Ayak altı soyulması, pek fazlaca insanoğlunun başına gelen durumlardan biridir. Ağrısı ve sızısı olmayan bir durumdur. Birçok insanoğlunun bu duruma maruz kalması, ayak altı soyulması hakkında daha çok data aranmasına neden olmaktadır. Peki ayak altı soyulması neden olur? Ayak altı soyulmasının emareleri ve tedavisi nedir? Ayak altı soyulmasına dair dört gözle beklenen her şey aşağıda verilmiştir.

Ayak Altı Soyulmasının Sebepleri Nedir?

Ayak altı soyulmasının sebepleri şunlardır:

  • Devamlı olarak kapalı ayakkabılar giymek.
  • Mantar şeklinde enfeksiyonlar.
  • Başkasına ilişik bir ayakkabıyı kullanmak.
  • Ayak altının nemsiz kalması.
  • Aşırı terleme.

Şeklinde nedenlerden dolayı ayak altı soyulması yaşanabilir. Eğer ayak altı soyulması yaşıyorsanız, yukarıda verilen sebepleri ortadan kaldırmanız gerekir. Ayak altı soyulması kısa zamanda tedavi edilmezse, ayağınız tahriş olabilir. Bundan dolayı ayaklarınıza lüzumlu bakımı göstermeniz gerekir.

Ayak Altı Soyulmasının Emareleri Nedir?

Ayak altı soyulması yaşamaya başladığınız süre ayak altınız, son aşama gerilmiş olur. Bununla beraber pürüzsüz ve kuru bir cilt yapısı oluşmaya adım atar. Deriniz pul pul soyulabilir. Ayak altı soyulmasında kaşıntı ya da ağrı hissi olmaz. Soyulmadan dolayı canınız yanmaz. Eğer ayak altınızda ciddi şekilde ağrı, yanma vs. durumlar var ise, bu durum ayak altı soyulmasının emaresi değildir. Ayak altı soyulması, bireyi rahatsız etmez.

Çoraplarınızla uyumayın

Ayak Altı Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak altı soyulması, yapacağınız rahat uygulamalarla yok edilebilir. Ayak altı soyulması için kucak dolusu su içmelisiniz. Bunun yanı sıra banyo yaptığınız süre fazlaca sıcak su ile banyo yapmamalısınız. Ayakkabı başta olmak suretiyle öteki ayak ürünlerini, başkaları ile ortak bir halde kullanmamanız gerekir. Ayak altı soyulmanız var ise asla çorap ile uyumayın. Eğer bir hastalıktan dolayı ayak altı soyulması yaşıyorsanız, bu hastalıklar için ilaç tedavisine başlamanız gerekir. Bunların yanı sıra ayak bakımınızı tertipli olarak yapmalısınız.

Ayak Altı Soyulmasının Tedavisi Nasıldır?

Ayak altı soyulmasını evde kendi başınıza tedavi edebilirsiniz. Eğer soyulmaya sebep olan durum, bakımsızlık ve tedbirsizlik ise bu mesele, kolaylıkla tedavi edilebilir. Fakat ayak altı soyulmasına neden olan etken, çeşitli ayak hastalıklarından biri ise o süre tedavi için doktora gitmek gerekir. Bundan dolayı hastalığa ilaç tedavisinin uygulanması, ayak altı soyulmasını durduracaktır.

Ayak Altı Soyulması Nasıl Önlenir?

Ayak altı soyulmasını önlemek mümkündür. Bu problemi engellemek için ayak bakımınızı dikkatsizlik etmemeli ve ayaklarınızı tertipli olarak nemlendirmelisiniz. Su içmeye ve doğru ayakkabı kullanmaya dikkat etmelisiniz. Banyo yaptıktan sonrasında ayaklarınıza nemlendirici sürmeniz gerekir. Giydiğiniz ayakkabının ve çorabın hijyenik olmasına dikkat edin. Ek olarak uzun süre süresince kapalı ayakkabılar giymemeye çalışın. Eğer kapalı ayakkabı giymek zorunda iseniz, kaliteli olan ayakkabıları tercih edin.

Duş yapmak

Ayak Altı Soyulmasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ayak altı soyulması, fazlaca tehlikeli bir durum değildir. Bundan dolayı ayak sağlığınızı tehlikeye atmaz. Sadece soyulma, cildinizde sorun oluşmasına neden olabilir. Ayak altı soyulması yaşıyorsanız, derinizi kesinlikle koparmayın. Bundan dolayı bu koparmalar derin bir halde gerçekleşebilir ve canınızı yakabilir. Şampuan ya da banyo köpüğü şeklinde ürünleri ayaklarınıza sürmemelisiniz. Banyo yaparak suyun fazlaca sıcak olmaması gerekir. Ayak soyulmasından kısa zamanda kurtulmak istiyorsanız, doktora gitmelisiniz.

Ayak Altı Soyulması Ciddi Bir Problem Mudur?

Ayak altı soyulması aslına bakarsak ciddi bir durum değildir. Sadece ayak altı soyulması, değişik bir hastalığın habercisi ise bu durumu ciddiye almak gerekir. Ayak altı soyulmasını tetikleyen ayak hastalığının bir an evvel tedavi edilmesi önemlidir. Ayak ve cilt sağlığı açısından bir doktora görünmekte yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir