Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam içerisinde bulunabilmek için tüm vitaminlerin yeterli seviyede olması son derece önemlidir. Kişinin bağışıklık sistemi ve unutkanlığıyla alakalı büyük ölçüde ilgili olan durumların başında gelen B12 vitaminin yeterli seviyede olması kişinin hayat içerisinde çok daha sağlıklı bir durumda olmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde B12 barındıran gıdaların düzenli olarak tüketilmesi , B12 vitaminin sağlıklı bir seviyede olması açısından son derece önemli olurken, içerisinde bol miktarda B12 bulunduran gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz;

B12 vitamini nedir?

Suda çözünebilen bir vitamin çeşidi olan B12 vitamini, vücutta az miktarda da olsa depolanabilme durumu içerisindedir. Vücut içerisinde depolanma yetisinin sınırlı olması, B12 vitaminin günlük olarak alınması gerektiğini tetikleyen durumların başında gelirken, çeşitli hayvansal gıdaların içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

  • B12 vitamini eksikliği kişide büyük ölçüde kansızlık probleminin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum itibarıyla kişide çarpıntı, halsizlik, yorgunluk, efor kapasitesinde azalma gibi pek çok durum olabilmektedir.
  • Dilde kızarıklık, ağız içerisinde oluşan yaralar, bacaklarda meydana gece kasılmalarının en büyük nedenlerinden bir tanesi B12 vitaminin eksikliği kaynaklı olabilmektedir.
  • Ellerde, bacaklarda, kollarda ve ellerde büyük ölçüde uyuşma durumunun en temel nedenleri B12 eksikliği dolayısıyla olabilmektedir.
  • Bilhassa ileriki yaşlardaki kişilerde unutkanlık probleminin açığa çıkmasına neden olan B12 vitamini eksikliği 65 yaş üstündeki bireylerde çok daha sık rastlanmaktadır.

B12 vitamini hangi gıdalar bulunur?

B12 vitamini eksikliği kişide çeşitli ölçülerde sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmasına neden olan durumların başında gelirken, içerisinde bol miktarda B12 vitamini barındıran gıdaların düzenli olarak tüketilmesi son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. Vücut içerisinde depolanamayan vitamin çeşitlerinden olması dolayısıyla günlük olarak B12 vitaminin karşılanması kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından son derece önemlidir. B12 vitaminin eksikliğinde yahut B12 eksikliği probleminin oluşmaması için içeriğinde B12 vitamini barındıran gıdaların düzenli olarak tüketilmesi gerekirken, B12 vitaminince zengin gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Karaciğer ve dalak olmak üzere sakatatların içerisinde bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır.
  • Midye, istiridye, karides gibi kabuklu deniz canlıları B12 vitamini açısından zengin gıdalar arasında yer almaktadır.
  • Alabalık, ringa, uskumru ve ton balığı gibi Omega-3 zengini yağlı balıklar B12 açısından zengin olup haftada bir düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
  • Süt, yoğurt ve peynir gibi proteinlerin içerisinde bol miktarda B12 vitamini bulunurken bu gıdaların her gün düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi son derece önemlidir. Gıdaların düzenli olarak tüketilmesi aynı zamanda kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yumurta B12 vitamini açısından zengin olan gıdaların başında olurken aynı zamanda yumurtanın içerisinde bulunan proteinler kişinin uzun süre tok kalmasına buna bağlı olarak da fazla kalori almadan mevcut olan kilosunu korumasına yardımcı olmaktadır.

B12 vitamini eksikliğinin tedavisi nasıl yapılabilir?

B12 vitaminin vücutta eksik olması elbette uzman bir doktor tarafından gerekli görülen tetkiklerin yapılması sonucunda ortaya çıkan bir durum olurken, yine uzman doktorun önerdiği tedavi ile kısa süre içerisinde toparlanabilir bir durumdur. B12 tedavisinde öncelikli olarak B12 eksikliğinin sebebi araştırılmalıdır. Sebebinin araştırılması sonrasında kişinin problemine uygun tedavinin uzman doktor tarafından uygulanması çok daha sağlıklı sonuçların doğmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir