İnsan yaşamını sıhhat açısından tehdit eden pek fazlaca hastalık vardır. Bu hastalıklar vücudumuzda meydana vardığında yaşam kalitemizi ciddi oranda düşürürler. Düzgüsel bir insan benzer biçimde hereket etmemizi bile engellemiş olan bazı hastalıklardan olan nüzul insan vücudunda görülmeye başladığında ise felcin yaklaştığını gösteren bazı belirtileri vücutta görülür. İnsan vücudunda ciddi bir kalıcı hasara neden olan nüzul hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenerek hastalığın erken teşhisi ile tedavisini sağlayabilirsiniz.

Nüzul nedir?

Halk içinde yaygın şekilde inme olarak da malum nüzul, beyne giden kan akışının kesintiye uğraması ya da kısıtlanması ile meydana gelen fizyolojik bir hastalıktır. İnsan vücudunda kan akışının hızı yavaşladığı vakit beyne kan taşıyan damarlar kimi zaman aktifliğini yitirebilir. Bu durumda ise beyne kan gitmemesi sonucu beyin hücrelerinin süratli bir halde iflası gerçekleşmeye adım atar. Beyin hücrelerinin batkı etmesi sonrasında nüzul hastalığı vücutta bölgesel ya da sistemsel şekilde kalıcı, geçici bir ekip hasarlara neden olur. Bu hasarlar çoğu zaman hareket kısıtlanması olarak bilinir. Nüzul kimi zaman belirli vücut kısımlarını kimi zaman ise insan vücudunun tamamını etkileyen bir hastalıktır. Nüzul meydana geldiği vakit beyne oksijen ve gıda taşınması da gerçekleşmez.

Felcin sebepleri nedir?

Nüzul hastalığının insan vücudunda görülmesinin bazı belirli sebepleri vardır. Temel olarak felcin iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki iskemik inme olarak bilinir ve tıkanan arter damar sebebi ile meydana gelir. Diğeri ise beyne kan taşıyan damarlardan birinin patlaması ya da sızıntıya uğraması sebebi ile meydana gelen hemorajik inmedir. Çeşitlerine bakılırsa felcin sebepleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

İskemik inme

İskemik inme durumunda beynin kan damarlarında tıkanma meydana gelir ve bundan dolayı beyne kan ile beraber oksijen ya da gıda taşınması mümkün olmaz. Yağlanma ya da damarın daralması sebebi ile tamamen akışın kesilmesi ya da ciddi bir halde azalmaya uğraması sebebi ile iskemik inme meydana gelir. İskemik inme en yaygın görülen nüzul türü olarak bilinir. İskemik inme sonucunda beyne giden kan pıhtıları kalıcı hasara niçin olabilir.

Hemorajik inme

Hemorajik inme beyne kan taşıyan damarlardan birinin patlaması ya da sızıntıya uğraması sonucunda damarların dışına kan sıçraması ile meydana gelen nüzul türüdür. Hemorajik inmeyi tetikleyen bazı faktörler vardır. Bu faktörlerden en yaygın bilineni kontrolsüz yükselen tansiyondur. Bununla birlikte kan damarlarının duvarlarında şişliklere yol açan fizyolojik travmalar da kan damarında sızıntıya niçin olarak hemorajik inmeye niçin olur. Kan sulandırıcı ilaçların aşırı kullanımını görüldüğü tedavilerden sonrasında da hemorajik inmeye rastlanmaktadır.

Felcin belirtileri nedir?

Nüzul meydana geleceği vakit bu durumun anlaşılabilmesi oldukça önemlidir. Felcin erken teşhisi ve tedavisi ile insan vücudunda kalıcı hasarlar engellenebilir. Beyinde kalıcı hasara niçin olabilen ve hem de hareketlerde kısıtlamaya neden olan felcin belirtileri kendini aylar öncesinden göstermeye adım atar. Bu belirtilerin görmezden gelinmemesi gerekiyor. İşte felcin gelmekte bulunduğunun sinyalini veren emareler:

Vücutta ansızın oluşan uyuşma

Felcin geldiğinin en yaygın emaresi vücudun belirli bir bölgesinde ansızın oluşan güçsüzlük ve uyuşma hisleridir. Bilhassa kol bölgesinde ya da yüzün belirli bir kısmında kasları kullanmada güçlük ve uyuşmalar görülüyorsa, asla zaman kaybedilmeden hekim muayenesine girmek gerekmektedir.

Konuşmada güçlük çekme

Felcin geldiğinin bir öteki emaresi ise konuşmada güçlük çekme durumudur. Nüzul yaklaştığı vakit beyinde dil hareketlerini ve konuşma kabiliyetlerini denetim eden kısım istemsiz çalışmaya adım atar. Eğer şahıs konuşurken güçlük çekiyorsa ya da kelimeler ağzından anlaşılmaz bir halde çıkıyorsa bu durumda karşınızdaki şahıs ya nüzul geçiriyordur ya da geçirmek üzeredir. Acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.

Ani baş dönmesi ve denge kaybı

Nüzul yaklaştığı vakit kişinin vücudunda bazı denge kayıpları ve baş dönmeleri görülmektedir. İnsan vücudunun dengesini müdafaasını elde eden omurilik soğanı felçten etkilenir ve bu durumda baş dönmesi ile beraber denge kayıpları görülür. Bununla birlikte nüzul yaklaşırken kişilerde baş dönmesi ile beraber çift görme şikayeti de görülmektedir. Bu tip baş dönmeleri koltuktan ansızın kalktığınızda meydana gelen dönme benzer biçimde ufak değildir. Aksine fazlaca daha şiddetli bir baş dönmesi görülür.

Bulantı ve kusma

Nüzul yaklaşırken baş dönmesi ya da denge kayıpları ile beraber kişilerde bir çok vakit bulantı, kusma isteği benzer biçimde semptomlar da meydana gelir. Eğer şahıs baş dönmesi ile beraber fışkırır şekilde şiddetli olarak kusmaya başlıyorsa, bu durum bir mide problemi değil felcin habercisi olarak görülmelidir. Acil müdahalesi yapılması ihtiyaç duyulan durumlardan biridir.

Şiddetli baş ağrısı

Nüzul meydana geleceği vakit kişilerin hayatlarında asla görmedikleri kadar şiddetli bir baş ağrısına maruz kalmış olduğu da yaygın olarak görülmektedir. Beyinde felcin emarelerinden biri asla olmadığı kadar şiddetli meydana gelen baş ağrılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir