Bayanların artık yerleşik bir kültürü olarak görülen ve adamların anlamakta güçlük ekmeye devam etmiş olduğu makyaj hakkında bilinmesi ihtiyaç duyulan temel ürünler ve bu ürünlerin kullanım şekilleri var. Daha oldukça makyaj malzemesi olarak karşımıza çıksalar da bazı ürünler bakım ürünü olarak da görülebiliyor. Bu aşamada ise pek oldukça şahıs aydınlatıcının ne işe yaradığını ve aydınlatıcının nasıl kullanıldığını merak ediyor. Sizler için aydınlatıcı nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını araştırdık.

Aydınlatıcı nedir?

Daha oldukça highlighter olarak da malum aydınlatıcı ürünü, hanımefendilerin çokça kullandığı bir makyaj malzemesi olarak karşımıza çıkar. Cilde direkt olarak uygulanan bir makyaj malzemesi olan aydınlatıcı, cildin daha parlak görünmesini elde eden ve bazı cilt lekeleri ya da cilt solgunluğu şeklinde kusur olarak görülen şeyleri kapatmak için kullanılan üründür. Bununla beraber ekran karşısına çıkacak kişilerin cildinde de kullanılan aydınlatıcılar, doğru bir ışık altında cildin hem daha pürüzsüz hem de daha parlak görünmesini sağlamak amacı ile tercih edilen makyaj malzemeleridir.

Aydınlatıcı yüzün neresine sürülür?

Aydınlatıcı kullanmak isteyen bireyler aydınlatıcının yüzün hangi kısmında kullanılacağını merak ediyor. Ilk olarak şunu belirtmek gerek ki, aydınlatıcı yüz hatlarının keskinleşmesi ve yüzün parlaklık kazanması için kullanılan bir makyaj malzemesi. Bundan dolayı de yüzün garklı belirli kısımlarına aydınlatıcı uygulanabiliyor. Burun, göz altı ve yanaklarda kullanılan aydınlatıcıları değişik yüz kısımlarında kullanmak için nasıl kullanılacağını da bu bölgelere gore ayırmak gerekiyor. Aydınlatıcı göz altlarında, burunda, elmacık kemikleri çevresinde ve kaşların altına uygulanan bir makyaj ürünüdür.

Aydınlatıcı nasıl kullanılmalı?

Aydınlatıcının kullanılacağı bölgelerde genel olarak öncesinde ten rengine uygun bir bronzer kullanmak daha mantıklı olacaktır. Makyaj süngeri ile bronzer sürdükten sonrasında kullandığınız aydınlatıcı çeşidine gore gene sünger ya da fırça ile aydınlatıcıyı ince bir çizgi şeklinde uygulamanız gerekiyor. Bu mevzuda yelpaze şeklinde olan aydınlatıcı fırçaları edinmek yararınıza olacaktır. Aydınlatıcı sürerken taşırmamak ve yaymadan ince bir çizgi halinde kullanmak daha keskin yüz hatlarının olduğuna dair bir görünüm vermek için yeterlidir.

Aydınlatıcı çeşitleri nedir?

Aydınlatıcıların kendi içinde ayrılmış olduğu bazı kısımlar var. likit aydınlatıcılar ve toz aydınlatıcılar değişik kullanım şekilleri ile kullanılır. Likit aydınlatıcılar daha oldukça bir krem ya da sıvı şeklinde karşımıza çıkarken, toz aydınlatıcılar pudra yapısında bulunur. Kullanımları da bu yüzden değişik şekillerde karşımıza çıkarlar.

Likit aydınlatıcı nasıl kullanılır?

Likit aydınlatıcılar ilk kez ortaya çıktığında inanılmaz bir kolaylık elde etmiş oldular. Öncesinde piyasada yalnızca pudra formunda bulunan aydınlatıcıların sıvı halinde daha kolay kullanılması makyaj yapımını kolaylaştırıp hazırlanma sürecini kısaltıyor. Likit aydınlatıcı kullanmak için isterseniz makyaj süngerine aydınlatıcı sıkabilir, eliniz ile yüzünüze dağıtabilir ya da far fırçasını kullanarak ince çizgiler oluşturabilirsiniz. Bununla beraber likit aydınlatıcıları fondöten ile karışmasını sağlayarak daha aydınlık bir yüz görünümü de kazanabilirsiniz.

Toz aydınlatıcı nasıl kullanılır?

Toz aydınlatıcılar ilk çıkan aydınlatıcı çeşidi olması ile de biliniyorlar. Toz aydınlatıcı kullanmak için tek ihtiyacınız ise ince bir far fırçası ya da yelpaze şekline makyaj fırçaları. Bu ürünü yüzünüze fırça ile dağıtabilir ve istediğiniz yüz hattı şeklini ortaya çıkarabilirsiniz. Toz aydınlatıcı ile göz pınarlarınızı ön plana çıkararak daha büyük ve dikkat çeken göz yapısı oluşturmak da mümkündür.

Aydınlatıcının zararı var mı?

Aydınlatıcılar kozmetik ürünleridir. Bu da demek oluyor ki yapılarında kimyasal içerikler barındırıyorlar. Bundan dolayı ciltte uzun sür kalmaları cilt sağlığı açısından zararı olan olacaktır. Sadece kalınca bir yapısı olmayan ruj ya da fondöten kadar yapışık kalmayan aydınlatıcılar kesinlikle bu ürünlerden daha azca zararı olan olarak görülür. Cildin hava almasını engellemeyen aydınlatıcılar doğru oranda kullanıldığında ve de makyaj ciltte 24 saatten uzun süre kalmadığında cildinizde herhangi bir soruna yol açmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir