Mevzu Başlıkları

Schengen ne anlama gelir?

Schengen vizesi belgeleriSchengen vizesi için lüzumlu evraklar

Avrupa vatanlarında özgür dolaşım elde eden vize nedir, hangi vize Avrupa’da özgür dolaşım sağlar benzer biçimde sorular, oldukca sayıda insan tarafınca merak edilmektedir. Schengen vizesi, Avrupa ülkesi olmayan ülkeler ve pek oldukca ülke için sunulan etkili bir imkandır. Bu mevzu hakkında data almak için bizi takip edebilirsiniz.

Avrupa’da özgür dolaşım elde eden vize bununla beraber Schengen olarak da bilinmektedir. AB üyesi olmayan ülkeler ve pek oldukca ülke için sunulan etkili bir olanak olarak değerlendirilebilir. İsmini Lüksemburg’un Schengen bölgesinden almıştır. Vize sahipleri onlarca ülkeyi rahatça gezebilir. Fakat alınması oldukça zor olsa gerek. Bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartların neler olduğu ve detaylar için sitemizde yer edinen detayları kullanabilirsiniz.

Avrupa ülkelerini genel olarak kapsayan bir vizedir. Avrupa Birliği Serbest Tecim Birliği üyelerinin olduğu bölgeleri ifade eder. Bu bölgede yer edinen ülkeler şu şekilde tanımlanabilir;

Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Portekiz, İsveç.

Bu ülkelere ek olarak onlarca ülke daha bu vizeden yararlanma imkanı sunar. AB üyesi olan ve Schengen bölgesinde olmayan ülkeler de bu vizeden yararlanma şansı vardır. Birleşik krallık, Kıbıs, Bulgaristan ve Hırvatistan bunlar içinde yer verilmiştir.

Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşım Sağlayan Vize

Fotoğraf TheAndrasBarta tarafınca Pixabay‘a yüklendi 

Schengen ne anlama gelir?

Schengen, Avrupa’da özgür dolaşım vizesi olarak bilinir. Bu tabir her şeyi net olarak açıklar. AB, belirlediği kurumların verme hakkı olan bu vize birlik içinde ülkelere gezi etme şansı verir. Genel olarak çalışmak için gidecek olan insanoğlu tarafınca tercih edilir. Bununla beraber tahsil için müracaat da uzmanlar tarafınca önerilir. Lüzumlu olan başvuruları tamamlanmamış olmadan yapmak gerekir.

Bu vizenin kaç günlük olduğu da dört gözle beklenen bir mevzudur. Senelik olarak da çıkma şansı vardır. Örnek olarak 5 senelik vize için müracaat yapılabilir. Fakat bu müracaat sürecinde bazı  noktalara dikkat etmeniz gerekir. Vizeye haiz olan kişiler 6 ay içinde 90 gün kadar Schengen bölgesi içinde kalabilir. Kısacası 1 yıl içinde vize sahipleri 180 gün bölgede kalabilmektedir. 1 bölü 4 oran vardır.

Vize almak isteyen şahıs ilk adımda hukuksal açıdan ülkelerin başkonsolosluğuna gitmek zorundadır. Bu anlamda pek oldukca aracı kurum vardır. Bununla beraber bireysel olarak  müracaat yapmak da söz mevzusudur. Konsolosluk tarafınca belirlenen evrakların tamamlanması sonrasında buluşma alınır ve dosyalar teslim edilir. Anlaşmalı kurumlara da evrak ve geçişlik teslim edilerek süreç ilerler. Bu mevzuda tecrübesi olmayan kişiler anlaşmalı kurumlardan yardım almalıdır.

Vize için belirlenen ücret süre ile orantılıdır. Bunun yanında kişilerin yaşları da bu ücretleri belirler. Bunun yanında AB üyeleri ve AET üyelerinin çocuk ve eşleri ücretten muaftır. 90 gün altında haftada 20 gün eğitim alacak kişiler muafiyet sahibidir. 6 yaşa kadar olan evlatların anne ve babası vize alırsa ücretten muaf olurlar.

Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşım Sağlayan Vize

Fotoğraf Mabel Amber, who will one day tarafınca Pixabay‘a yüklendi

Schengen vizesi belgeleri

Schengen vizesi belgeleri yardımıyla Avrupa’da özgür dolaşım söz mevzusu olur. Bu vizeyi almak için bazı belgeleri temin edilmesi ve eksiksiz olarak hazırlanması ehemmiyet arz etmektedir. Ülkelerin genel olarak sizden talep ettikleri belgeler şu şekildedir;

Schengen vizesi için lüzumlu evraklar

 • Geçişlik
 • Vize müracaat formunun doğru ve eksiksiz doldurulması
 • Son 3 aya ilişik beyaz fonlu fotoğraf
 • Gezi amacı özetleyen bir dilekçe
 • Etkinlik belgesi
 • Kişisel vize talep dilekçesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Nüfus kağıdı örneği
 • Sıhhat sigortası poliçesi
 • Sgk iş giriş belgesi
 • Talebe belgesi
 • İçinde belli bir miktar olan banka hesap dökümü
 • Son 3 aya ilişik maaş bordrosu

Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşım Sağlayan Vize

Fotoğraf Dušan Cvetanović tarafınca Pixabay‘a yüklendi 

Belgeler değişiklik izah edebilir. Bu yüzden tam data almak için danışmanlık bürosu ile çalışmanız gerekir. Bu sayede süreç daha süratli ve kolay bir işlemiş olacaktır. Sitemizde bir oldukca süreç hakkında mühim bilgiler içeriyor. Bu tarz şeyleri değerlendirmeniz halinde merak ettiğiniz mevzu başlıklarına yönelik yanıtları da almanız mümkündür. Her geçen gün artan talepler ve daha fazlası, bir oldukca yeni mevzu başlığının meydana gelmesine niçin oldu. Avrupa’da özgür dolaşım elde eden vize ve bu vize alım süreçlerini sizlere aktardık.

Avrupa vatanlarında özgür dolaşım elde eden vize hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Aklınıza takılan tüm soruları mevzu altından yorum bırakarak bizlere yöneltebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir