Ayakkabılarınızın uzun soluklu temiz ve kaliteli bir görünüm içinde olabilmesi sağlayabilmek için ayakkabınızın devamlı temiz olması gerekmektedir. Ayakkabı üstündeki lekeler son aşama inatçı benzer biçimde görünse de esasında uygun temizleme şekillerinin uygulanması durumunda ayakkabı üstündeki tüm lekeleri kolay bir halde temizleyebilirsiniz. Ayakkabı üstündeki lekeleri yok etmek ve ayakkabınızın tertemiz bir görünüm içinde olmasını sağlayabilmek adına şu adımları seyredebilirsiniz. İşte ayakkabı yüzeyindeki lekeleri çıkarmanın en kolay ve en ergonomik şekilleri…

Ayakkabılarınız tertemiz olacak!

Ayakkabılarınızı uzun soluklu giyebilmeniz için temiz olmaları fazlasıyla önemlidir. Ayakkabı temizliği bununla birlikte kişinin temiz bulunduğunu gösteren durumlar içinde da yer alırken, ayakkabılarınızın tertipli olarak temizliğini sağlamanız son aşama etkili olan yöntemler arasına yer almıştır. Ayakkabılarınızda bulunan lekeleri yok etmek ve ayakkabılarınızın tüm lekelerden arınmasını sağlamak için bu şekilleri uygulayabilirsiniz;

1- Bulaşık deterjanı yardımıyla bembeyaz ayakkabılar

Ayakkabının tertemiz bir görünüm içinde olmasını sağlamak için bulaşık deterjanı en etkili yöntemler içinde yer almıştır. Bulaşık deterjanının kir çıkarıcı özelliği ayakkabı üstünde bulunan tüm lekelerin kısa süre içinde çıkmasını ve ayakkabıların tertemiz bir görünümde olmasına destek olmaktadır. Ayakkabılarınızda bulunan lekeleri bulaşık deterjanı ile temizlemek için şu adımları izleyebilmek için ilk olarak ılık suyu uygun bir kabın içine alın ve ılık suyun içine bir miktar kadar bulaşık deterjanını ilave edin. Karışımı hazırladıktan sonrasında ayakkabılarınızın ilk olarak bağcıklarını çıkaralım. Ayakkabı bağcıklarını çamaşır makinesinin içinde yıkamanız, bağcıkların fazlaca daha sıhhatli bir halde temizlenmesine destek olacaktır. Akabinde bağcıkları çamaşır makinesi içinde yıkadıktan sonrasında bir diş fırçası yardımıyla hazırlamış olduğumuz karışımdan alarak, lekeli olan bölgeleri bu karışımla güzelce temizlemeye başlayabilirsiniz. Akabinde tüm ayakkabının çevresini silme işlemini tamamladıktan sonrasında ayakkabınızı ıslak kalmaması amacıyla kuru bir bez yardımıyla güzelce durulayın. Durulama işleminden sonrasında yıkanan ayakkabı bağcıklarınızı ayakkabılarınıza takarak, bembeyaz ayakkabılarınızı giymeye devam edebilirsiniz. Ayakkabınızı bununla birlikte sünger yardımıyla temizlemeniz de tüm bölgenin kısa süre içinde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

2- Diş macunu ile ayakkabılarınızı paklayın

Diş macunun içinde yer edinen bileşenler ayakkabı üstünde bulunan tüm lekelerin kısa süre içinde temizlenmesine bununla birlikte ayakkabılarınızın tertemiz bir formda olmasını elde edecektir. Bu aşamada ayakkabılarınızda diş macununu kullanmak istiyorsanız ilk olarak diş macununda renksiz beyaz bir diş macunu seçmeniz son aşama mühim olacaktır. Renksiz beyaz diş macununu kullanmadığınız bir diş macununa sıkın ve ayakkabılarınızın beyaz bölümünü güzelce paklayın. Ayakkabıların kenarlarının tamamını diş macunu ile güzelce fırçalayın. Fırçalama işlemini tamamladıktan nemli bir bez yardımıyla diş macunu ile temizlediğiniz tüm bölümleri güzelce paklayın. Temizleme işlemini tamamlamanız durumunda ayakkabılarınızın kenarlarının bembeyaz bir durumda bulunduğunu kendi gözlerinizle görmüş olacaksınız. Ayakkabılarınızı diş macunu ile temizleme sürecinde, ayakkabının kumaş kısmına kesinlikle değdirmemeniz gerekmektedir. Diş macununun kumaş kısmına değmesi durumunda, kumaşın fena bir durum içinde olacaktır. Bu durum dolayısıyla temizleme esnasında diş macununu kumaş bölüme değdirmeyin.

3- Aseton tüm lekeleri yok ediyor

Ayakkabı üstünde bulunan lekeleri çıkarmaya destek olan yöntemlerden bir tanesi de şüphesiz asetondur. Asetonun içinde bulunan bileşenler ayakkabı yüzeyinde bulunan lekelerin kısa süre içinde temizlenmesine ve ayakkabının kenarında yer edinen tüm lekelerin çıkmasına destek olmaktadır. Bir miktar pamuğun üstüne dökeceğiniz asetonu ayakkabının lekeli bölümlerini temizlemeye başlayabilirsiniz. Aseton tüm lekelerin kısa süre içinde çıkmasını ve ayakkabınızın tertemiz bir görünüm içinde olacağını görmüş olacaksınız. Aseton esasında lekelerden ziyade, sararmış tabanın kısa süre temizlenmesine destek olmaktadır. Ayakkabılarınızın sararması durumunda, ayakkabınızı eski haline döndürmek için asetonu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir