suyun, çiçekten alınması gerekmektedir. Nemli bir ortamı seven Atatürk çiçeğini bilhassa yaz aylarında sprey şişe sayesinde su vermeniz tüm yaprakların uygun ölçüde ıslanması, Atatürk çiçeğinin sağlıklı büyümesini sağlayacaktır. Atatürk çiçeğinin saksının delikli olması ve toprağın hava alabilir boyutta olması, Atatürk çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayacak yöntemlerin başında gelmektedir.

Atatürk çiçeği hangi ortamda yetiştirilmelidir?

Atatürk çiçeği çok soğuk yahut çok sıcak ortamlarda uygun gelişimini tamamlayamamaktadır. Bu gibi durumların oluşması durumunda Atatürk çiçeğinin yapraklarında büzüşme ve solma gibi durumların oluştuğunu gözlemlersiniz. Atatürk çiçeğinin sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesini sağlayabilmek için güneş ışınlarını alabileceği aynı zamanda bolca aydınlığın bulunduğu bir ortama koymanız çiçeğin gelişimi açısından fazlasıyla önemlidir. Eğer direkt olarak güneş ışığını almayan bir pencereniz bulunuyorsa Atatürk çiçeğinizi o pencerenin önüne konumlandırabilirsiniz.

Atatürk çiçeğinin budaması ne zaman yapılmalıdır?

Bahar itibarıyla yapraklarını dökmeye başlayan Atatürk çiçeğinin en sağlıklı budama dönemi yine bu süreçtir. Bilhassa mayıs ayı itibarıyla gövde üzerinden cansız yaprakların temizlenmesi Atatürk çiçeğinin sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu süreç içerisinde Atatürk çiçeği üzerinde kurumuş dalları kesmeniz, yeni dönem ile Atatürk çiçeğinizin çok daha canlı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir