Ayaklarımız, vücudumuz ile ilgili birçok değişik hastalığı ya da problemi, belirli problemler ile bizlere bildirmektedir. Bu problemler çoğu zaman ayak altındaki yanma hissi ile oraya çıkamkatdır. Bu yanma hissini yaşamanızın birçok değişik sebebi olabildiği benzer biçimde yalnız bir yanma da olabilir ve herhangi bir hastalığın işareti olmayabilir. Sadece gene de bu tür emareler gösteriyorsanız, dikkatli olmalı ve ilk olarak bir hekim kontrolüne girmeniz lazım. Birazdan anlatacağımız emareleri okuduktan sonrasında kesinlikle kendi kendinize teşhis koymamalısınız. Bu yüzden sağlığınız ile oynayabilir ve tedavi sürecinin fazlaca daha sancılı geçmesine neden olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, ayak altında neden yanma olabileceğinden ve bu ayak altı yanmaların nasıl çabucak geçebileceğinden bahsettik.

Ayak altında neden yanma olur?

Ayak altı yanmasının günümüzde malum pek fazlaca sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı de ayak altındaki yanmalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayak altı yanmasının malum en temel sebebi ise diyabet hastalığıdır. Diyabet hastalarının ya da kan şekeri dengesiliği yaşan kişilerin ayak altında belirli yanmalar görülmektedir. Bunlara ek olarak ise ayak altı yanmalarının malum bir başka sebebi ise B12 vitamini eksikliğinden meydana gelmektedir. Ek olarak ayak tabanlarında fazlaca fazla sinir bulunur. Siyatik sinir bozuklukluklarında da ayak altına yanma hissi yaşanabilmektedir. Eğer bu tür hastalıklarınız yoksa yak altının yanmasındaki en mühim neden, fazlaca fazla ayakta kalma ya da yürümeden kaynaklanacaktır. Eğer bu tür bir aktivite içinde bulunduysanız, güzel bir halde dinlenmeli ve ayaklarınızı fazlaca fazla kullanmamalısınız. Ek olarak bu tür eylemleri devamlı olarak yapacaksanız, ortopedik ayakkabılar tercih edebilir ya da mevcut ayakkabınıza uygun bir jel taban satın alabilirsiniz. Bu şekilde ayakta kalsanız bile daha rahat bir halde yürüyebilir yada koşabilirsiniz.

Ayak altında yanmanın bir öteki sebebi ise zararı olan alışkanlıklardır. Oldukca fazla türün ürünü ve alkol kullanmak, ayak tabanında yanmalara neden olabilmektedir. Bunlar ile birlikte bayanların menopoz dönemindeki bir öteki belirtilerden önde gelen ayak tabanı yanması, aynı şekilde böbrek yetmezliğine de işaret edebilmektedir. İltihaplı romatizma hastalığından muzdarip bir şahıs iseniz eğer, ayak tabanında yanma yaşayacaksınızdır. Ek olarak ayak mantarı da ayak tabanlarında yanma hissinin oluşmasında etkili olabilen bir öteki nedendir. Eğer ayak mantarı problemi yaşamaktaysanız, bir an ilkin doğru tedavi yöntemlerini denemeli ve ayak altı yanmalarından kurtulmalısınız. Tüm bunlar ile beraber demir eksikliğine bağlı kansızlık durumlarında da ayak altında yanmalar görülebilmektedir.

Ayak altı yanmasına ne iyi gelir?

Ayak altı yanmasına iyi gelebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Sadece uygulamış. olduğunuz tedavi şekilleri işe yaramıyora, bir an ilkin doktora başvurmalı ve ayak altındaki yanmanın temel sebebini bulmalısınız. Bu şekilde de ayak altı sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz. Ek olarak ayak altı yanmalarının bir öteki sebebi, belirli vitamin eksikliğinden meydana gelmektedir. Bu yüzden de muntazam ve sıhhatli bir halde beslenmeli, B12 vitamini alımına itina göstermelisiniz. Eğer kansızlık problemi yaşıyorsanız, kesinlikle beslenme alışkanlığınıza demir minerali açısından yüksek olan gıdaları eklemeli ve o şekilde beslenmelisiniz. Tüm bunlar ile beraber ayak tabanındaki yanma hissini azaltıp ortadan kaldırabilmek için bazı naturel yöntemler bulunuyor. bu naturel yöntemler aracılığı ile ayak altındaki yanma hissini kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Gelin hep beraber ayak altındaki yanmalara iyi gelebilecek bu naturel tarifleri inceleyelim.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, insan sağlığı için oldukça yararlı bir gıda deposudur. Ek olarak ev için de yararlı olabilen elma sirkesi, ayak tabanı yanmalarını hafifiletmek için de kullanılabilir. Elma sirkesi ile ayak tabınındaki yanma hissini ortadan kaldırabilmek için ilk olarak ayaklarınızı sokabileceğiniz uygun bir kap içine 1 bardak elma sirkesi dökün. Sonrasında ise ılık su ile bu kabı doldurun ve ayaklarınızı bu kap içinde ortalama 20 dakika kadar beklemeye alın. Elma sirkesi, ayaklardaki kan dolaşımını hızlandıracak ve bu şekilde de ayak altındaki yanma hissi ortadan kalkacaktır.

Zencefil

Zencefil, nerdeyse her derde ilaç olabilecek bir gıda deposudur. Bu yüzden de ayak altındaki yanma hissini ortadan kaldırabilmek için de zencefilden yardım alabiliriz. Bunun için toz zencefili bir miktar Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Sonrasında hazırladığınız bu karışımı ayak tabanlarınıza sürün v 10 dakika bekledikten sonrasında ise ayaklarınızı soğuk su ile güzelce sudan geçirin. Bu işlemi tertipli bir halde uygularsanız, birkaç gün içinde ayak tabanlarınaki yanma hissinden kurtulacaksınız.

Editör notu: Bu yazıda verilen bilgilere bakarak kendiniz için teşhis koymanız, sağlığınızı çekince altına sokacaktır. Eğer yazımızda yer edinen emareler sizde bulunuyorsa, ilk olarak uzman bir hekim tarafınca denetim edilmeniz gerekmektedir. Eğer vermiş olduğumuz naturel yöntemlere karşı herhangi bir alerjiniz bulunmuyorsa, bu şekilleri istediğiniz benzer biçimde deneyebilirsiniz. Sadece alerjik reaksiyonlar gösterebileceğiniz ürünler bu yazıda yer alıyorsa, anlatılan şekilleri kesinlikle denememelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir