Anavatanı Orta Meksika olan ve ‘Timsah Armudu’ olarak da malum avokado vitamin, mineraller ve antioksidan içinde ne olduğu bakımından varlıklı bir meyve olması sebebiyle son dönemlerde popüler bir gıda haline gelmiştir. Bilimsel adı ‘Persea Americano’ olan avokado kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz ve iri çekirdekli olan bir ağaç meyvesidir. Avokado tam olgunluğa toplandıktan sonrasında erişir ve lezzetini idrak etmek için olgunlaşmasını beklemek gerekir. Bu yazıda size avokado iyi mi olgunlaştırılır ve avokado gizleme şekillerinden bahsedeceğim. Ilk olarak özetlemek gerekirse avokadoyu tanıyalım ve faydalarına bir göz atalım.

Avokadonun Yararları Nedir?

 • Yağ ve lif içinde ne olduğu yüksek bir meyvedir ve bu özelliğinden dolayı mideyi daha yavaş terk edip tokluk süresini uzatmaya destek verir. Gün içindeki kalori alımının azalmasına destek verir.
 • İçerdiği beta-sitosterol yardımıyla kolesterol seviyelerinin düzgüsel kalmasına destek olduğu malum avokadonun tertipli tüketimiyle damar sağlığına iyi geldiği de kanıtlanmıştır.
 • Folik asit ve B6 vitamini içeriğiyle hamilelik döneminde meydana gelen bulantıların önlenmesine destek verir.
 • Meme ve prostat kanseri başta olmak suretiyle vücutta kanser hücreleri oluşumunu da engellemektedir.
 • Cilde iyi gelen ve yaşlanmadan kaynaklı hücre ölümlerinin önüne geçmektedir. Tüketmenin yanı sıra cilde uygun miktarlarda sürüldüğünde hücre yenilenmesine destek olduğu da gözlenmiştir.
 • Göz sağlığı için oldukça önemlidir. Sıhhatli bir görüş için tertipli tüketimi önerilmektedir.

Avokado Nasıl Saklanır?

Narin ve kesildiği vakit acele bozulabilen bir meyve olan avokadonun uzun süre standardını koruyabilmek için doğru gizleme koşullarını bilmek oldukça mühim bir mevzudur. Ham, olgun; tüm yada kesilen avokadolar için değişik muhafaza şekilleri bulunmaktadır.

Ham ve Tüm Avokadolar

 • Ham avokadolar oda sıcaklığında (18-24 santigrat içinde) tutulmalıdır. Buzdolabı olgunlaşma sürecini fazlaca fazla yavaşlattığı için tercih edilmemelidir.

Ham ve Kesilmiş Avokadolar

 • İkiye kesildiğinde meyvenin kahverengileşmesini önlemek için açıkta kalan kısmı limonla (limondaki asit oksitlenmeyi azaltır) kaplanmalıdır.
 • Sonrasında kesilmiş iki kısım bu işlemden sonrasında bir araya getirilmelidir.
 • Ondan sonra meyvenin üzerini saydam folyoyla sarılmalıdır.
 • Netice olarak avokado buzdolabının en soğuk kısmında olgunlaşana kadar birkaç gün bekletilmelidir.

Olgun ve Tüm Avokadolar

Ham olanın aksine olgun avokadolar oda sıcaklığında tutulmamalıdırlar. Ek olarak buzdolabında bir poşete konulup saklanırsa ömrü ve kalitesinin bir süre daha korunması sağlanabilmektedir.

Olgun ve Kesilmiş Avokadolar

Olgun ve kesilmiş avokadolar hem çekirdekleriyle hem de çekirdeksiz hareketleriyle saklanabilirler.

 1. Çekirdeksiz: Meyvenin açık kısımlarını limon suyu ya da zeytinyağıyla kaplayıp plastik folyoyla sarın ve  buzdolabına yerleştirin.
 2. Çekirdekli:  Avokadoyu ikiye ayırdığınızda çekirdeği çıkarmayın ve meyveyi gene plastik folyoyla kaplayıp buzdolabına atın.

Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

Marketten avokadonuzu aldınız fakat olgun değil ve iyi mi olgunlaştıracağınız hakkında bir bilginiz yoksa bu kısmı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Bundan dolayı avokadonun en leziz ve sağlığa tesiri en yüksek hali olgunlaşmış halidir. Eğer derhal tüketmek için satın alıyorsanız yumuşak olanı tercih etmeniz gerekir. Gene hem de kabuğu parlak ve ıslak olmasına, sallandığında çekirdeğinin sesinin gelmesine dikkat edilmesi gerekir.  Sert bir avokado aldıysanız 3 değişik yöntemle olgunlaştırmanız mümkün. Peki, avokado 3 değişik yöntemle iyi mi olgunlaştırılır?

 1. Yöntem: En süratli olan yöntemdir. Elma yada muz ile beraber paketlemek. Avokadonuzu en süratli şekilde olgunlaştırmak istiyorsanız kese kağıdının içine 1 elma/muz ile beraber oda sıcaklığında bekletirseniz 2-3 gün içinde avokadonuz olgunlaşır.
 2. Yöntem: Avokadoyu bir tek paketleyin ve oda sıcaklığında saklayınız. Böylece 3-5 gün içinde avokadonuz tüketime hazır hale gelecektir.
 3. Yöntem: Paketlemeden oda sıcaklığında saklamak. Bu yöntem ile avokadonuz 7 gün içinde olgunlaşır.

İpucu: Eğer avokadonuzu ekonomik paketler halinde çoklu alıyorsanız ardışık olgunlaşma için bu 3 yöntemi aynı anda uygulayabilir, olgunlaşma durumuna bakılırsa sırayla tüketebilirsiniz .

Sıhhatli günler arzuluyorum.

Diyetisyen Meleknur Uzunoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir