Anavatanı Meksika olan bu bitki defnegiller familyasına aittir. Küre biçiminde olan meyve yeşil renktedir. İç rengi krem veya sarı renkte olur. Besleyici özelliği fazla olan bu meyve Tropikal iklime sahip olan bölgelerde yetişmektedir. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Oldukça faydaları bulunmaktadır.

Avokado Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Avokado zengin içeriği sayesinde oldukça faydalı bir meyve türüdür. Yinede dikkatli tüketim yapılması gerekmektedir. Özellikle diyet yapanların her gün düzenli bir şekilde tüketim yapmaları doktorlar tarafından uygun bulunmuştur. Avokado içerisinde bulunan doymuş yağ miktarı 24 gram olarak bilinmektedir. Bu nedenden dolayı avokadoyu her gün tüketiminde bir sakınca bulunmamıştır.

Avokadonun Besin Değeri Nedir?

Avokado sağlık bakımından çok fazla şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Cilt ve sağlık açısından faydaları bulunan bu meyvenin besin değerleri oldukça fazladır. Yaklaşık 100 gram avokadonun besin değerleri şöyledir:

Protein, 1,7, Enerji, 144, Karbonhidrat, 4,5, Yağ, 14, Magnezyum, 37, Bakır, 0,35, Demir, 0,76, A vitamini, 344, C vitamini, 11 ve daha birçok içerisinde besin değerleri bulunmaktadır. Sağlık açısından ve cilt bakımı için tüketimi bolca yapılması gereken meyve türüdür.

Avokado Faydaları Nelerdir?

Avokado sağlık açısından özellikle diyet yapanlar için çok fazla tüketilen meyvedir. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde çok fazla tercih edilen meyve türleri arasındadır. Avokadonun faydaları şunlardır:

 • A, C ve E vitaminleri oldukça fazladır
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyidir
 • Kolesterol düşürür
 • Üreme sisteminde faydalıdır
 • Kansızlık hastalığına iyi gelir
 • Hamile olanlar için çok faydalıdır
 • Ruh hastalıklarına şifadır

Ve daha birçok faydaları bulunmaktadır. Özellikle içerisinde magnezyum, demir, fosfor, çinko, kalsiyum ve birçok mineraller bulunması sebebi ile fazlasıyla tüketilmesi gereken meyvedir. Avokado mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği için tam bir şifa kaynağıdır.

Avokado Zararları Nelerdir?

Avokado zengin içeriği nedeni ile oldukça faydalı bir meyve olarak bilinmektedir. Fakat bazı zararları bulunmaktadır. Avokado zararları şöyledir:

 • Kaşıntı ve kızarıklık
 • Alerji sorunları olanlar
 • Grip ve nezle olanlar
 • Astım hastalığı olanlar

Bunlar gibi sürekli ilaç kullanan kişilerinde tüketmeleri uygun bulunmamıştır. Özellikle karaciğer hastalıkları olan hastalar mutlaka doktor kontrol ile tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Avokado Cilde Faydaları Nelerdir?

Avokado cilt sağlığı açısından da oldukça fazla faydaları vardır. Avokado içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde ciltte oluşan hasarlara iyi gelmektedir. Avokadonun cilt için faydaları şunlardır:

 • Cildi nemlendirir
 • Akne, sivilce ve egzama gibi cilt hasarlarına
 • Yanıklar ve cilt lekelerine
 • Yaşlanmaya ve kırışıklığa
 • Ölü derilere

ve saçlarda oluşan kuruluk, ve dökülme gibi sorunlara oldukça iyi gelmektedir. Evde yapacağınız avokado maskeleri sayesinde hem saçınızı hemde cildinizi daha sağlıklı bir hale getirmeniz mümkündür.

Saçlar İçin Avokado Maskesi

Sağlık açısından ve cilt sağlığı için oldukça faydaları bulunan avokado saç içinde oldukça fazla faydası bulunan meyvedir. Yapacağınız maske sayesinde saçlarınız daha sağlıklı görünmesi mümkündür. Avokado maskesi tarifi şöyledir:

Olgun avokadonun kabuğundan ayırın ve içini pürüzsüz bir hal alana kadar ezin. Ardından içerisine jojoba yağı ve buğday tohumu ekleyin kıvam alana kadar karıştırın. Kıvam alan maskeyi saç diplerinize güzelce sürün ve 35 dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı maskeden temizlenene kadar yıkayın. Bu maskeyi haftada 3 kez yapmanız saçlarınız için faydalı olacaktır.

Cilt İçin Avokado Maskesi

Cilt sağlığı için avokadonun faydaları çok fazladır. Günümüzde artık doğal yöntemler çok fazla kullanılmaktadır. Avokado meyvesi de cilt sağlığı adına çok kullanılır. Hatta birçok kozmetikte de kullanılmaktadır. Evde yapacağınız cilt maskesi tarifi şöyledir:

Avokadoyu kabuğundan ayırın, içine limon suyu ve E vitamini kapsül katıp güzelce ezin. Kıvam alan maskeyi cildinize sürüp 15 dakika bekleyip ılık su ile yıkayın. Haftada 2 kez yaparak cildinizde olan değişimi fark edeceksiniz.

Eller için avokado maskesi tarifi: Avokadoyu bal ile karıştırıp kuruyan ellerinize srp 15 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile güzelce yıkayın. Haftada 3 kez yapacağınız bu maske sayesinde ellerinizde oluşan kuruluk ve çatlaklıklardan kısa sürede kurtulacaksınız.

Avokado Yağı

Avokado meyvesinin faydaları saymakla bitmez. Bunun yanı sıra avokado yağının da birçok faydası bilinmektedir. Avokado yağı öncelikle saç ve cilt hastalıklarında oldukça fazla etkisi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde ciltte oluşan lekelenmeler ve cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Özellikle kuru cilt tipinde olanlar için tam bir şifa kaynağıdır. Cilt sağlığının yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, göz hastalıklarında, kemik hastalıklarında, depresyona, migrene, tansiyon hastalıklarına ve saç dibinde oluşan egzama gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Avokado yağının tüketimini yemeklere katarak veya aç karnına yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir