Organik çözümlerden yararlanma her geçen gün artıyor. Şundan dolayı tabiat, insana gereksinim duyan derhal her şeyi vermiştir. Bir tek neyin neye, iyi mi iyi geleceğini, pozitif yönde tesir yapacağını saptamak gerekiyor. Bilhassa cilt bakımında son yıllarda naturel çözümler daha çok ilgi görmeye başlanmış, çeşit çeşit maskeler, kürler, jeller hazırlanmaya başlanmıştır. Hepimiz daha canlı bir cilde, daha genç bir cilde haiz olmak istemekte, bunun için çeşitli arayışlara yönelmektedir. Başta bayanlar olmak suretiyle cilt bakımına ehemmiyet veren hepimiz bu tür çözümlere yönelmektedir. Ayva çekirdeği yağı da bu aşamada bir rol sahibi olmaktadır.

Ayva, Asya ve Akdeniz devletlerinde yetişen, en eski bitkilerden birisidir. Gülgiller familyasından bir nebat olan meyve, sarı renkli, tüylü, mayhoş, sert bir yapıdadır. Küçük çekirdekleri bulunmaktadır. Kalsiyum, protein, demir, karbonhidrat, sodyum, fosfor, potasyum, C vitamini yönünden son aşama zengindir. Yüksek petkin ihtiva ettiği için meyveden pelte, reçel ve tanen seçimi şekerlemeler yapılmakta, yüksek tansiyonu bulunan, kabızlık problemi yaşayan insanoğlu tarafınca tüketilmesi bilhassa tavsiye edilmektedir. Tok tutma özelliğinden dolayı iştah azaltmakta ve zayıflamaya destek olmaktadır.

Çiçeğinden, yaprağından, meyvesinden yararlanılan bitkinin çekirdeklerinden de yararlanılmaktadır. Ayva çekirdeği yağı yapımında kullanılan çekirdekler yardımıyla hem sıhhat hem cilt bakımı açısından oldukça başarı göstermiş sonuçlar elde edilmektedir. Üstelik tüm bunlar tamamen naturel yollardan yapılmaktadır.

Ayva Çekirdeği Yağı Faydaları

 • İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesine destek verir. İdrar yapma esnasında oluşan yanmaların azaltılmasını sağlar.
 • Mesane ve böbrek iltihaplarına karşı kullanılır.
 • Cildin yaşlanma tesirini geciktirerek cildin sıkılaşmasını sağlar. Sıklaşan cilt sarmadığı için şahıs, daha sıhhatli görünür.
 • Antioksidan özelliği vardır ve bu sayede cilt dostudur.
 • Ciltteki tahriş ve yaralanmaların iyileşmesine destek verir.
 • Göğüs hastalıkları sebebiyle ortaya çıkan kan tükürmeye karşı etkilidir.
 • Karaciğer hastalıklarına, nezleye, basura ve ishale karşı tercih edilir.
 • Cilt lekelerine karşı etkilidir. Bir çok lekeyi tam olarak silemese de daha azca görünür hale getirir. Cilt yüzeyinde oluşan siyah noktalarda, sivilcelerde, yanıklarda ve öteki lekelerde naturel bir tedavi jeli olarak kullanılabilir.
 • Makattan lavman yöntemiyle kullanılır ve bağırsak yaralarının iyileşmesine destek verir.
 • Dahili olarak kullanılması yanında merhem şeklinde cilde sürüle de bilir.
 • Ateş düşürücü tesiri vardır ve öksürüğün geçirilmesine destek verir.
 • Kış aylarında çoğunlukla karşılaşılan nezle, soğuk algınlığı şeklinde hastalıkların tedavisinde kullanılır
 • Bayanlarda oluşan beyaz akıntının önlemesine destek verir.
 • Stres kaynaklı kalp çarpıntısını önler ve kalp sağlığına iyi gelir.
 • Karaciğerin sıhhatli çalışmasına destek verir.
 • Sindirim sistemini düzenlemeye destek verir. Çocuklarda ishal oluşumunu önlediği ve zararsız bir ürün olduğundan gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
 • Bağırsak ve mide hastalıklarına iyi gelir.
 • Cilt temizliğinde etkilidir. Derinlemesine temizlik sağlayarak sivilce oluşumunu önler.

Ayva Çekirdeği Yağı Iyi mi Yapılır?

 

Ayva çekirdeği yağı hazırlamak oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak üç tane meyveyi boylamasına keserek ikiye bölmelisiniz. Arkasından bir kahve fincanının içine çekirdeklerini almalısınız. Kahve fincanını ağzına kadar ılık su ile doldurmalı ve bunu 2-3 gün kadar bekletmelisiniz. Bekleme süresinde çekirdekler jölelerini sağlar. Jel, jöle kıvamına gelir. Tıpkı meyvenin kendisi şeklinde elde edilmiş karışımı, C vitamini yönünden oldukça zengindir. Karışımı bir kavanoz içinde de yapabilir, buzdolabınızda muhafaza ederek dilediğimiz süre kullanabilirsiniz.

Eğer beklemek istemez ve elde edeceğiniz karışımı derhal kullanmak isterseniz ayırdığınız çekirdekleri toz haline getirene kadar ezebilir, arkasından da ılık su ya da saf gül suyu ile jel kıvamına gelene kadar karıştırabilirsiniz. Arkasından cildinize sürebilir, 10 dakika kadar bekledikten sonrasında yıkayabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva çekirdeği fazlaca geniş bir kullanım alanına haizdir. Pastalardan kurabiyelere kadar genişleyen kullanım alanlarından bir tanesi de maskedir. Maske yapmak için ilk olarak yarım su bardağı su içine 10 gr kadar çekirdek atın. Arkasından bunu bir kenarda beklemeye alın. Eğer su yerine gül suyu kullanırsanız maskeniz daha kaliteli olabilir. Bu jeli maske yapımında kullanacağız ve steril bir kapta muhafaza ederseniz birkaç kez yararlanabilirsiniz.

Kazanmış olduğunuz jöleyi bir miktar bal ile karıştırın ve krem haline getirin. Tüm bu uygulamalar esnasında tahta kaşık kullanırsanız aromaların kaybolmasını engellersiniz. Jel kıvamına getirdikten sonrasında cildinize sürebilirsiniz. Cildiniz temiz olursa tesirini daha iyi gösterecektir. 20 dakika kadar jel cildinizde beklesin ve arkasından ılık su ile durulayın. Tertipli olarak kullanabilirsiniz ve tertipli kullanımda tesirini hakkaten fark edersiniz.

Hazırlayıp kullandığınız maske, yağlı ciltlerin seviyesini dengeler. Yumuşak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza destek olarak daha genç bir gürünüm kazandırır. Yaşlanma emarelerini azaltır. İltihap sökücü özelliği yardımıyla yüzünüzdeki sivilcelerin yok edilmesini sağlar. Herhangi bir yan tesiri yoktur. Fakat ölçülere ve bekleme süresine dikkat edilmelidir.

Ayva Çekirdeği Kürü ve Yapılışı

Meyveyi ve özlerini ayva çekirdeği yağı haricinde kür olarak da tüketilebilir. Nebat özleriyle hazırlanan kürün sakinleştirici tesiri vardır. Bunun için ihtiyacınız olan 1 bardak kaynamış su, 7 tane ayva çekirdeği, 1 dilim meyvenin kendisi, bir tatlı kaşığı da ıhlamur çiçeğidir. Kürü yapmak için ilk olarak 1 bardak suyu kaynatmalısınız. Arkasından diğerlerini eklemeli ve iyice karıştırmalısınız. Karışım 10 dakika kadar kaynadıktan sonrasında ise çay olarak içebilirsiniz.

Benzer kürü soğuk algınlığı için de hazırlayabilirsiniz. Bunun için 4 su bardağı su, yarım limon, bir tane söz mevzusu bitkinin kabuğu ve çekirdekleri, birazcık da rendeden geçirilmiş taze zencefile ihtiyacınız vardır. Tarifi uygulayabilmek için ilk olarak 4 su bardağının içine tüm malzemeleri koymalı, 5 dakika kadar kaynatmalısınız. Arkasından 5 dakika da demlenmesini beklemelisiniz. Sonrasında süzmeli ve sabah, öğle, akçam birer bardak halinde tüketmelisiniz. Bu sayede vücudunuz tazelenecek, kırgınlığınız azalacaktır. Hastalığı atlatmanız kolaylaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir