Avukat maaşları, yerine bakılırsa, “birinci derslik, yetişmen, özgür çalışan, devlete” bağlı olarak 2022 minimum 4.250 – 16.390 TL içinde değişmektedir.

Avukat Maaşları 2022, Avukat Nasıl Olunur?

İçerik Başlıkları:

Avukat Maaşları Ne kadar? *2022

Avukat Nasıl Olunur?Avukat Ne İş Yapar?

Avukat Devletten Maaş Alır mı?

Kamuda Çalışan Avukat Maaşları

Özgür Avukat Maaşları Ne Kadar ?

Şirketlerdeki Avukat Maaşları Ne Kadar?

Yeni Başlamış olan Avukat Maaşı Ne Kadar ?

Dünyada Avukat Maaşları Ne Kadar?

Avukat Maaşları Ne kadar? *2022

Avukat maaşları bu mesleği tercih etmek isteyenleri merak ettiren konulardan biridir. Dışarıdan bakıldığında avukatların oldukça yüksek rakamlar kazanılmış olduğu varsayılmaktadır. Peki hakkaten bu şekilde mi? Avukatlar ne kadar maaş alıyor?

Avukatlar birçok değişik alanda çalışabilirler. Özgür çalışan olarak yada bir şirket yada hukuk firmasının parçası olarak çalışabilirsiniz. Bu durum avukatların maaşlarının değişkenlik göstermesine niçin olmaktadır. Yazımızın devamında avukat maaşı ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız.

Avukat Nasıl Olunur?

Avukat olabilmek için ilkin hukuk diplomasını kazanmak ve başarıya ulaşmış bir halde tamamlamak gerekir. Geçmişte devletimizde hukuk fakültelerinin sınırı olan olması sebebiyle buraya gelmek fazlaca zordu. Sadece son dönemde yeni oluşturulan hukuk fakülteleri ile ilgili fakülteyi temin etmek eskiye bakılırsa fazlaca daha kolay hale gelmiştir. Sadece hukuk mezunlarının sayısının fazla olması sebebiyle bu kez yeni düzenlemelerin getirilmesi ve bu fakültenin yine kazandırılmasının zor olması beklenmektedir.

Hukuk fakültesini başarıyla tamamlamak için öğrencilerin kuvvetli bir hafızaya haiz olmaları gerekir. Sonuçta birçok yasayı öğrenmek ve onları akılda tutmak görünmüş olduğu kadar kolay olmayabilir. Hukuk eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, hukukçu olabilmek için en mühim aşamalardan geçmektedir.

Hukuk fakültesi mezunlarının avukat olabilmek için mecburi stajları tamamlamaları gerekir. Bunun için Borda’da bir avukatla yetişim yapmalıdır. Stajını başarıyla tamamlayan adaylar Baro onayı ile görevlerine başlarlar. Bu, avukatların özgür çalışan olarak çalışmasına yada çeşitli hukuk firmalarına ve şirketlere katılmasına izin verir.

Avukat Ne İş Yapar?

Avukat mahkemelerde, yargılamalarda ve soruşturmalarda savunan taraf olarak hareket eder. Yargının en mühim dayanaklarından biridir. Ülkede adaletin sağlanması için hukuk bürosunun görevlerini etkin bir halde yerine getirmesini sağlamak önemlidir. Aksi takdirde hakkaniyet tam olarak tesis edilemez ve bambaşka problemler ortaya çıkacaktır.

Avukatların iş profilleri fazlaca çeşitlidir. Görevleriniz mesuliyet alanına bakılırsa farklılık izah edebilir. Sadece genel olarak bir avukatın görevleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Vekaletlerini aldıkları kişilerin davalarını, onların yerine izlemek,
  • Hukuki işlemleri izlemek ve hızlandırarak adaletin yerini bulmasını sağlamak,
  • Baroda vazife yapmak,
  • Hukuki alanlarda, lüzumlu durumlarda görüşünü iletmek,
  • Anlaşmazlıkların engellenmesi yada çözülmesi için lüzumlu olan hukuki tedbirleri almak,
  • Vekaletini almış olduğu kişilerin menfaatlerini korumak,
  • Müdafa hazırlamak ve mahkemelerde, müvekkilleri için müdafa yapmak,
  • Sözleşme ve anlaşmaların hukuki olarak yapılmasını sağlamak.

Avukat Devletten Maaş Alır mı?

Avukat olmak isteyenlerin merak etmiş olduğu bir öteki mevzu ise avukatların kamuda çalışıp çalışamayacağıdır. Ilk olarak bilinmelidir ki hukuk mesleği çoğu zaman özgür meslektir. Avukatlar görevlerini bağımsız olarak yada bir hukuk şirketi ile ortaklık içinde yürütürler. Bu benzer biçimde durumlarda devletten herhangi bir ödeme yada maaş almazlar.

Avukatlar, Baroda vazife yaptıkları sırada devlet için devamlı olarak çalışmazlar, sadece bazı durumlarda devletten maaş alırlar. Mesela; Terör soruşturma ve yargılamalarında sanık ve şüphelilerin avukatlar tarafınca savunulması gerekir. Bu benzer biçimde durumlarda kişiler, kendi avukatları yoksa Barodan avukat talep edebilirler. Avukatlara bu kapsamdaki emek harcamaları devlet tarafınca Baro vesilesiyle ödenir.

Tüm bunların haricinde avukatlar kamu sektöründe de çalışabilirler. Bakanlıklar çeşitli yasal görevler için avukat istihdam edebilir. Bilhassa yönetimsel davaların savuşturulması için kamu için avukat kullanımı bir dereceye kadar zorunludur. Sadece bu şekilde doldurulacak boş saptanca sayısı fazlaca azca olduğundan hukuk mezunu adayların kamu avukatı olarak atanma ihtimalinin fazlaca düşük bulunduğunu belirtmek gerekir.

Kamuda Çalışan Avukat Maaşları

Kamuda çalışan avukatların maaşları 8.500 TL ile 11.000 TL içinde değişmektedir. Çalışmaya yeni başlamış olan avukatlar averaj 8.500 TL maaş alırken, yılların tecrübesine haiz olan ve bu alanda uzun seneler çalışan avukatlar ortalama 11.000 TL kazanıyor.

Kamu sektöründeki avukatlar da dava tutarı seçeneğine haizdir. Bu aşamada ücretin ödenebilmesi için avukatın davayı kazanması ve dolayısıyla karşı tarafın vekalet ücretini ödemesi gerekmektedir. Kamuda çalışan avukatların maaşları genel olarak bu şekildedir. Sadece verilen rakamların averaj değerler bulunduğunu ve faktörlere bağlı olarak değişebileceğini belirtmek gerekir.

Özgür Avukat Maaşları Ne Kadar ?

Avukatlık özgür meslek olduğundan kati maaş bilgisi vermek pek mümkün değildir. Bağımsız avukatlar kendi bürolarını açarlar ve üstlendikleri davalara bakılırsa kazanç elde ederler. Bu alanda tanınmış bir avukatın maaşı ayda 100.000 TL’nin fazlaca üstünde olabilir. O şekilde ki, tanınmış avukatlar tek bir dava için oldukça yüksek rakamlar talep etmektedir. Netice olarak, kazançları astronomik boyutlara bile ulaşabilir.

Özgür meslek, kaliteli bir halde yapıldığında dünyanın en iyi ücretli işlerinden biridir. Sadece bunun için başarıya ulaşmış olmak ve tanınmak fazlaca önemlidir. Düzgüsel kabul edilen averaj özgür avukat maaşı 25.000 TL civarındadır. Söz mevzusu sayı averajdır ve kimi zaman daha düşük seviyelere düşebilir.

Şirketlerdeki Avukat Maaşları Ne Kadar?

Şirket avukatlarının maaşları 10.000 TL ile 30.000 TL içinde değişmektedir. Maaş ek olarak firmanın ebatlarına ve yasal işlemlerin yoğunluğuna bakılırsa de değişmektedir. Şirket içi avukatların maaşları, özgür çalışanlar benzer biçimde değişken değildir. Tertipli maaş alıyorlar.
Alanında iyi malum ve kırıcı olarak malum avukatlar, şirketlerde çalıştıklarında oldukça yüksek rakamlar kazanmaktadır. Sadece bu şekilde bir üne haiz olmayanlar nispeten daha düşük maaş alırlar.

Şirket avukatlarının maaşları, tecrübeleri ve hizmet yıllarıyla yakından ilgilidir. Hizmet yılı daha uzun olanlar daha yüksek maaş alırken, yeni mezun olup avukatlık mesleğine girenler daha düşük maaş almaktadır.

Yeni Başlamış olan Avukat Maaşı Ne Kadar ?

Yeni başlamış olan Avukat maaşı 7.000 TL ile 10.000 TL içinde değişmektedir. Sadece avukatın görevine nereden başladığı da fazlaca önemlidir. Mesela; kamuya açık bir avukat ortalama 8.500 TL kazanabilirken, özgür meslek sahibi bir avukat aylık 5.000 TL ve bir ihtimal daha azca maaş alabilir.

Özgür meslekte yeni olanlar, iyi tanınmadıkları ve kendilerini kanıtlayamadıkları için dava almakta ve satın alan bulmakta zorlanabilirler. Bundan dolayı ilk birkaç yıl fazlaca azca sayıda bu mesleği yürütmek zorunda kalabilirler. Sadece fark edilip başarıya ulaşmış sonuçlar alındığında durum tersine döner ve avukat maaşları artmaya adım atar.

Dünyada Avukat Maaşları Ne Kadar?

Avukatlık, dünyanın en yüksek ücretli mesleklerinden biri olarak kabul edilir. Bilhassa gelişmiş ülkelerde avukatlar astronomik rakamlar kazanıyor. Hatta alınan davalar ve elde edilmiş başarılarla yardım alanında fazlaca etkili bir unsur haline gelebilirler.

ABD Birleşik Devletleri, Kanada ve Japonya benzer biçimde ülkelerde avukat maaşları 100.000 ila 150.000 ABD Doları içinde değişmektedir. Hollanda, Almanya ve İngiltere benzer biçimde Avrupa vatanlarında çalışan avukatların maaşları 100.000 € civarındadır. Öteki ülkelerde ise verilen sayılara yakın. Sadece bu sayı ülkenin gelişmişlik düzeyine ve ekonomik düzeyine bakılırsa değişebilmektedir. Ek olarak burada verilen rakamlar senelik avukat maaşlarıdır.

2022 avukat maaşlarının genel bilgileri aşağıdaki gibidir. Avukat maaşları ile ilgili güncel bilgiler için web sitemizi takip edebilirsiniz. Ek olarak sizinle avukat olmak için gerekenler hakkında bir video paylaşıyorum.

Buna da göz atın: Bilgisayar Programcılığı Maaşı Ne Kadar? *2022

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir