Fatih BULUT : Hocam Merhaba, Tanrı nasip ederse oldukça yakında bir kız çocuğum olacak. Doğum ile ile ilgili sizlere bir kaç sorum var. Acaba adama doğum izni kaç gün? , Erkeklerde doğum izni ne vakit adım atar? Bir de çalıştığım iş yeri benden Babalık izni dilekçe örneği istedi destek olabilir misiniz acaba?Saygılarımla

Fatih Bulut Merhaba; Tanrı analı babalı büyütsün inşallah şimdiden. Sana doğum sonrası babalık izni haklarını ve insan kaynaklarına göndermen ihtiyaç duyulan bir dilekçe örneğini paylaşacağım.

{Özel sektör} babalık izni dilekçesi

Babalık ile ilgili aşağıdaki benzer biçimde bir dilekçe kullanman kafi olacaktır. Erkeklerde doğuım babalık izin dilekçesi yazarken oldukça fazla uzatmadan kısa bir cümle ile dert anlatmak yeterlidir.

…………………. İNSAN KAYNAKLARI
MÜDÜRLÜĞÜNE

25.12.2019

25.12.2019 tarihinde eşimin doğum yapması sebebiyle, 5 gün olan babalık izin hakkımı kullanmak isterim. Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Adres: Telefon: Fatih BULUTİmza

Erkeklere doğum izni kaç gün ?

Erkeklerde babalık izin süresi kamu ve hususi sektöre bakılırsa değişkenlik göstermektedir. a) Hususi sektörde çalışan bir işçinin babalık izni kaç gündür? Devlet hususi sektörde çalışan herhangi bir kişi için iş kanununa bakılırsa 5 iş günü ücretli izin hakkı tanımaktadır. Bununla beraber bu ücretli izin şeklinde kayıtlarda yer verilmiştir. Kısaca bu süreç için maaşından fazladan bir ücret kesinti yapılamaz.b) Devlet memurlarının doğum izni kaç gündür? Kamu sektöründe çalışanlar için ise isteğe bağlı olarak 10 günlük bir süre verilmektedir.

İşçi Babalık izni ne vakit adım atar?

Erkeklerde izin süresi eşinin doğum yapması ile başlamaktadır. Hususi sektörde işçi statüsünde olmak yada kamuda devlet memuru olarak çalışmak, başlama zamanında bir değişim yapmaz. Kısaca hem memurlar hem de işçiler eşleri doğum yapmış olduğu anda derhal izne ayrılabilirler ve kanunda olan sürelerini değerlendirebilirler.

Hususi günlerde iznim yanar mı? Ne yazık ki iş kanununda iş günü olarak değil de şu kadar gün olarak değerlendirilmektedir. İş kanununun herhangi bir bölümünde iş günü olarak yazılmamıştır .Bu yüzden babalık izninizin hususi gün,resmi dinlence, dini bayram benzer biçimde zamanlara gelmesi halinde, kullanılmış sayılacaktır.

Aradığın izin dilekçesi burada değil mi? Öteki izin dilekçesi örneğine de bir bakmanı tavsiye ederiz.

Tagged:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir